Kasaplar Çarşısı iki aya kadar tamamlanacak

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, kentte yapımı devam eden Kasaplar Çarşısı’nın 2 aya kadar tamamlanmış olacağını belirtti. Adana Kasaplar Odası’nın girişimiyle 2017 yılında Adana Büyükşehir Belediyesiyle yeni Kasaplar Çarşısı’nın yeri için protokol imzalanmıştı. Ancak aradan geçen yaklaşık 2 yıllık zaman içerisinde kasaplar çarşısı bitirilemedi.

Kasaplar Çarşısı iki aya  kadar tamamlanacak

Bayram BULUT/Özel HaberADANA (İLKHABER) - Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, kentte yapımı devam eden Kasaplar Çarşısı’nın 2 aya kadar tamamlanmış olacağını belirtti.

Yıllardır otopark sorunu yaşanan ve fiziki şartlarından dolayı tartışma konusunu olan Adana Kasaplar Çarşı kentte hizmete devam ediyor. Adana Kasaplar Odası’nın girişimiyle 2017 yılında Adana Büyükşehir Belediyesiyle yeni Kasaplar Çarşısı’nın yeri için protokol imzalanmıştı. Ancak aradan geçen yaklaşık 2 yıllık zaman içerisinde kasaplar çarşısı bitirilemedi.

KARALAR EL ATTI

Hava koşulları ve alanda bulunan arsanın bazı hak sahipleri tarafından sorun çıkartılması nedeniyle bitirilemeyen Kasaplar Çarşı’na geçtiğimiz aylarda seçilen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu kez el attı. 

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Karalar’da kasaplar çarşısının son halini anlattı. Karalar’da bu çarşının bitirilmesi için elinden gelen desteği vereceklerini söyledi. Bunun üzerine çalışmalara hız verildi. Kasaplar Çarşı’nın 2 aya kadar bitirilmesi bekleniyor.

BİR ASIRA YAKIN BİR SÜRE

Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Hasan Öztürk Adana Kasaplar Çarşısı’nın 1930 yılından bu yana faaliyette olduğunu hatırlattı. Bir asıra yakın süredir Adanalılara hizmet veren Kasaplar Çarşısı’nın artık büyük tehlikeler arz ettiğini belirten Saruhan Yağmur, artık Adana’ya bu yapının hizmet verebilecek durumda olmadığını kaydetti.

ÇARŞININ YAPIMI SÜRÜYOR

Yeni Kasaplar Çarşısı’nın yapımının devam ettiğini vurgulayan Başkan Yağmur, “Adana’da yeni yapılan Kasaplar çarşımız Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla hızlandırmaya çalışıyoruz. Modern, Adana turizmine daha uygun, hijyenik bir ortam sağlamak amacıyla çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. 2 ay içerisinde de Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar açılışını gerçekleştirecek.” dedi.

30 İŞYERİ KAPASİTELİ

Yeni Kasaplar Çarşısı’nın toplam 2 Bin 800 metre kare alana sahip olacağına dikkat çeken Başkan Yağmur, “Temellerimiz atılmıştı, havalar yağışlı olduğu için işlerde biraz aksamalar oldu. Sayın Başkanımız Karalar, her türlü destek için yanınızdayım. Ne eksiğiniz varsa söyleyin işi hızlandıralım talimatını aldık. 30 tane işyeri kapasiteli, sosyal alanları, otoparkı olacak bir alan olacak. Yani Adana’ya yakışır bir alan olacak. Eski kasaplar çarşısı da kapatılacak tamamen.” diye konuştu.

DEPREME ELVERİŞSİZ

Mevcut Kasaplar Çarşısı’nın depreme elverişsiz konumda olduğunu hatırlatan Başkan Yağmur, “Burası zaten depreme elverişsiz bir yer konumunda. Allah korusun Adana’da bir deprem olması durumunda ilk yıkılacak yer kasaplar çarşısı. Çünkü 1930 yılında yapılmış bir bina burası. Yan yatmış binalarımızda var. Balıkçılar çarşısı konusunu Sayın Seyhan Belediye Başkanımız Akif Kemal Akay ile görüştük. En kısa zamanda Adana Büyükşehir Belediye Başkanıyla bir toplantı halinde görüşeceklerini ve ne yapılması gerektiğini konusunda karar verileceğini söyledi.” ifadelerini kullandı.

ORTAK PARSELLER

Yeni Kasaplar çarşısının yapıldığı yer Adana’nın Merkez Seyhan İlçesi Saydam Caddesi Alidede Mahallesi 29003 sokak Alidede İş Merkezi arkası olduğu belirtildi. Öte yandan Kasaplar Çarşısı ve Sosyal Tesisi için Seyhan Belediyesi’nden 2 parsel 951 metrekare ve Büyükşehir Belediyesi Bin 200 metrekare tahsis edildiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 16:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2