Kaya: Adana’nın sorunlarını çözeceğiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Adana’daki sorunların çözümü için çalışacaklarını söyledi.

Kaya: Adana’nın sorunlarını çözeceğiz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Adana’daki sorunların çözümü için çalışacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Adana’da basın toplantısı düzenledi. CHP Adana İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Kaya, ilk olarak CHP’nin kazandığı belediyelerden biri olan Adana’yı değerlendirdi.

“BİZLERE GÜVENDİLER”

Kendisinin kente en son 31 Mart seçimlerinden önce geldiğini belirten Kaya, “Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Zeydan Karalar’ın, Seyhan’da 25 yılda yapılacak hizmetleri 5 yılda gerçekleştirdiğini, şimdi de bütün Adana’yı kucaklayacağını, Yaşar Kemal’in Çukurova’sının beyaz altını yeniden hak ettiği değeri bulacağını, Adanalının yüzünün yeniden güleceğini söylemiştim. Öyle de oldu, Adana halkı, hem Büyükşehirde Belediye Başkanlığında hem de Seyhan, Ceyhan İmamoğlu ve Çukurova ilçelerinde halkçı belediyeciliği seçti. Buradan tüm Adana halkına bizlere güvenlerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

“ADANA EN ÇOK GÖÇ ALAN İL”

Kaya, Adana’nın en çok göç alan illerden bir tanesi olduğunu söyledi. Adanalıların seçimlerini yaptıklarını anımsatan Kaya, “Adana halkı kullandığı oylarla bu verimli topraklarda yaşanan olumsuzluklara “dur” dedi, demokrasiyi, refahı, huzuru, kaliteli hizmeti seçti. Kaliteli hizmetleri gördükçe, genel seçimlerde de bu tercihinin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Adana en çok göç alan illerimizden biri. Çok büyük sorunları var. En büyük sorunu da işsizlik. Adana çok verimli topraklara sahip olmasına rağmen işsizlik oranın Türkiye ortalamasının üzerinde, ilk sıralarda yer alıyor. Resmi verilere göre işsizlik yüzde 15’in üzerinde Adana’da bu oran her dönem 2-3 puan daha yüksek çıkıyor. Genç işsizlik oranı ise can yakıyor. Türkiye’de genç işsizlik oranı yüzde 25’lere dayanmış, Adana’da ise yüzde 27-28’lerde.” şeklinde konuştu.

“GENÇ NÜFUS AZALIYOR”

Adana’da genç nüfusun her geçen gün biraz daha azaldığını anlatan Kaya, “Göç almasına rağmen, işsizlikten göç ettiği illerimizden de birisi. Bu göçler nedeniyle genç nüfus her geçen gün biraz daha azalıyor. Adana Belediye Başkanımız Zeydan Karalar yolsuzlukları tek tek ortaya çıkartıyor. Biz halkın alın terini kimseye yedirmeyeceğiz. Zeydan Karalar, önceki dönemdeki yönetimin ‘su kuyusu’ ihalesinde yaptığı 4 milyon 600 bin TL’lik yolsuzluğunu ortaya çıkardı. 35 kuyunun parası ödendiği halde, ihaleyi alan firmanın su kuyusu açmadığını ortaya çıkardı. Bundan sonra hiç kimsenin halkın alın terine “beton dökerek” gasp etmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“VERİMLİ TOPRAKLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ”

“Bu verimli toprakları değerlendireceğiz.”  Diyen Kaya, pamuk ekim alanlarının azaldığına dikkat çekerek, “Adana “Beyaz altın” diyarı olmasına rağmen pamuk ekim alanları her geçen gün biraz daha daralıyor. Bu sorunu çözmek için çareler üreteceğiz. Türkiye pamuk ihraç eden ülke iken şimdi pamuk ithal eden bir ülke durumuna düştü. Tohum, gübre, mazot fiyatları üreticinin belini bükmüş durumda. Maliyetler artık karşılanamıyor. Pamuk destekleme priminin yükseltilmesi, hasat dönemlerinde pamuk ithalatının durdurularak üreticilerin desteklenmesi gerek. 2002 yılında 7 milyon dekara pamuk ekiliyordu. Bugün pamuk ekilen dekar 5 milyona düşmüş. 2019’un Temmuz ayına kadar, dışarıdan ithal ettiğimiz pamuğa ödediğimiz para 21 milyar 468 milyon dolar olmuş. Pamuk üreticisi pamuk fiyatını en az 5 lira beklerken bu fiyatlar 3-3,5 lira arasında değişmektedir.” diye konuştu.

SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ

Adana’da ki sorunları çözmek için çalışacaklarını vurgulayan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü;
“Biz bundan sonra verdiğimiz sözleri tutacağız. Aşsıza aç, işsize iş bulmak için çalışacağız. Adana’nın yetersiz olan altyapı sorununu çözeceğiz, çarpık kentleşme sorununu çözeceğiz. Adana’ya göç eden insanların, istihdam sorunu, eğitim sorunu, barınma sorunu çözmek için çalışacağız.”

 

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2