Kent Konseyi Dönem Başkanlığı Adana'nın

Türkiye Kent Konseyleri Birliği(TKKB) Dönem Başkanlığı devir-teslim töreni gerçekleştirildi. TKKB 9. Dönem Başkanı olan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuran Akçasoy, dönem başkanlığını Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan’a devretti.

Kent Konseyi Dönem Başkanlığı Adana'nın

F. Metin MARACI

 

ADANA (İLKHABER) - Türkiye Kent Konseyleri Birliği(TKKB) Dönem Başkanlığı devir-teslim töreni gerçekleştirildi. TKKB 9. Dönem Başkanı olan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuran Akçasoy, dönem başkanlığını Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan’a devretti.

 

 

Birçok ilden Kent Konseyi başkanlarının katıldığı devir-teslim töreni Adana Seyhan Oteli’nde gerçekleştirildi. Mekan, sanat ve şehir temalı devir teslim töreninde konuşan Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, Kent Konseylerinin gönüllülük esasına bağlı din, dil, ırk ayrımı yapmadan kentlere fayda sağlayan bir kuruluş olduğunu söyledi.

Ardından konuşan TKKB 9. Dönem Başkanı Nuray Akçasoy, portakal çiçeği kokulu bir şehirde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin toplum, birey ilişkilerinde, kentli hakları ve sorumlulukları ekseninde, vatandaşlık ve kentlilik anlayışını ortaya çıkartarak, aktif vatandaşlığı ve demokratik katılımı arttırarak toplum yönetiminde etkin, verimli ve şeffaf bir şehir idaresi anlayışının yeniden yapılanmasında büyük bir pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’nin önemli bir coğrafyada yer aldığına değinerek, “Bulunduğumuz Anadolu coğrafyası çok önemli bir yerde bulunuyor. Bir tarafımızda Ortadoğu, bir tarafımızda Avrupa yer alıyor. Bir taraftan nimetlerini, bir taraftan sıkıntılarını da yaşıyoruz. En başından Ortadoğu coğrafyasından kan ve gözyaşı var” diye konuştu.

Kent konseylerinin önemine değinen Sözlü, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye çağdaşlaşma anlamında rotasını çizmiş. Ortadoğu’dan ilerideyiz ama Avrupa’nın da biraz gerisindeyiz. Bir rekabet ortamında bunu gidermek, çağdaş değerler açısından, insani değerler açısından, hukukun üstünlüğü açısından, bulunduğumuz coğrafyada örnek bir modeli daha da yüksek noktalara çekmeliyiz.

Bu bağlamda Kent Konseyleri katkı koymaya devam etmelidir. Kent konseyleri kurulduğundan bu güne kadar güzel faaliyetler içerisinde yer almakta, kente katkı koymaya çalıştığı, sorunları halk adına dile getirdiği, yerel yöneticilerle seviyeli bir muhataplık kurmaya çalıştığı, yani çok mesafe aldığını görüyoruz.  Aslından Kent konseyleri, Türkiye’nin ihtiyacı olan siyasi uzlaşmasına kendi aralarında kurmuş oldukları diyalog zeminiyle muazzam bir katkı koyuyorlar.

Kent konseyleri, siyaset üstü duruşlarıyla, siyasetin o yoğun cenderesi altında ihmal ettiğimiz tarafları ihmal edilmemesi için farkındalık oluşturup kapatmalıdır. Kentlerimize, demokratik kültürlerimizin düzelmesine katkı kıymaya devam etmelidir”

Konuşmaların ardından TKKB 9. Dönem Başkanı olan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuran Akçasoy başkanlığı Ekrem Aslana devretti. Ardından çevre illerden gelen kent konseyi temsilcileri Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye plaket takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 12:53

emre


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2