Kemal Yücel, kalp şeklindeki Türkiye rotasını tamamladı

Kemal Yücel, kalp şeklindeki  Türkiye rotasını tamamladı

Bayram BULUT / Özel Haber

 

ADANA (İLKHABER) - Adana'da 6 yıl önce 6 yaşındaki oğlunu kanserden kaybeden Gazeteci Kemal Yücel, lösemi hastalığına dikkati çekerek umut olabilmek için bisikletle başlattığı kalp rotasındaki Türkiye turunu tamamlayarak tekrar Adana’ya döndü.

Yaşamını lösemi ile mücadele eden çocuklara adayan Gazeteci Kemal Yücel, oğlunun ismini verdiği Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği’ni kurdu. Yücel, derneğinin kurulmasıyla birlikte lösemili çocukların sağlıklarına kavuşmaları için tüm varlığıyla çalışmalar yaptı. Bu uğurda kent içerisinde kampanyalar düzenleyen Yücel, konferanslara katılarak, kök hücre ve kan bağışı konusunda bilgiler verdi. Bu işi kent dışına taşıyarak tüm ülkenin lösemili çocukların farkına varmaları için ne yapabilirim konusunda düşünen Yücel, geçtiğimiz yıl daha önce de lösemili çocuklar için Adana’dan İstanbul’a kadar pedal çevirmiş ve turunu başarıyla tamamlamıştı.

Bu kez yine "Her Pedal Bir Umut Olsun Projesi" kapsamında Kemal Yücel 12 Haziran tarihinde tekrar yollara düştü. Yücel’in bu kez ki rotası Türkiye’yi kalp şeklinde dolaşarak lösemili çocukların durumuna dikkat çekmek oldu.  Adana'dan başlattığı 10 bin kilometrelik bisiklet turu kapsamında çok sayıda il ve ilçeyi pedal çevirerek ziyaret eden Yücel, buralarda kök hücre ve kan bağışının önemini anlattı. Farkındalık yaratmayı başaran Yücel, bazı çocuklarla eşleşen donörler da buldu.

Kemal Yücel, başlangıç ve bitiş noktası olan Atatürk Parkı içerisinde sorularımızı yanıtladı. Yücel, “12 Haziran’da yola çıktım. Kök hücre ve kan bağışının önemini anlattım.  Hastaneler de maalesef ki her gün ölüme bir adım daha yaklaşan çocuklarımız var. Onların ilik bulamadıkları için ölüme bir adım daha yaklaşmalarına içim el vermedi. Kalp şeklinde rota belirledim. Rotamı biraz değiştirdim. 10 Bin kilometrelik pedal çevirdim başladığım noktala geldim. Lösemili çocukları hastanelerde ziyaret edeceğim.” dedi.

Kemal Yücel ile yaptığımız tam röportajı Çarşamba günkü gazetemizde detaylı olarak sizlerle paylaşacağız.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2