Kural ihlali yapan sürücülere af yok

Kural ihlali yapan sürücülere af yok

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Tarsus-Adana- Gaziantep otoyolunda yapılan uygulamada, trafik kurallarına uymadığı helikopterle tespit edilen sürücülere ceza yazıldı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Adana ile Niğde, Osmaniye ve Mersin İl sınırlarına kadar havadan Helikopterli Trafik Denetimi yapmaya devam ediyor.

 Trafik Denetleme Şube Müdürü Hakan Aksoy’un  yönettiği trafik denetimlerinde  'cep telefonuyla konuşma, emniyet kemeri takmama, aşırı hız ve hatalı şerit değiştirme' kurallarını ihlal eden sürücüler havadan helikopter kamerasıyla  görüntülendi. Görüntülenen  kuralları ihlal eden sürücüler telsiz ile uygulama noktasındaki ekiplere bildirildi. Uygulama noktasında durdurulan 48 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı.

 Helikopterden emniyet kemeri takmadığı tespit edilen ve uygulama noktasında durdurulan kadın sürücü polisin yanında emniyet kemerini takarak cezai işleme itiraz etti.

Trafik polisi ise "Hanımefendi, emniyet kemeriniz takılı değil. Helikopterli trafik uygulamasına takıldınız ve kemer kullanmadığınız görüntülerde tespit edildi.” dedi. Ardından kadın sürücüye 134 lira para cezası kesildi.

Tır şöförüne yazılan cezada ise sürücünün sözleri şöyle oldu, “Şeriatın kestiği parmak acımaz. Memur ağabeylerim doğru söylüyor kemer takmadık cezayı yiyeceğiz. Helikopterli denetimi pek iyi bulmadım çünkü ceza yedik. Can güvenliğimiz için kemer takmak daha iyi ama bazen takıyoruz. Havada helikopteri görünce baktım acaba bizi mi çekiyor diye, sağlık olsun” dedi.

Adana polisi tarafından, Ekim 2018’den tarihinden bugüne kadar toplam 116 saat süren helikopterli denetimlerde trafik kuralı ihlali yaptığını belirlediği 508 sürücüye 75 bin 472 TL ceza kestiği öğrenildi.

Konuyla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 100 Günlük Eylem Planı doğrultusunda kazaları önleme planı çalışmasına yönelik, ‘Havadan Helikopter ile Trafik Denetimi’ yapılması ve bu denetimlerde özellikle şehirlerarası yollarda ve ana arterlerde “Sağ şeritte veya bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit değiştirme-makas atma, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak/park etmek vb.” ihlallerin tespitinin yapılması istenilmiştir. Bu kapsamda Adana Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce en son 08.03.2019 günü 15.00-17.00 saatleri arasında İlimiz ile Niğde, Osmaniye ve Mersin İl sınırlarında kadar havadan Helikopterli Trafik Denetimleri yapıldı. Helikopterin bildirmiş olduğu kural ihlali yapan araçlar Otoyol Mersin Adana istikameti Mersin Gişeler yanında bulunan Uygulama noktasında durdurularak cezai işlem uygulandı. Helikopterle Havadan yapılan Trafik Denetimlerinde 2018 Ekim ayından 2019 Mart ayına kadar toplam (450) araç sürücüsüne, 08.03.2019 günü yapılan Helikopterli Trafik Denetiminde (48) araç sürücüsüne cezai işlem uygulanmıştır.” denildi.  

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 14:10

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2