banner6

Kaya’dan kitap açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitap hakkında Adana’da basın toplantısı düzenledi.

Kaya’dan kitap açıklaması

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- CHP Adana İl Başkanlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitabın Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerlerine hakaret ettiğini savundu. Bu kitabın Adana’daki okullarda zorla okutulduğunu iddia eden Kaya, “Bu kitap ilk olarak Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında düzenlenen kitap okuma yarışmasında lise öğrencilerine “okunması zorunlu”  kitaplar arasında tavsiye edilmişti. Çanakkale Milletvekilimiz Özgür Ceylan’ın konuyu Meclise taşıması ve Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi vererek gündeme taşımasından sonra;  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, söz konusu kitabın, okunması zorunlu kitaplar arasında yer almadığı açıklaması gelmiş, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü de kitabı okunması zorunlu kitaplar listesinden çıkartmıştı.   

Aynı kitap şimdi de Adana ilimizde okullara dağıtılmaya başlandı. Adana Milletvekillerimiz Burhanettin Bulut ve Milletvekilimiz Ayhan Barut, soru önergesi vererek konuyu  Milli Eğitim Bakanına sordu, yaptıkları basın açıklamalarıyla da kamuoyunun bilgisine sundu.

Kitabın, “Bilge nesil yetişmesine katkıda bulunmak” için, bazı sendikaların şubeleri tarafından düzenledikleri kitap okuma etkinliklerinde öğrencilere dağıtıldığını, okullara da kitap hakkında bilgilendirme yazısı gönderildiğini öğreniyoruz. Bu kitabın derhal okullardan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Eğitim İş 1 Nolu Adana Şube Başkanı Reha Galip Ertekin ve Eğitim Sen Adana Şube Başkanı İrfan Doğan’da bu kitabın çocukları olumsuz etkileyeceğini ve bir an önce okullardan kaldırılmasını  istediklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 14:06

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER