banner6

Kavurucu sıcaklar karpuzu vurdu

Türkiye'nin yıllık karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini yetiştiren Adana’da üretici, aşırı sıcaklardan dolayı bu yıl zor bir dönem geçiriyor.

Kavurucu sıcaklar karpuzu vurdu

Kavurucu sıcaklar karpuzu vurdu

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana’da yaşanan aşırı sıcaklar, karpuz üreticisine darbe vurdu. Aşırı sıcaktan dolayı sararıp, ekonomik değerini de yitiren karpuz tarlada kaldı.

Türkiye'nin yıllık 4 milyon ton civarındaki karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini yetiştiren Adana’da üretici, bu yıl zor bir hasat dönemi geçiriyor. Bir yandan kilogram fiyatının tarlada 15-20 kuruşa düşmesi, diğer yandan da havaların aşırı sıcak gitmesi nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşayan karpuz üreticisi, borçlarının ertelenmesini istiyor.

Özellikle geçtiğimiz hafta sonu hissedilen hava sıcaklığının 50 dereceyi görmesi, geç hasat dönemi olan açık tarla karpuzunu birden olgunlaştırdığını, olgunlaşmış karpuzu da sarartıp yaktığını belirten üreticiler, yüksek maliyetler nedeniyle büyük zararlar ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor.

Yetkililerden borçları için çözüm isteyen üreticiler, diğer ürünlerinin de zarar görmesinden endişe duyuyor.

Yüreğir’in Yeniköy bölgesinde 60 dekar alanda karpuz ekimi yapan Hasan ŞANLI, ürününü daha satmadan sıcaklardan büyük zarar gördüğünü söyledi.

Erkencilerin karpuzlarını sattığı için kurtardığını belirten ŞANLI, ‘’Üretici aynı anda karpuzu piyasaya sürmemek için kademe kademe ekiyor. Erken ekenler sattı ve kazancını elde etti. Ancak biz geç hasat olan açık tarla karpuzu ektik. Tam olgunlaşma döneminde kavurucu sıcaklar vurdu ve ürünümüz yandı.’’ Dedi.

Kimi üreticilerin karpuzların üstüne sap ve saman ile kapatarak bir nevi önlem almaya çalıştığını belirten Hasan ŞANLI sözlerine şöyle devam etti;

‘’ Ramazan döneminde karpuz gayet iyi para ediyordu. Hava şartları da güzeldi. Ancak Ramazan Bayramı sonrası hava birden ısındı. Afrika üzerinden gelen çöl sıcakları Adana’da son 40 yılın en sıcak günlerini yaşattı. Daha olgunlaşma dönemindeki karpuzlar birden olgunlaşıp sarardı. Olgun olanlar da birden çatladı. Bazı üretici arkadaşlarımız, tarladaki ürünü aşırı sıcak ve güneşten koruyabilmek için karpuzun üzerini samanla örttü. Çok etkisi olmadı ama bir bölümünü kurtardı. Ancak normalde çok maliyetli olan karpuz, birde korumak amaçlı alınan önlemler maliyeti daha da arttırdı.

Zaten aşırı sıcaklar, nemin etkisi ve poyraz ile birleşince karpuzu adeta yaktı diyebiliriz. Dekara 2 bin lira ile 2 bin 500 lira olan karpuz, şuanda kilosu 15 kuruşa kadar düştü. Zararımız çok. Yetkililerden yardım istiyoruz.

Ayrıca sadece karpuz değil sıcaklarda diğer ürünlerimiz de etkilendi. Böyle giderse domates, biber gibi diğer ürünler de zarar görecektir. Borçlarımız konusunda bir çözüm bulunmasını istiyoruz.’’

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 17:37

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42