banner6

Kemik erimesine dikkat!

Vatandaş sağlık konusunda bilgilendiriliyor

Kemik erimesine dikkat!

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 2019 Sağlık Günleri kapsamında 15 günde bir düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

Son olarak Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte Kemik Erimesi (Osteoperoz) konulu konferans düzenlendi. Çukurova Üniversitesi’nden Profesör Doktor Rengin Güzel’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta, katılımcılar kemik erimesi konusunda bilgilendirildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Daire Başkanlığına teşekkürlerini sunan Güzel, kendisinin halk ile hekimlerin bir araya gelmesi konusunu çok önemsediğini belirtti. 

NASIL BİR HASTALIK

Osteoporoz’un nasıl bir hastalık olduğunu ve vatandaşların bu hastalık karşısında neler yapabileceği konularına değinen Güzel, “Osteoporoz en sık görülen kemik hastalığıdır. Hasta sayısı gittikçe artıyor. Çünkü toplum yaşlanıyor. Kırığı olan yaşlı sayısı artıyor. 50 yaşından sonra kadınların yüzde 40’ı bir şekilde bir kırıkla karşı karşıya kalıyor. Ve bir kırık bir sonraki kırığın habercisi oluyor.” dedi.

BASİT KIRIKLARLA BAŞLIYOR

Osteoporoz’un önce basit kırıklarla başladığına dikkat çeken Güzel, “Önce basit kırıklarla başlıyor, ön kol kırıkları gibi. 80 yaşlara geldiği zamanda kalça kırıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Osteoporoz bebeklik döneminde başlayan sonuçta 80 yaşında kalçamızı kırmayla oluşan bir süreç aslında. Peki bu kemik erimesi diye mi geçiyor. Aslında ben kemik erimesini şu açıdan ele alıyorum. İnsanlarda kemik erimesi diyince sanki peyniri eritiyormuşsunuz gibi bir şey akla geliyor. 

KANSERMİŞ GİBİ DÜŞÜNENLERDE VAR

Tamamen dağılıyor yada bazı kesimlerde kansermiş gibi bir düşünce olabiliyor. Bunlarla bir alakası yok tabiî ki. Erime olduğu zaman olduğunda tamamen dağılırsa geri toparlayabilecek bir durumumuz yok. Ama Osteoporoz dediğimiz şeyde, miktarında bir miktar azalma vardır. Bir şekilde kırıkla karşımıza geliyor.  Bazılarından şunu duyuyoruz. “Benim boynum çok ağrıyor. Acaba Osteoporoz mu var? Hayır bu şekilde bunu his edemezsiniz.” şeklinde konuştu.   

VÜCUDUMUZA İYİ BAKMALIYIZ

Örneklerle konuyu açıklayan Güzel, “Gençliğimizde vücudumuza ne kadar çok iyi bakmamız lazım. Vücudumuzu bir banka olarak düşünelim. Gençliğimizde bu bankaya ne kadar çok para yatırırsak, daha ileriki yıllarda bu parayı o kadar rahat harcarız. İnsan anne karnında kemikleri büyüyor gelişiyor. 35-40’lı yaşlardan sonra daha fazla büyümüyor. Ama vücutta hücreler var bu nedenle kemik yaşlanmıyor. Bu yapılanma aylar içerisinde devam eden bir süreç. Hücreler yenileniyor. Bu süreçte bir problem olduğu zaman Osteoporoz ile karşılaşıyoruz ve kemik daha kırılgan hale geliyor.” diye konuştu.  

ERKEKLER BİRAZ DAHA ŞANSLI

Profesör Doktor Rengin Güzel, osteoporoz konusunda erkeklerin biraz daha şanslı olduklarını anlatarak, “Erkekler kadınlara göre biraz daha avantajlı, erkeklerin kemik miktarı biraz daha fazla. Daha iri ve daha büyükler görünüşte bizden. Ama baktığınız zaman 80’li yaşlara geldiğinde onlarda da kırıklar oluyor. Osteoporoz kadın hastalığı gibi görülüyor. Ama değil. Onlarda da osteoporoz oluyor.” İfadelerini kullandı.  

TEŞHİSİ VE ÖNLENMESİ

Osteoporoz riskini arttıran faktörler, teşhisi ve önlenmesi konularında da görüşlerini paylaşan Rengin Güzel sözlerini şöyle sürdürdü;

“Osteoporoz riskini arttıran faktörler nelerdir? İleri yaş, erken menopoz ve cerrahi menopoz, beslenmede kalsiyum ve D vitamini eksikliği, yetersiz fiziksel aktivite, ailede osteoporoz, kırık, ince yapılı, minyon, beyaz tenli olma, bazı ilaçların kullanımı, fazla kavle ve kola tüketimi, sigaradır. 

NASIL TEŞHİS EDİLİR

Peki osteoporoz nasıl teşhis edilir? Bu hastalık bel ve sırt filmleri ile, kemik yoğunluğu ölçümü ile, kan ve idrar tahlilleri ile, gerek görülürse, ayırıcı tanısı için başka tetkiklerde yapılabilir. Kemik kütlemizi genetik faktörler, doğru beslenme ve fiziksel aktivite gibi faktörler etkiler. 

KALSİYUM ÇOK ÖNEMLİ

Osteoporoz’u önlemek için kalsiyum çok önemlidir. Doğumdan sonra  anne sütünün, çocuk gelişimi üzerinde önemli etkisi vardır. Gelişme çağında yeterli kalsiyum alınamazsa kemik hazinemiz istenilen düzeye ulaşamaz. Birazda kalsiyumun besinsel kaynaklarına değinelim.  En iyileri olarak niteleyebileceklerimiz, süt, yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri ile sütlü tatlılardır. 

İYİ BESİNLER

İyi olarak sıralayabileceğimiz besinlerde, pekmez, susam, fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, koyu yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler olarak değerlendirebiliriz. Kalsiyumun emilimini neler olumsuz etkiler? Birazda bundan bahsedelim. Sodyum yani sofra tuzu, alkol, sigara, kafeinli içecekler kalsiyum emilimini olumsuz etkiler. Tabi ki hazır yemekler, hazır çorbalar, soslar, et suyu tabletleri, salamura ve tütsülenmiş etler, tuzlu fındık, fıstık, cips, salam, sucuk gibi şarküteri ürünleri de var.”  

GÜNEŞ IŞINLARI ÖNEMLİ

Güzel, güneş ışınlarının Osteoporoz açısından çok önemli olduğunu kaydederek, “Kalsiyumu emilimini olumlu etkileyen faktörlerin arasında güneş ışınları var tabiî ki. Güneş ışınlarının direkt deriye teması gerekli. Nisan ve Ekim ayları arasında saat 11 :00 ile saat 15:00 arasında 15 ila 30 dakika arasında güneşlenmek gerekiyor. Evin içerisinde pencere kapalı iken güneşte oturmak doğru değildir. Camlar bu ışınları geri yansıttıkları için vücuda faydası yoktur. Direk güneşle temas edilmesi gerekmektedir.” dedi.

METE: BİLGİLEDİRMELERİMİZ DEVAM EDECEK

 Konuşmanın ardından soru cevap bölümüne geçildi. Vatandaşlar merak ettikleri soruları Güzel’e yönlendirerek yanıt aldı.  Konferansa Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Uzm. Dr. Rıza Mete ve   Sağlık Dairesi Başkanlığına bağlı Sosyal Yardım Şube Müdürü Galip Reha Ertekin katıldı. Doktor Rıza Mete’de,  sağlıklı bir yaşam için halkı bilgilendirmeye devam edeceklerini aktardı. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER