banner6

KESK bölge mitingi yapıldı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) tarafından Adana’da düzenlenen 'Bölge Mitingi' yapıldı.

KESK bölge mitingi yapıldı

KESK bölge mitingi yapıldı

Bayram BULUT

 ADANA (İLKHABER)-Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) tarafından Adana’da düzenlenen 'Bölge Mitingi' yapıldı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı miting ve yürüyüşe hava muhalefeti nedeniyle katılım az oldu.

Adana’nın merkez Seyhan İlçesi’nde bulunan Mimar Sinan Amfi Tiyatro önünde toplanan gruplar, ellerinde döviz ve pankartlarla yürümeye başladı. Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Sular mevkii kullanılan yürüyüş esnasında polis yürüyüş yapılan yolu boydan boya demir bariyerlerle çevirdi. Birçok yol yürüyüş nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Gruplar Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdükten sonra burada "Laik Eğitim, Laik Yaşam ve İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz" konulu bölge mitingini gerçekleştirdi. Mitinge CHP Milletvekili İbrahim Özdiş ve HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da katıldı. Türkiye’nin 81 ilini kapsayan 9 bölgede kurulan kürsülerden seslerini haykırdıklarını belirten KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, yaptığı konuşmada, hükümetin uyguladığı ekonomik ve siyasi politikaları eleştirdi. İşçinin sosyal güvenlik hakkı olmadan, özel istihdam büroları tarafından karın tokluğuna kiraya verilmek istenmesini eleştiren Toprak, memurun ise güvencesiz, esnek istihdamın parçası olarak performansa tabi hale getirildiğini söyledi. Memurun iş güvencesinin ortadan kaldırılmak istendiğini belirten Toprak, konuşmasını şöyle sürdürdü: İşin özü bizim iş güvencemiz kaldırılırsa vatandaşların özel sektöre göre daha düşük fiyatlarla ulaştığı yaygın kamu hizmetlerinin toptan tasfiye edilmesinin önü açılacak. Bunun için kamu hizmetlerinden yararlananların hele de bu hizmetlere ihtiyacı olanların “Memurun iş güvencesinden bana ne? “ deme lüksü yoktur. Çünkü bizim iş güvencemiz şahsımıza verilmiş bir hak değil, Anayasa ve yasalarla tüm vatandaşlara eşit ve tarafsız bir şekilde verilmesi gereken kamu hizmetini korumaya yönelik bir haktır. Kısacası bizim iş güvencemiz ortadan kaldırılırsa hem kamu hizmetleri alanı daha da daraltılacak, hem de vatandaşların eşit tarafsız kamu hizmeti alma hakkı ortadan kaldırılacaktır” dedi.

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz ise, KESK’in emek, demokrasi barış ve özgürlük mücadelesinden asla geri adım atmayacağını belirterek,  baskı sürgün ve soruşturmalara teslim olmayacaklarını anlattı.

Açıklamaların ardından çalan müzik eşliğinde alanda bulunan kişiler halaylar çekti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 17:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER