banner6

Köse: Kulağı küpeli ve pasaportlu kurbanlıkları alın

Köse: Kulağı küpeli ve pasaportlu kurbanlıkları alın

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, vatandaşların kurban alırken belediyelerin belirlediği kurban satış yerlerinde kulağı küpeli ve büyükbaşlarda pasaportu olan hayvanları almalarını önerdi.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla vatandaşları kurbanlık alma telaşı başladı. Adana Kasaplar Odası öncülüğünde kurbanlık fiyatları açıklandı. Kurbanlık satış kilogram fiyatları koyun, keçi ve tekede 24, dana ve düvede ise 20 lira olarak belirlendi. 

UYARILAR

Kentlere kurbanlık koyunlarda gelmeye başlayınca konunun uzmanları kurbanlık almak isteyenlere uyarılarda bulundu. Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, kurbanlık alacakların nelere dikkat etmesi konusunu anlattı. Kese, “Vatandaşlarımızın kurban alırken mutlaka Belediyelerin belirlediği kurban satış yerlerinde kulağı küpeli ve büyükbaşlarda pasaportu olan hayvanları almalarını öneririz. Hayvanın kulağında küpe olması demek o hayvanın Veteriner Hekim muayenesinden geçtiğini ve sağlıklı olduğunu gösterir.” dedi.

VERERİNERLERE DANIŞA BİLİRSİNİZ

Kurbanlık alacak kişilerin en doğru seçimi Veteriner Hekiminize danışılarak yapabileceğini anımsatan Köse, “Satın alacağımız kurbanlıkların tüylerinin parlak, çevreyle ilgili, bakışlarının canlı olması, herhangi bir uzvunun eksik olmaması gerekmektedir. En doğru seçim Veteriner Hekiminize danışılarak yapılacak seçimdir.” şeklinde konuştu.

Meslektaşlarının halka yardımcı olmaya hazır olduklarını dile getiren Köse, “Kurbanlık satış yerlerinde görevli Veteriner Hekimlere her zaman danışılabilir. Meslektaşlarımızın halkımıza yardım için orada olduğunu unutmamalıyız.  Kurbanlıkların kesim işleri de çok önemlidir. Her bayramda yurttaşlarımız kesimi kendisi yapmaya çalıştığı için kendilerini yaralamaktadır. Kesim mutlaka ehil kişilerce ve belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde yapılmalıdır. Ayrıca ehil olmayanların kesim yapması sonucu yüzde 5 – 10 civarında etin israf olduğu ve derilerinde kesilmesi nedeniyle ekonomik değerini yitirdiği gözlenmektedir.” diye konuştu.  

ETLER KLİMALI ODADA BEKLETİLMELİ

Kurbanlık kesiminden sonra etlerin klimalı odada ölüm sertliği geçinceye kadar bekletilmesi gerektiğini kaydeden Köse, “Yurttaşlarımız kurban kesiminden sonra etlerini klimalı bir odada ölüm sertliği geçinceye kadar bekletmelidir. Buzdolabında üst üste yığmadan saklamalı ve ertesi günü tüketmelidir. Sonuç olarak belediyelerin satış yerlerinden alıp; belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kesip Veteriner Hekim’lerimize muayene ettirilmesi herkesin yararına olacaktır.” ifadelerini kullandı.

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI

Adana’da kurban olmaya uygun 11 Bin 889 Büyükbaş ve 142 Bin 625 Küçükbaş hayvanın mevcut olduğunu vurgulayan Köse sözlerini şöyle sıraladı;

“2019 yılı Kurban Bayramı yaklaşırken ülkemizin huzur içinde bir bayram geçirmesini dilerim. İlimizde kurban olmaya uygun 11 Bin 889 Büyükbaş ve 142 Bin 625 Küçükbaş hayvan mevcuttur. Geçen yıl bu rakamlar büyükbaşta 11 Bin 239 ve küçükbaşta 109 Bin 74 idi. Ayrıca da ilimize Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan kurbanlıklar geldiğinde ki her yıl gelmektedir. Kurban hayvan sıkıntısı olmayacağı görülmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER