banner6

Kazada ölen 5 avukat anıldı

Kazada ölen 5 avukat anıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Diyarbakır'da bir cenazeye giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden avukatlar Elif Tuncer, Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Cemal Ölçmez ile İmam Turan mezarları başında meslektaşları tarafından anıldı. 

Burada bir konuşma yapan Avukat Zelal Demiray, ölen 5 avukatın insan hakları ve demokrasi mücadelesine adanmış bir ömrün hikayesi olduğunu söyledi. 10 Temmuz 1991 tarihinde hala aydınlatılmamış ve maddi gerçeği ortaya çıkarılmamış bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren dönemin İHD Şube Başkanı Av. Elif Tuncer, Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Celal Ölçmez ve İmam Turan’ı anmak için bir araya geldiklerini belirten Demiray, beşler olarak değerlendirdiği ölen avukatların bayrağını onurla taşımaya devam ettiklerini aktardı. Demiray, “Bugün, burada bir kez daha 28 yıl önce kaybettiğimiz mücadele arkadaşlarımızı sevgi ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Bir kez daha onurla sürdürdükleri bu mücadeleyi O’nlardan devralmış olmanın bilinciyle sonuna kadar insan hak ve özgürlüklerinin, barışın, adaletin, özgürlüğün savunucuları ve mücadelecileri olacağımızı bir kez daha tekrar ediyoruz. Mücadeleleri yolumuza ışık tutacaktır” dedi.

Adana Barosu eski Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ise, ölen meslektaşlarını saygıyla andığını belirterek, “Her geçen gün daha da geriye gittiğimiz bir süreç içerisinde olduğumuzu belirterek, insan haklarına saygılı bir Anayasa'da ihtiyaç olduğunu söylemek istiyorum.” diye konuştu.

İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör’de ölen avukatları anmak için bir araya geldiklerini ve onları saygıyla andıklarını dile getirdi. Daha sonra ise, kalabalık kitle yanlarında getirdikleri kırmızı karanfilleri mezarlara bıraktı. Anma mezarlara karanfiller bırakılıp, söylenen şiirle sona erdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42