banner6

Kış geldi! Şifa arayan aktarlara koştu

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarından korunmak isteyen vatandaşlar soluğu aktarlarda alıyor.

Kış geldi! Şifa arayan  aktarlara koştu

Aliye Sare AKÇAY- Mustafa GÜL

ADANA (İLKHABER) – Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklarından korunmak isteyen vatandaşlar soluğu aktarlarda alıyor. Satışların yükseldiği aktarlarda en çok tercih edilen ürünler ise adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, çam kozalağı pekmezi ve şurubu oldu.

Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak ve pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen insanlar soluğu aktarlarda alıyor. Aktarlar ise vatandaşların talepleri üzerine bitkisel çaylar ve pekmezlerden öneriyor. Aktarlar, öncelikli olarak bir hekime başvurmaları konusunda vatandaşları uyararak, kendi verdikleri ürünlerin takviye ürünler olduğu uyarısını yapmayı da ihmal etmiyor.

Adana’da yıllarını mesleğe vermiş ve baba mesleğini devam ettiren aktarlardan Halil Değişmez, havaların soğumaya başlamasıyla hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlara bitki çayları önerdiklerini söyledi. Son dönemde çam kozalağı pekmezi ve şurubunun talep gördüğünü dile getiren Değişmez, “Kış ayına girdik. Müşterilerimizin en çok tercih ettiği ürünler adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, çam kozalağı pekmezi ve şurubu  diye biliriz. Özellikle çam kozalağı astım, bronşit gibi nefes darlığı çeken hastaların tercih ettiği bir ürünümüzdür. Büyüklerde birer tatlı kaşığı, çocuklar ise her gün bir çay kaşığı içebilir” dedi

 17 ÇEŞİT BİTKİ BULUNAN KIŞ ÇAYLARI DA OLDUKÇA REVAÇTA

17 çeşit bitkiden oluşan kış çayının revaçta olduğunu anımsatan Değişmez, “Birde çoğu yararlı otların bir arada bulunduğu kış çaylarımız vardır ıhlamur, papatya, altın otu, tarçın, zencefil, hibiskus çayı gibi bitkilerle yaptığımız kış çayını da tüketebilirler. Bunlardan ziyade vücudun bağışıklık sistemini önemli ölçüde geliştiren keçiboynuzu pekmezi, andız pekmezi korona döneminde çok revaçta olan ürünlerden.” ifadelerini kullandı.

ANDIZ PEKMEZİ VAZGEÇİLMEZ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Andız pekmezinin kışın vazgeçilmez ürünleri arasında yer aldığını işaret eden Değişmez, “Kışın andız pekmezi daha fazla gider. Andız pekmezinin özelliği, astım, bronşit, balgam sökme etkisi vardır. Ancak andız pekmezi satarken de müşterilerimizi uyarırız. Andız pekmezi diğer pekmezlere göre biraz acımtıraktır. Mayhoş bir tadı vardır. Tadı öyledir yani bitkinin özelliği odur aslında. Müşterilerimiz bilmediği için uyarırız. Çok tercih edilen bir üründür. Bunun içine zerdeçal, zencefil ve çörek otu tozunu karıştırdığımız zaman tadı daha güzel olur” şeklinde konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİTKİLERİDE ETKİLEDİ

Küresel iklim değişikliği nedeniyle bitkisel ürünlerin azaldığını söyleyen Halil Değişmez, “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden dolayı bazı ağaçlar az ürün vermeye başladı. İklim değişikliği ile azalan ürünlerin daha çok pahalı olmasına neden oldu. İklim şartlarının elverişsizliği gittikçe ürünlerin daha az elde edilmesine yol açmaktadır.” diye konuştu.

SÖNMEZ: ÇAM KOZALAĞINA YOĞUN İLGİ VAR

Hayat Baharat çalışanı Yasemin Sönmez ise, çam kozalağının faydalarını anlattı. Çam kozalağının hem şurubu, hem de macunu olduğunu dile getiren Sönmez, “Pek çok kişi tarafından bilinmeyen, genellikle süs amaçlı kullanılan çam kozalağının faydalarını duyunca şaşıracaksınız. Hem şurubu hem de macunu yapılan kozalağın solunum yolu hastalıklarından astıma ve bronşite kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Çam kozalağı şurubunun faydaları birazda anlatalım. Astım, bronşit gibi hastalıkların iyileştirilmesi, akciğerin temizlenmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi, hastalıklarla karşı direnç, metabolizmayı düzene sokar ve uyku sorunlarının üstesinden gelir ” dedi.

IHLAMUR FİYATI  YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Kış aylarının vazgeçilmez çayının ıhlamur olduğunu vurgulayan Sönmez, “Ihlamur kış aylarının vazgeçilmez çayıdır. Birçok etkisinin yanı sıra esasında nezle ve gribal enfeksiyonlardan korunmak için tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Geçen yıllarda altınla yarışan ıhlamurun fiyatı yükselişte.  Ihlamur fiyatları gittikçe artmakta kilosu 250’den, 350’ye kadar çıktı. İnsanlar çok tercih ediyorlar. Buna rağmen gramla bile alan var. Son zamanlarda ekonomide yaşanan sıkıntılar birçok ürünü etkiledi. Karanfil 200 Türk Lirası, Tarçın 150 Türk Lirası oldu.” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42