Kitap kurtlarını sevindiren fuar

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, ÇUFAŞ Çukurova Fuarcılık A.Ş., Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen 11. Çukurova Kitap Fuarı, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

Kitap kurtlarını  sevindiren fuar

 

Serhat ŞANLI

 

ADANA (İLKHABER) - TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, ÇUFAŞ Çukurova Fuarcılık A.Ş., Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen 11. Çukurova Kitap Fuarı, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

500 YAZAR KATILIYOR

Yılın ilk kitap fuar olan Çukurova Kitap Fuarı’na 303 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, 80 kültür etkinliği ve imza günlerinde 500 yazar okurlarıyla buluşacak.

Çukurova Kitap Fuarı’nın konukları arasında İpek Ongun, Altan Öymen, İlber Ortaylı, Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Canan Karatay, Üstün Dökmen, Arif Keskiner, Mine Söğüt, Ahmet Şimşirgil, Aret Vartanyan, Deniz Kavukçuoğlu, Sinan Yağmur, Adnan Özyalçıner, Semih Poroy, Ercan Kesal, Sinan Meydan, Mine Soysal, İhsan Eliaçık, Yekta Kopan, Canan Tan, Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş, Mehmet Genç (Rotasız Seyyah), Mine G. Kırıkkanat, İbrahim Kaboğlu, Nebil Özgentürk, Tarık Tufan, Feridun Düzağaç, Nevşin Mengü, Sibel Eraslan, Hikmet Anıl Öztekin, Bağış Erten, Yunus Ozan Korkut, Deniz Ülke Arıboğan, İsmail Saymaz, Turhan Günay, Metin Celal, Ercan Karakaş, Ataol Behramoğlu, Kemal Hamamcıoğlu, Enver Aysever, Aziz Devrimci, Gazetemizin Köşe Yazarlarından  Mehmet Demirel Babacanoğlu ile pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı yer alıyor.

Mardinli Yazar Aziz Devrimci, okurlarına bugün de kitaplarını imzalayacak. Ancak kitapları Everest Yayınlarından fuar boyunca edinilebilecek. Gazetemizin Köşe Yazarlarından Mehmet Demirel Babacanoğlu ise kitaplarını Çukurova Edebiyatçılar Derneği standında imzalayacak.

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde fuarın açış töreni yapıldı. Törene Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Milletvekilleri Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Tamer Dağlı, ve İbrahim Özdiş, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, oda başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda kitap kurdu  davetli katıldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, açılışta yaptığı konuşmada 2017 yılında 60 bin 335 yeni başlık üretildiğini söyledi.

2016 YILINDA 666 MİLYONDAN FAZLA KİTAP ÜRETİLDİ

Türkiye’de 2016 yılında 666 milyon 865 bin 579 kitap üretildiğine değinen Kocatürk, “2016 yılında üretilen 666 milyon 865 bin 579 kitabın 404 milyonu özel sektör tarafından üretildi. Bu da kişi başına 8,4 kitap düştüğünü gösteriyor. Ülkemiz yayıncılığı 2.126 milyar dolar büyüklüğü ile dünya yayıncılığında 11. Sırada yer almaktadır’’ dedi.

“OKUMAK AKLIMIZI GÜÇLENDİRİR”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise kitap okumanın önemine değinerek, ‘’ Türkiye 80 milyonu aşan nüfusuyla büyük bir ülkedir. Avrupa’nın sınırında ve bir taraftan da Orta Doğu’nun komşusu bir ülke. Ülkemiz kültürel birikimi olan ve okuyan bir topluma sahiptir. Ama bu yeterli mi değil mi ona bakmak lazım. Kitap üretimi yüksek, satış yüksek ama okuma oranının da aynı oranda yüksek olması lazım. Zorunlu eğitimde tüketilen kitapların satışını bunun dışında değerlendirmek lazım. Okumak aklımızı güçlendirir ve bize lazım olan vicdanımızın ve irfanımızın da alt yapısını oluşturur" şeklinde konuştu.

“KİTAP FUARLARI ÖNEMLİ”

Ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kitap fuarlarını önemine değinerek, “Kitap Fuarları; okuyan, okuduğunu iyi yorumlayan, olayları geniş açıdan gören, bilgisini insanımızın ve insanlığın hizmetine sunan kitlelerin buluştuğu müstesna ortamlardır.” dedi.

İnsanoğlunun en sadık, en vefalı dostu olduğunu ve okumanın insanları aydınlattığını belirten Vali Demirtaş sözlerine şöyle devam etti;

“KİTAP İNSANI AYDINLATIR”

“Okumak insanları aydınlatıyor, ufkunu açıyor, dünyasını değiştiriyor. Bazen 5-6 yaşında bir çocuğa bir kitap verirsiniz, o çocuğa yön verir. Dünyasını zenginleştirir ve hayatını onun üzerinde yürütür. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için mutlaka kitap okuma alışkanlığını bu yönde geliştirmemiz lazım. Kitap fuarları da bunun için bir araçtır

İnsanoğlunun en sadık, en vefalı dostu olan kitaplar; iyiyi, güzeli, doğruyu öğreneceği yegâne yol göstericidir. Kin ve nefretle her şeyi çözebileceğini düşünen geri kalmış zihniyetlerin en büyük düşmanıdır.

Beşikten mezara, uzun ince bir yolculuktur okumak, sabrı öğrenmek, meraka kapılmaktır. İnsanın değişim ve dönüşümünün temel hareket noktasıdır.

İşte sayamadığımız daha pek çok önemli hasletin ilk ve en önemli hareket noktasıdır kitap sevgisi. Geçtiğimiz yıl 265 bin kitapsever de bu sebeple aşındırdı bu eşiği. Bu yıl kitapseverlerin sayının daha da artacağını, yayınevlerinin programlarından anlıyoruz.

Sayısız etkinliğin düzenleneceği, imza günü etkinlikleriyle 500 yazarımızın okurlarıyla buluşacak olması, Çukurova Kitap Fuarı'nın ülke çapında büyük ses getireceğinin de en büyük işaretidir.

Çukurova Kitap Fuarına yayınevleri, yazarlar ve kitapseverlerin gösterdiği ilginin artmasından büyük memnuniyet duymaktayım. Adana'nın geçmişten bugüne bir kültür, sanat ve edebiyat misyonu olduğunu biliyoruz. Bu misyon zaman zaman sekteye uğrasa da köklerinden yeşermeye, küllerinden yeniden doğmaya her zaman bir yol bulmuştur.

Son dönemde yaptığımız çalışmalar, düzenlediğimiz kültür-sanat etkinlikleri ve festivallerle şehrimizin vitrinini yeni baştan dizayn ediyoruz.

Bu renkli ve canlı vitrinde yer alarak kentimizin imajına olumlu katkı sunan Adana Lezzet Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana Film Festivali, Sabancı Tiyatro Festivali ve gelenekselleşen Çukurova Kitap Fuarı ile ilimiz, Güney'in en önemli kültür, sanat ve edebiyat duraklarından biri haline gelmiştir.

“ADANA BÜYÜK ŞAİRLER VE YAZARLAR ÜRETMEYE DEVAM EDECEKTİR”

Geçmişte Türk Edebiyatının usta kalemlerini çıkaran bereketli toprakların şehri Adana, Çukurova gibi mümbit bir ovanın üstüne kurulan bir yerleşim bölgesi olma hüviyetini, büyük şairler, yazarlar ve sanatçılar çıkararak göstermeye devam edecektir. 

Biliyoruz ki, bu coğrafyada güneş sadece toprağımıza değil, insanımıza da hayat veriyor. Güneşin çocukları, bu kentin aziz evlatları, gelecekte Türk yazın ve sanat hayatında bu kentin adını, ustaları gibi yine layık olduğu yerde, hep en üstte tutacaktır.

Çukurova Kitap Fuarı, işte bu genç dimağların kitap havasını ilk soludukları, bu atmosferi ilk yaşadıkları ortamı hazırlaması itibariyle de son derece önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

Bu vesile ile 11. Çukurova Kitap Fuarının şehrimizin kültür ve sanat hayatına önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum.

İnsanın ufuk çizgisini, mevcudun çok çok ötesine taşıyan kitapları, bizlere armağan eden yazarlarımıza, yayıncılarımıza, kıymetli organizasyon komitesine ve emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş , protokol üyeleri ile stantları gezdi. Fuara Adanalılardan yoğun bir katılım vardı. Fuarı ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler içeriye girmek için uzun kuyruk oluşturdu.

Çukurova Kitap Fuarı, her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak ve girişler ücretsiz olacak. Geçtiğimiz yıl düzenlenen 10 Kitap Fuarı’na 265 bin ziyaretçi katılmıştı. Bu yıl düzenlenen 11. Çukurova Kitap Fuarı’na katılımın daha yüksek olması bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 16:31

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2