Kelebek etkisi Adana’da yeni gelişimler doğuracak

Kelebek etkisi Adana’da yeni gelişimler doğuracak

Serhat ŞANLI / Hande MUŞTU

ADANA (İLKHABER) – Güney Adana Kalkınma Programı logosunda bir kelebek gözüküyor. Sol tarafını kapattığınız zaman Adana’nın Türkiye haritasındaki yeri ortaya çıkar. Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. “Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. "Logomuzda bulunan kelebek kanatlarının (Valilik, Belediyeler, STK, Halk) yaratacağı bir değişim, Şehrin güneyinden tüm Adanamıza sirayet edecek yeni gelişimler doğuracaktır” dedi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından yayımlanan İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması (SEGE) çalışmasında Adana, Türkiye’nin nüfusu en yüksek altıncı ili olmasına karşın sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 16. sırada yer alıyor. Bu durumun ortaya çıkışında, bölgenin, ülkenin doğu ve güneydoğusundan yoğun şekilde göç almasının etkili olduğu belirtiliyor. Adana, sanayi altyapısı ve mali göstergeleri itibarıyla önemli bir gelişme merkezi olmakla birlikte sosyal göstergelerde iyi bir performans sergileyemiyor.

Yüksek doğurganlık hızı ve genç bağımlı nüfus oranı, yüksek işsizlik ve düşük eğitim göstergeleri birlikte değerlendirildiğinde, Adana’nın sıralamasını düşüren en büyük etkenlerin sosyal alanda yoğunlaştığı görülmektedir. Kentin gelişmişliği coğrafi olarak değerlendirildiğinde ise bahsedilen negatif görünümün daha çok Güney Adana Bölgesi’nden kaynaklandığı fark ediliyor.

Ayrıca Seyhan ve Yüreğir ilçelerinin E-5 karayolu altında kalan Güney Adana Bölgesi 56 mahallede yaşayan yaklaşık 450 bin nüfusu barındırıyor.

Güney Adana’daki temel sorunlar ve ihtiyaçlar tespit ederek, gelişim stratejileri belirlenmek ve bölgedeki insanların hayatlarına dokunacak alt eylemler/projeler gerçekleştirmek hedefiyle Adana Valiliği tarafından Güney Adana Kalkınma Programı hayata geçirildi. Programın logosu ve hikayesi ise kelebeğin yaşamından esinlenerek yapıldı.

Program hakkında konuşan Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, “Güney Adana’da oluşan sorunlar bir-iki yılda oluşmadı. Burada sorunlar uzun yıllarda meydana geldi. Belki 30-40 yılda oluşan sorunlar. Biz bu 40 yılda oluşan sorunları da bir günde 2 günde 1 yılda çözmek gibi bir iddiamız yok. Biz bu sorunları kademe kademe çözeceğiz” dedi.

Programın başlangıcı ve logosuna değinen Vali Yardımcısı Yavuz, “Güney Adana Kalkınma Programı’na kurumsal bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Kişilerden bağımsız. Bizler bugün varız yarın yokuz. Kişilerden bağımsız bir kurumsal yapı oluşsun ve bu kurumsal yapı kişilerden bağımsız olarak bu sorunlara çözümüne devam etsin. Herhangi bir kurumun logosunu değil, kendi logosunu tasarladık” diye konuştu.

Program logosunda kullanılan kelebek figürünün, sloganlarına ilham olduğunu belirten Vali AYrdımcısı Mustafa şöyle konuştu;

“Logoda bir kelebek gözüküyor. Ama sol tarafını kapattığınız zaman Adana’nın Türkiye haritasındaki yeri. O bir simetri yapıldı ve kelebeğe dönüştürüldü. Kelebek niye tercih edildi? Kelebeğin ömrü toplumda hep kısa bilinir. Hatta 1 gün olduğu söylenir. Biz buradan yola çıkarak diyoruz; “bir gün bile olsa yap’’.

Bizim sloganımızda bunun üzerine ‘Yap sadece yap. Ömrün bir gün bile olsa yap. Katkı olacak bir değişiklik yap” Bu işin felsefesi logomuzun hikâyesinde anlatılıyor.

Şöyle bir bakın hayatınıza aslında hepimizin hayatı o kelebeğin hayatı gibi. O ne zaman öleceğini bilmiyor. Biz de bilmiyoruz. Onun ertelediği şey ile sizin ertelediğiniz şeyler arasında da fark yok. Şöyle bir düşünün bir kelebek kadar belki de ömrümüz. Güney Adana Programı kozadan çıkıyor ve yapmak için kanatlanıyor. İnsan odaklı çırpıyor kanatlarını.

Kelebek etkisi diye bir söylem var. Logomuzun hikayesinde anlattığımız gibi kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. “Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. "Logomuzda bulunan kelebek kanatlarının (Valilik, Belediyeler, STK, Halk) yaratacağı bir değişim, Şehrin güneyinden tüm Adanamıza sirayet edecek yeni gelişimler doğuracaktır.

Biz ilk başladığımızda 30 civarı bir proje ile başladık. Sonra bu 33 proje çıktı sonra 56 ya çıktı. Umarız 66-76- 86’lara kadar çıkar. Bu 56 proje ile sınırlı kalmayacak. Yeni kurumlar katılıyor.

Önümüzdeki günlerde belki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’müzün görev alanı ile ilgili bazı projeler olabilir. Sanayi ve Ekoloji Müdürlüğü ile yeni projeler hazırlanıyor. Hem proje sayısı olarak, hem kurum sayısı olarak bu rakamlar yerinde kalmayacak. Artmaya devam edecek. Bitmesi gereken misyonunu tamamlayan projeler yeni faaliyetler eklenecek ya da yeni projeye revize edilecek. Güncellenmeye devam edecek.

Sonuçla sık sık görüşülüyor. Şuan 11 kurumumuz, 2 yıldır projelerle ilgili ne yaptılar? Hangi hedeflere ulaştılar? Hangi hedeflere ulaştılar? Eylem planında kendileri için ön görülen faaliyetler için hangi aşamadalar? Onlarla ilgili bütün kurumlar sayın valimize sunum yaptılar.

Güney Adana’da ulaştığımız ve dokunduğumuz kişi sayısı yaklaşık 290 bin ve 56 mahallemizin nüfusu ortalama 450 bin. Aslında neredeyse yarısından fazla vatandaşımıza dokunmuşuz. Bunlardan bazıları iş sahibi oldu, bazı okula gitmeyen çocuklarımız okula gitmeye başladı. Bazı vatandaşlarımız eğitimlere ve seminerlere katıldı.

Bazı kadınlarımız Güneyin Turuncu Kadınlarında olduğu gibi üretici oldu ve meslek öğrendiler. Bazı kadınlarımızın sağlığına müdahale ettik. Bazı vatandaşlarımıza sosyal ekonomik destek bağlamında yardımcı olduk. Yaklaşık dört ay öncesi izleme raporlarımızın sonucu 290 bin vatandaşımıza dokunduğumuzu gösteriyor. Şimdi bu sayı daha da arttı.

Güney Adana’da yaklaşık 100 bin kitap dağıttık. Şöyle bir sistem kurduk bir çocuğumuz bir kitabı okuduktan sonra öğretmeni o kitabı alsın diğerine versin diğerinden aldığını öbürünü versin. Böylelikle çarpan etkisiyle o kitabın okunma sayısı 400 bine çıktı.

Okullarımıza konferans salonları yaptık, spor sahaları yaptık, müzik atölyeleri yaptık. Okuma köşeleri yapıldı. Güzel bir farkındalık oluştu. Arkadaşlarımız sahada sürekli geziyorlar. Yaz olmasına rağmen şu an da bu sıcaklarda arkadaşlarımız hep sahadalar. Yani adım adım tüm mahalleleri geziyoruz”

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2