Kent içinde trafik yoğunluğu başladı

Kent içinde trafik yoğunluğu başladı

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Kent içi trafik konusu gündemden düşmüyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala tatilcilerin kente dönmesiyle trafikte ciddi anlamda bir artış yaşanmaya başladı.

Yaz sezonu sona erdi. Okullar 9 Eylül Pazartesi günü açılıyor. Tatilciler bulundukları yayla ve denizlerden dönmeye başladı. Kente gelen vatandaşlar, okula gidecek çocukları için kırtasiye, ayakkabı ve giyim çarşı merkezine akın etmeye başladı. Toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine özel araçlarıyla çarşı merkezine gelen vatandaşlar kent içerisinde trafiğin yoğunlaşmasına neden oldu.

ZOR ANLAR

Birçok cadde de trafik yoğunluğu nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı. Özellikle İnönü Caddesi ve civarındaki caddelerde yoğunluğun fazla olduğu görüldü. Caddelerde karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşların sayısının oldukça fazla olduğu görüldü. Bazı noktalarda yayalara yeşil ışık yanmasına rağmen yollarına devam eden sürücülerin olduğu dikkatlerden kaçmadı.

YAYA GEÇİDİNDE YOLCU ALMA

Daha önce durak dışı yolcu alma haberlerini yaptığımız toplu taşıma araçlarının bu hareketlerinin de devam ettiği dikkatlerden kaçmadı. Yaya geçitlerinin önünde bile durup yolcu alan dolmuşlar nedeniyle yayaların zor anlar yaşadığı ve kendilerine yanan yeşil ışığa rağmen karşıya geçemedikleri objektiflerimize yansıdı.

OTOPARK SORUNU

Kent içerisinde oluşan yoğun trafik ile birlikte otopark sorununda boy gösteriyor. Araçlarını park etmek isteyen vatandaşlar, parkomatların bulunduğu alanların dolması nedeniyle bazı yerlerde çift sıra parklar yapıyor. Park edecek yer bulamayan kişiler ise çarşı içerisinde araçlarını katmak için uzun uzun dolaştıkları görüldü.

HERYERDE ARAÇLAR

Birçok özel otoparkın dahi dolu olduğu kent merkezinde ara sokaklara araçlarını park eden vatandaşlar nedeniyle kaldırımlar tamamen kullanılamaz hale geldi. Yayalar, kaldırımlarda duran araçlar nedeniyle yol içerisinden yürümek zorunda kaldı. Yoğunluğun daha da artması beklenirken, çözümün ise toplu taşıma araçları kullanılmasından yana olduğu görüldü.

“YER BULAMIYORUZ”

Sürücüler, park edecek yer bulamadıklarını söyledi.  Özel otoparkların ise yüksek fiyat tarifeleri uyguladıklarını bu nedenle araçlarını özel otoparka götürmediklerini belirten sürücüler, “Kent trafiğinin halini görüyorsunuz. Araç park edecek yer bulamıyoruz. Çocukların okul alış verişleri ve kendi ihtiyaçlarımız için alış verişe geliyoruz. Ama geldiğimize pişman oluyoruz” dediler.

ARAÇLARIYLA GELİYORLAR

Vatandaşlar ise, son 1 haftadan beri kent içerisindeki birçok caddede trafik yoğunluğunun yaşandığını anlattı. Araçları olanların toplu taşıma aracına binmediklerini araçlarıyla alışverişe gelmelerinden ötürü bu durumun yaşandığına dikkat çeken vatandaşlar şunları söyledi;

ÖZEL ARAÇLAR

Gerçekten yoğunluk gün geçtikçe artıyor. Herkes özel aracıyla çarşıya geliyor. Asıl sebep bu. İnsanlar toplu taşıma araçlarını tercih etmiyorlar. Zaten toplu taşıma araçlarının fiyatlarında zamlanmasıyla insanlara olumsuz bir etki yarattı. Ama yinede toplu taşıma aracını kullanmak gerektiğine inanıyoruz. İnsanlar araçlarıyla geldiklerinde zamanlarında kaybediyorlar.

DAHA FAZLA PARA ÖDÜYORLAR

Birde parke edecek yer bulamıyorlar. Yer bulsalar dahi para otopark parası ödüyorlar. Yani toplu taşıma aracına verecekleri paradan daha fazla yakıt ve otopark ücreti ödüyorlar. Bunun için kent merkezine en azından bu dönemde gelirken toplu taşıma aracı kullanılmalı.

YAYALARDA MAĞDUR

Şuan ki durumu görüyorsunuz zaten. Birçok yerde araçlar çift şerit olarak park etmiş durumdalar. Yayalar olarak bu trafikten aslında bizde etkileniyoruz. İnönü Caddesi, Türk Kuşu Kavşağı’nda bulunan yaya geçitlerinden geçmek çok zor oluyor. Gerçekten duyarlı sürücüler yol veriyor ama kendini bilmez birçok sürücü yayaların üzerine resmen arabalarını sürüyorlar.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2