banner6

Katil mazgallar konusu ASKİ gündeminde

Mevcut mazgalların arasına bisiklet tekerleği girmekte ve bisiklet kullanıcısı için ciddi yaralanmalara sebebiyet veren kazalara yol açmakta.

Katil mazgallar konusu  ASKİ gündeminde

Bayram BULUT/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Mevcut mazgalların arasına bisiklet tekerleği girmekte ve bisiklet kullanıcısı için ciddi yaralanmalara sebebiyet veren kazalara yol açmakta. Araç trafiğini de göz önüne aldığımızda bir bisikletlinin karşı karşıya kaldığı durum hepinizce malumdur. Mevcut mazgallar yolun akışına doğru olmayıp çapraz yönlü olursa kazalar engellenecektir.

Ayrıca bisiklet kullanımının yoğun olduğu ülkelerde mazgalların tamamı bisiklet geçişine uygun olarak tasarlanmakta. Ayrıca trafik problemine karşı bisiklet kullanımını teşvik edecek en önemli unsurlardan birisi de yol şartlarıdır. Bu nedenle de Su ve Kanalizasyon İşleri’ne bağlı Kanalizasyon Dairesi Başkanı Namık Kemal Avşar, aşınmış ve yolun akışına doğru olan ve kazalara sebebiyet veren kanalizasyon mazgallarının tespitini bizzat yolları dolaşarak kendisi yapıyor.

Adana’da bisikletlilerin sıklıkla şikayetçi oldukları kanalizasyon mazgalları konusunu geçtiğimiz günlerde haber yaptık. Yaptığımız haberde yolun akışına doğrue konulan mazgallara bisikletlilerin ve engellilerin kullandığı tekerlekli sandalyelerin lastik kısımlarının düştüğünü ve bu nedenle kazaların meydana geldiğini belirttik. Konuya duyarlılıkla yaklaşan Su ve Kanalizasyon İşleri’ne bağlı Kanalizasyon Dairesi Başkanı Namık Kemal Avşar, bizzat kendisi yollara düşerek mazgalların durumunu yerinde inceledi.

 KAZALARA SEEBİYET VERİYOR

Kanalizasyon mazgallarının yolun akışına göre konulması bisiklet sürücüleri ile engelli vatandaşların sıklıkla şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi. Özellikle bisiklet sürücüleri bu mazgalları “katil mazgallar” olarak ifadelendiriyor. Bu mazgalların yolun akışına göre monte edilmesinden dolayı engelli vatandaşların kullandıkları tekerlekli sandalyeler ve bisikletlerin lastikleri bu mazgalların arasına girerek kazaya sebebiyet veriyor.

ÖNEMLİ GELİŞME

Yaşanan bu durumu geçtiğimiz hafta yaptığımız haberle okurlarımıza duyurmuştuk. Bu konu ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Adana Su ve Kanalizasyon İşleri’ne bağlı Kanalizasyon Dairesi Başkanı Namık Kemal Avşar, bizzat kendisi yollara inerek incelemelerde bulundu.

MAZGALLAR TESPİT EDİLİYOR

Aşınmış ve yolun akışına doğru konulan mazgalları yollarda yürüyerek tek tek inceleyen Avşar, sorunlu olduğunu tespit ettiği kanalizasyon mazgallarının fotoğrafladı. Yolda tek başına ilerleyerek mazgalları kontrol eden Avşar, objektiflerimize yakalandı. Mazgalların fotoğraflarını çeken ve notlar alan Avşar, burada sorularımızı da yanıtladı.

BİZZAT FOTOĞRAFLARI KENDİSİ ÇEKTİ

Kendisine neden bu kanalizasyon mazgallarının fotoğraflarını çektiğini sorduğumuz Avşar, kendisinin hasarlı kapakları olan mazgalları tespit ettiğini söyledi. Bisikletli ve engellerin mazgallar konusunda yaşadıkları sıkıntıları aktardığımız Avşar, durumdan haberdar olduğunu yaptığı çalışmalarda bu konuya da hassasiyetle yaklaştıklarını ve tespit çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Kentin çok büyük olduğunu hatırlatan Avşar, “Kentimiz çok büyük sınırlara sahip biliyorsunuz. Tüm bu mazgalları tespit etmemiz zaman alıyor. Ancak işimizin başındayız ve tespit ettiğimiz sorunların çözümü konusunda çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 17:25

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER