banner6

Kavurucu sıcakta çalışıyorlar

Son günlerde yükselen aşırı sıcaklar tarım işçilerini zorluyor. Özellikle Güney ve Güneydoğudan Çukurova’ya gelen geçici tarım işçileri, 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklarda tarlalarda çalışıyor. İşverenler de sıcak saatlerde işçileri dinlendirerek, daha verimli olmalarını sağlıyor.

Kavurucu sıcakta çalışıyorlar

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLK HABER) - Son günlerde yükselen aşırı sıcaklar tarım işçilerini zorluyor. Özellikle Güney ve Güneydoğudan Çukurova’ya gelen geçici tarım işçileri, 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklarda tarlalarda çalışıyor. İşverenler de sıcak saatlerde işçileri dinlendirerek, daha verimli olmalarını sağlıyor.

İŞLERİN EN YOĞUN OLDUĞU DÖNEM

Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve diğer bazı illerden geçimlerini sağlamak için Çukurova’ya gelen mevsimlik tarım işçileri, tarlalarda alın teri döküyor. Tarla işlerinin en yoğun dönemi olan Çukurova’da şuan ilaçlama, kavun, karpuz hasadı ve çapa işleri yapılıyor.

Adıyaman’dan Adana’ya çalışmak için gelen geçici mevsimlik tarım işçileri 40 derecenin üzerinde seyreden Çukurova sıcaklarında karpuz tarlalarında damlama sistemi hortumu topluyor. Öğle saatlerinde ara ara mola vererek dinlenen işçiler, geçimini sağlamak için sıcaklarda çalışmak zorunda olduklarını belirtiyor.

Mevsimlik tarım işçilerini tarlalarda çalışmaya götürenler de, onların sıcaklardan fazla etkilenmemesi için öğle saatlerinde mola vererek, bir nevi katkıda bulunuyor.

Mevsimlik tarım işçisi Gökhan Erdemir, son 5 yıldır Adıyaman’dan çalışmak için Adana’ya geldiğini belirterek bu yıl havaların çok sıcak olduğunu söyledi. Memleketlerinde çok iş olmadığı için Çukurova’ya geldiğini söyleyen Erdemir, ‘’Ben yaklaşık 5 yıldır buraya Mart ve ya Nisan aylarında çalışmaya geliyorum. Adana normalde zaten çok sıcak olan bir yer. Ancak bu yıl tüm Türkiye gibi Adana da havalar kavurucu derecede sıcak geçiyor. Yapacak bir şey yok. Çalışmak zorundayız. Gördüğünüz gibi karpuz tarlasında damlama hortumu topluyoruz. En azından iş var çalışıyoruz’’ Dedi.

EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ

Diyarbakır’dan Çukurova’ya gelen diğer bir tarım işçisi Ali Özçiçek, ailesiyle birlikte geldiğini ve sıcaklardan dolayı çalışmada zorlandıklarını söyledi.

Ali Özçiçek, ‘’Bizim Adana’ya çalışmak için gelmemiz galiba 7-8 yıl oldu. Her yıl sadece Kasım ayında memlekete gideriz. Geri kalan zamanın tamamında pancar için Elazığ’a, patates için Niğde’ye ve çapa ve ya diğer tarla işleri için de Adana’ya geliriz. Adana’da iş çeşitliliği daha fazladır. Geçen karpuz topladık. Şimdi damlama sulama hortumu topluyoruz. Çalıştığımız yerler içerisinde Adana en sıcak illerdendir. Fakat bu yıl adeta kavrulduk diyebiliriz. İnşallah, havalar biraz serinler. Yoksa çok zorlanıyoruz. Çekilecek gibi değil. Ancak başka çaremiz de yok.’’ Dedi.

İşçilere işveren Mustafa ile Yılmaz Akyol kardeşler ellerinden geldiğince sıcakların çok yüksek olduğu öğle saatlerinde mola veriyor. İşçilerin çok zorlanmaması için ellerinden geldiği kadar yardım ettiklerini belirten Mustafa Akyol, sıcaklarda çalışmanın zor olduğu ve kendilerinin de işçiler ile birlikte sık sık dinlenerek çalıştıklarını söyledi.

Baba mesleğini devam ettirdiklerini belirten Akyol sözlerine şöyle devam etti;

‘’ Tarlada çalışmayı seviyorum. Babam yıllardır ürünlerin ilk ekiminden sonra sera örtüleri ve yıllık kullanılan damlama hortumlarını toplar. Kışın bahçe işleri yaz aylarında da geri dönüşüm için bu işi yapıyoruz. Bende küçük yaştan beri babamın yanında çalıştım. Şimdi de işi tam öğrendim ve babam bana bıraktı. Ben ve kardeşim Yılmaz birlikte işimizi devam ettiriyoruz.

DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLIYORUZ

Bizim işimiz çok önemlidir. Bir yandan tarlalarda bulunan plastik artıkları topluyoruz, diğer yandan da geri dönüşüme vererek doğaya katkı sağlıyoruz. Her yıl Güney ve Güneydoğu’dan mevsimlik işçiler gelir. Kimi çadırlarda, kimi de köylerde mevsimlik kiraladıkları evlerde kalır. Bizde gerekli olduğu kadar işçileri alıp sabah erkenden tarlalarda çalışıyoruz. Adana normalde sıcak olur. Ancak bu yıl kavurucu, bunaltıcı sıcakları yaşıyoruz.

HEPİMİZ İNSANIZ

Bu sıcaklarda geçimini sağlamak için gelen kardeşlerimizin zorlandığını görüyoruz. Ancak bizde insanız. Onların sıcakların daha yüksek olduğu öğle saatlerinde dinlenmelerini sağlıyoruz. Sabah erken ve akşam serin saatlerinde çalışmalarını istiyoruz. Zaten onlarla birlikte ben ve kardeşim de çalışıyoruz. Mümkün olduğunca bol su tahsis ediyor ve onların zorlanmamalarını istiyoruz. Onlarda bizim gibi ekmek parası için gelmişler. Ayrıca onlar kimi ailelerini de bırakıp buralara gelmiş. Kolay değil bu sıcaklarda çalışmak. Bunun farkındayız. Umarım havalar biraz serinler de hem biz, hem de işçilerimiz rahat çalışır.’’

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 15:57

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER