banner6

Karpuzda fiyatlar düştü

Türkiye’de üretilen yaklaşık 4 milyon ton karpuzun yüzde 20'sinin, üretildiği Adana'da, açık tarla karpuzu hasadı başladıktan sonra fiyatlar hızlı bir şekilde düşüşe geçti.

Karpuzda fiyatlar düştü

Karpuzda fiyatlar düştü

 

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Türkiye’de üretilen yaklaşık 4 milyon ton karpuzun yüzde 20'sinin, üretildiği Adana'da, açık tarla karpuzu hasadı başladıktan sonra fiyatlar hızlı bir şekilde düşüşe geçti.

İlk hasat döneminde kilosu 2 buçuk liradan satılan karpuz, şimdi tane olarak satılmaya başlandı. Mahalle aralarında tanesi 5 ile 8 kilo arasında değişen karpuz 2 ile 5 lira arasında değişen fiyatla satılıyor. Adana Toptancı Hali'nde ise en kaliteli karpuz 50 kuruşa kadar geriledi.

Yaklaşık 20 gün öncesine kadar marketlerde kilosu 2 ile 2 buçuk lira arasında değişen fiyatlar ile satılan karpuzun fiyatı Ramazan ayına rağmen tarlada başlayan hasatla birlikte düşüşe geçti. Turfandadan sonra açık tarla karpuzunun da piyasaya girmesi ile birlikte pazarlarda karpuz, kilo yerine artık tane ile satılmaya başlandı.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, tüketicinin bu yıl da gönül rahatlığıyla ucuza karpuz tüketebileceğini söyledi.

Açık tarla karpuzunun fiyatları düşürdüğünü belirten Karademir, "Bölgemizde Mayısın 15'inde başlayan karpuz hasadı halen devam ediyor. Karpuzdaki verim gayet iyi gidiyor. Erkenci bölgelerdeki hasatlarımız neredeyse bitmek üzere. Açık tarla karpuz hasadının başlamasıyla birlikte, fiyatlar düşmeye başladı.’’ dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 16:57

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER