banner6

Kent protokolü sallandı

Ceyhan Depremi’nin 19. yıl dönümünde Adana’ya getirtilen “Deprem Simulasyonu TIR’ı”nın tanıtımında yetkililer 6.1 şiddetli depremi yaşadı

Kent protokolü sallandı

Kent protokolü sallandı

 

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Ceyhan Depremi'nin19. yıl dönümü nedeniyle depreme karşı farkındalık oluşturmak amaçlı kente Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) 'Deprem Simulasyonu Tırı' getirildi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve kent protokolü 'Deprem Simulasyonu Tırı'ında 6.1 büyüklüğünde yapay depremi yaşayarak tecrübe etti.

 

27 Haziran 1998 Ceyhan depreminin üzerinden tam 19 yıl geçti. 145 kişinin hayatını kaybettiğini depremin yıl dönümünde depreme dikkat çekmek amaçlı etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerden bir tanesi de 'Deprem Simulasyonu Tırı' oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi önüne getirilen 'Deprem Simulasyonu Tırı' düzenlenen törenle açıldı. 'Deprem Simulasyonu Tırı'nın açılış kurdelesini Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve kent protokolü birlikte gerçekleştirdi.

 

ZARARLARIN EN AZA İNDİRİLMESİ MÜMKÜN

İlk olarak açılış konuşmasını yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana-Ceyhan depreminde yaşamlarını yitiren vatandaşları rahmetle andıklarını söyledi. Vali Demirtaş, deprem gerçeğinin daima farkında olunması ve bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Zararların en aza indirilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, “depremin oluşumu önlenemez ancak bu doğal afetin zararlarının en aza indirgenmesi mümkün. Dolayısıyla, deprem konusunda daima bilinçli olunması mutlak bir zorunluluk.  Bugün hizmete giren Afet Simülasyon Tırının, vatandaşlarımızın deprem ve afetler konusunda bilinçlendirilmesine, önemli ve olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

 

ASLA HAFIZLARDAN SİLİNMEYECEK

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, 27 Haziran 1998 tarihinin Türkiye için önemli bir tarih olduğunu anlattı. Adana’da bir doğal felaket yaşandığını ve asla hafızlardan silinmeyecek şekilde bir çok aile maddi manevi zarar gördüğünü dile getiren Sözlü, bu büyük depremin merkez üssünün Ceyhan ilçesi olduğunu,  6,2 olarak şiddeti de ölçüldüğünü söyledi. Depremde toplam 145 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Sözlü, “Üzülerek ifade ediyorum ki Türkiye depremi uygulamalı gören bir ülke ancak bundan yeterli dersi almadı. Yap-sat yöntemiyle ticari amaçlı olarak konut üretenlerin daha akıllı, daha vicdanlı ve dürüst davranması gerek. İnsan hayatını korumak, bir ibadet kadar değerli.  Konut üreticisi de samimi, dürüst ve vicdanlı davranmalıdır. Yapı niteliğine yalnızca inşaat açısından bakmamak gerek, nicelik ve estetik de önemli. Fütursuzca imara açılan delta alanları depreme tedbirde engel teşkil ediyor’’ diye konuştu.

 

 KENT PROTOKOLÜ YAPAY DEPREME MARUZ KALDI

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve kent protokolü daha sonra 'Deprem Simulasyonu Tırı'na binerek ilk olarak deprem konusunda personel tarafından bilgilendirildi. 'Deprem Simulasyonu Tırı' içerisinde 6.1 büyüklüğünde depreme maruz kalacaklarını söyleyen personel daha sonra düğmeye basarak kent yönetimini tırın içiresinde yapay depreme maruz bıraktı. Bir süre devam eden yapay depremin ardından kent yöneticileri tırdan indi. Daha sonra ise vatandaşlar tıra binerek yapay depremi yaşadı ve deprem hakkında, deprem esnasında neler yapılmalı ve benzeri konularda bilgilerdiler.

 

6 AY AÇIK KALACAK

Yapay dermemi yaşayan vatandaşlar, geçmişte de çeşitli depremleri yaşadıklarını anlattı.  bu Vatandaşlar, acıları tekrar hatırladıklarını ve alınacak önlemler hakkında simulasyon sayesinde bilgi aktarımı yapıldığı için uygulamanın faydalı olduğunu ifade etti. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi önüne getirilen Deprem Simulasyon Tırı’nın  6 ay boyunca burada vatandaşların kullanımında olacağı öğrenildi.

 

DEPREM KONFERANSI

Öte yandan Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda Adana-Ceyhan depreminin 19. yılında kent halkına deprem, sel ve yangın simülasyonlarıyla afet bilinci kazandırmak amacıyla deprem konferansı gerçekleştirildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 18:37

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER