Kent Bostanı’nın akıbeti ne olacak?

Seyhan Belediyesi tarafından yaklaşık 2 yıl önce “Kent Bostanı” olarak 9 dönüm üzerine oluşturulan alan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya. Kent Bostanı sakinleri, kendilerinin iki yıldan beri kira ücreti ödeyerek hobi bahçelerinde üretim yaptıklarını anlattı. Bu güzel imkanı bizlere Zeydan Karalar verdi. Burası 9 dönümlük bir alan. Şimdi bu alanı kaldırıp yerine Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurmak istiyorlar. Tabi ki Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurulsun biz buna karşı değiliz ama böyle bir güzel imkan sağlayan alanı neden kaldırmayı düşünüyorlar. Başka bir alana Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurulabilir” dediler.

Kent Bostanı’nın akıbeti ne olacak?

Bayram BULUT/ ÖZEL HABER


ADANA (İLKHABER) - Seyhan Belediyesi tarafından yaklaşık 2 yıl önce “Kent Bostanı” olarak 9 dönüm üzerine oluşturulan alan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği Kent Bostanı Projesi ile kent hayatından sıkılan çok sayıda vatandaş bu bostan içerisinde 25 metre karelik alanlar kiralayarak hobi bahçesi oluşturdu. Yaklaşık 2 yıldır süren Kent Bostanı’na günden güne ilgi artmaya başladı. 

STRES ATIYORLAR

Gürsel Paşa Mahallesi içerisinde bulunan Şehit Polis Memuru, Şahin Polat Aydın Bulvarı üzerinde yer alan hobi bahçelerine memuru, emeklisi, işçisi betonlaşmış kent hayatından sıkılan herkes rağbet gösterdi. Kiraladıkları 25 metre karelik alanları ekip biçen vatandaşlar, burada her geçen gün daha fazla stres atmaya başladı. Büyük bir özveri ile hastanın birkaç gününü bu hobi bahçelerinde geçiren kişiler arasında da güzel dostlukların kurulmasını sağladı.

REHABİLİTASYON MERKEZİMİ KURULACAK?

Oluşturulan bu kent bostanının bir özelliği ise, Çukurova’da atalık tohum ve onarıcı tarımın duyulması ve yaygınlaşması ilk girişim olması. Bu önemli bostan ancak son dönemde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya geldi. Seçimlerden sonra göreve gelen Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından yaptırılan bu alanı kaldırarak, Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurmak istediği öne sürüldü. Kent bostanı sakinleri bu durumu öğrenince Seyhan Belediyesi’nin yolunu tuttu. Başkan Akay ile görüşen Kent Bostanı sakinleri burada kötü haberi bir kez daha duydu. 

KİRA ÜCRETİ ÖDÜYORLAR

Kent Bostanı sakinleri, kendilerinin iki yıldan beri kira ücreti ödeyerek hobi bahçelerinde üretim yaptıklarını anlattı. Kent hayatından sıkılan kişilerin bu alanda 25 metre karelik alanlar kiralayarak toprakla uğraştıklarını vurgulayan Kent Bostanı sakinleri, “Biz burada toprak ile uğraşıp stres atıyoruz. Kentlerin içlerinde artık bunu yapacağımız bir alan yok maalesef. Bu güzel imkanı bizlere Sayın Zeydan Karalar verdi. Kendisine sonsuz teşekkür ediyoruz. Burası 9 dönümlük bir alan. Yeşil alan olarak imara girmiş diye biliyoruz. Şimdi bu alanı kaldırıp yerine Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurmak istiyorlar. Tabi ki Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurulsun biz buna karşı değiliz ama böyle bir güzel imkan sağlayan alanı neden kaldırmayı düşünüyorlar. Başka bir alana Alzhemier Rehabilitasyon Merkezi kurulabilir.” dediler. 

ATALIK TOHUM ÜRETİMİ

Çukurova’da atalık tohum konusunda üretiminde yapıldığını işaret eden Kent Bostanı sakinleri, “Atalık tohumların yerel yönetimlerce çoğaltılıp, satışsız dağıtımı ile gıda güvenliğimize bir adım daha yaklaşabiliriz. Onarıcı tarım, Hindistan'da binlerce çiftçiyi konvansiyonel tarımın borç batağından kurtarıp yeniden az girdi ile gerçekten verimli çıktı almasını sağlayan yaklaşım. Permakültür de bu yaklaşımın bir hali; Hindistan'da değil Avustralyalı bir akademisyen tarafından geliştirilmişi. Bostan ekibimizde gönüllü destek veren bir permakültür tasarımcımız da var. Tabii belediye bu işi sahiplenirse, çok daha güçlü olabiliriz.  Malum, belediyeye bostan fikrini veren, neler yapılması gerektiğini anlatan; yapmadığında ya ısrar eden ya da yerine yapan gönüllü ve birlikte çalışan olmasaydı, bostan da olmazdı.” şeklinde konuştular. 

KARALAR: BİR FORMÜL BULMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Konuyla ilgili Bostanın Kurucusu olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar sorurımızı yanıtladı. Karalar, “Bu konudan haberim yoktu. Bunu Seyhan belediye Başkanımızla görüşeceğim. Tabi ki Rehabilitasyon Merkezi kurmakta güzel bir şeydir. Bu ikisine uygun bir zemin buluruz herhalde. Yani Kent Bostanı’da güzel bir proje, Rehabilitasyon Merkezi’de güzel bir proje. Buna nasıl bir formül bulacağımızı konuşacağız” ifadelerini kullandı. 

AKAY’DAN KAÇAMAK YANITLAR

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a Gürsel Paşa Mahallesi içerisinde bulunan Kent Bostanı hakkında soru sorduğumuzda ise, “Oraya kent bostanı mı kuruldu?” şeklinde yanıt verdi. Buranın Zeydan Başkan tarafından kurulan bir alan olduğunu hatırlattığımızda bu kez Akay’ın cevabı “Siz orayı gördünüz mü?” şeklinde oldu. “Bu alanın hobi bahçesi olarak kullanılıyor, ancak Alzhemier Merkezi yapmayı düşünüyormuşsunuz. Bunun aslı var mı?” şeklindeki sorumuza ise, “Doğmamış çocuğa don biçilmez” şeklinde yanıt verdi. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2