banner6

Kavurucu sıcakta atık kağıt topluyorlar

Adana’da 40 derecenin üzerine çıkan kavurucu sıcaklarda yaşları 18 altı olan çocukların atık kağıt topladıkları objektiflerimize yansıdı.

Kavurucu sıcakta atık kağıt topluyorlar

Kavurucu sıcakta atık kağıt topluyorlar

BAYRAM BULUT /ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana’da 40 derecenin üzerine çıkan kavurucu sıcaklarda yaşları 18 altı olan çocukların atık kağıt topladıkları objektiflerimize yansıdı.

Ülke genelinde olduğu gibi Adana’da son haftalarda kavurucu sıcaklar etkisini göstermeye başladı. Kavurucu sıcaklar nedeniyle işi olmayan vatandaşlar uzmanların uyarılarını dikkate alarak sokağa bile çıkmazken, yaşları 18 altı olan ve büyük çoğunluğunun Suriye uyruklu olduğu görülen çocukların sıcağa aldırış etmeden atık kağıt toplayıcılığı yaptığı görüldü. Kent merkezinde, ara sokaklarda ve benzeri yerlerde atık toplayan bu çocuklar zaman zaman sıcağa dayanamayarak gölgelik yerlerde oturdukları görüldü. Kimileri başlarına şapka takarken, kimileri ise yakıcı güneşten korunmak için uzun kollu kıyafetler giyiyor. Ancak sıcaktan korunmaları neredeyse imkansız olan bu çocuklar biraz gölgede dinlendikten sonra işlerine devam ediyor.

YAŞITLARINDAN FARKLI DURUMDALAR

Yaşıtlarının anne, babaları ile evlerinde, yaylalarda ya da denizlerde olan bu çocukların yürek burkan halini gören vatandaşlar, iç çekerek yollarına devam ediyor. Vatandaşlar, “Bu çocukların durumları gerçekten bizleri üzüyor. Ama elimizden gelen bir şey yok maalesef. Bazen bir şişe su alıp götürüp veriyoruz.  Bazen aç olduklarını fark ettiğimizde yemek yediriyoruz. Gerçekten bu sıcak havada dışarıda olmak çok zor. Allah yardımcıları olsun. Henüz küçücük bedenleri ile çalışıyorlar. Yaşıtları gibi çocukluklarını yaşayamıyorlar. Sıcak havada umarız onlara bir şey olmaz” ifadelerini kullandılar.

AŞIRI SICAKLARIN ÇEŞİTLİ SAĞLIK PROBLEMLERİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Öte yandan Adana İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, yaz aylarının gelmesiyle beraber bölgede yaşanan aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini açıkladı. Açıklamada sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta olup, metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta olduğu ifade edilirken, aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz olduğu ve yine ortamdaki nem oranının yüksekse terleme suretiyle vücut ısısının yeterli düzeyde düşmeyebileceği vurgulandı. Aşırı sıcaklığın insan vücudunda sıcak çarpması denilen tuz ve su kaybıyla ortaya çıkan ağır hastalıklara ve yükselen vücut ısısı ile de beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabileceği belirtilen açılamada şu görüşlere yer verildi;Günün en sıcak saatlerinde (10:00-16:00) mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giyseler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir. Fiziksel aktivite (spor) yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir, her bir saatlik spor için en az 2-3 bardak sıvı alınmalıdır. Risk altındaki bireyler güneş ve sıcak çarpması yönünden günde en az iki kez izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

BESLENME VE SIVI ALIMINA DİKKAT

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla sıvı alınmalıdır. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 bardak) sıvı tüketilmelidir. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Ayrıca kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içeceklerin vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı unutulmamalıdır. Mide rahatsızlıklarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Yağlı ve kızartılmış besinlerden kaçınılmalıdır. Vücut direncini artırmak ve yeterli miktarda vitamin-mineral alınımını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

AŞIRI SICAKLARIN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ 

Güneş ve Sıcak Çarpması: Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısının düşürülememesi ile karakterize bir tablodur. Kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalı, kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Sıcak Bitkinliği: Güneş çarpmasının daha hafif şekli olup hayati tehlike yoktur. Serin bir yerde istirahate alınan hastanın giysileri gevşetilir, bacakları yükseltilir, ıslak havlu veya bezle serinletmeye çalışılır. Bol miktarda sıvı verilir; özellikle de tuzlu ayran içirilir. 1 saat içerisinde durumda düzelme olmazsa sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sıcak Krampları: Aşırı aktivite sonucunda terlemeye bağlı olarak vücuttan hızlı bir su ve tuz kaybı gelmesi sonucu oluşan genellikle karın, bacak ve kol kaslarının ağrılı spazmlarıdır. Sıcak krampları için tıbbi tedaviye gerek yoktur, kişinin yaptığı aktivite durdurulmalı sakin ve serin bir yerde oturtulmalıdır. Bir saat içerisinde geçmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Güneş Yanıkları: Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmakla meydana gelir. Deri kızarık, ağrılı ve aşırı derecede sıcaktır. Eğer etkilenen kişide ateş, bül (su toplaması) ve şiddetli ağrı varsa veya 1 yaşından küçükse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Güneş yanığı olan yerler soğuk su ile silinmeli, etkilenmiş bölgelere nemlendirici tıbbi losyon sürülmelidir. Yağ, salça, yoğurt ve diş macunu vb. maddeler kesinlikle sürülmemeli, büller patlatılmamalıdır. Sıcak Döküntüsü (İsilik): sıcak ve nemli havalarda aşırı terlemeye bağlı olarak derinin tahrişidir. Kızarık bölgeler kuru tutulmalı, daha serin ve daha az nemli ortam sağlanmalıdır. Güneşin Geç Dönem Etkileri: Ciltte erken yaşlanma, gözde katarakt gelişimi, deri kanseri ve güneş lekelerinin ortaya çıkması güneşin geç dönem olumsuz etkilerindendir.

 

GÜNEŞ YANIKLARINDA YAPILACAK İLK YARDIM

Kişi hemen gölge bir yere götürülmelidir. Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında yanık üstüne hiçbir şey konulmasına gerek yoktur ve kesinlikle yoğurt, diş macunu vb. maddeler kullanılmamalıdır. Basit bir yanıkta ağrının giderilmesinde bölgenin sadece soğuk su musluğunun altına tutulması ve/veya soğuk kompres uygulamaları yeterli olacaktır. Kabarcıklar oluşmuş ise patlatılmamalıdır. Çünkü kabarcıklar içerisindeki su mikropsuzdur ve patlatılmadıkça yaranın mikrop kapması söz konusu olmayacaktır. Müdahale gerektiren durumlarda hekime başvurulmalı, hekime danışmadan hiçbir şekilde merhem vb. sürülmemelidir.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 17:42

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42