Kurallara uyun

Adana ESOB Başkanı Sözütek, tatile çıkacak sürücüleri uyardı:

Kurallara uyun

ADANA(İLKHABER) – Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, okulların kapanacak olması ve yaz tatilinin de başlaması nedeniyle, seyahate çıkacak tatilcilere ve sürücülere hayat kurtaracak, altın değerinde önemli uyarılarda bulundu.

 

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, tatilcilere, uzun yolculuklarda özel araç yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini tavsiye ederken, özel araçları ile yola çıkacak sürücülere de yolculuk öncesinde düzenli ve yeteri kadar uyumaları, kesinlikle de alkollü şekilde direksiyon başına geçmemelerini konusunda uyardı.

 

Başkanı Sözütek, Ramazan ayında olmamız vesilesiyle oruçluluk durumunu da göz önüne alarak, mevsimin de etkisiyle fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, sıcak havanın vereceği rehavet ve yorgunluğun yanı sıra,  günlük olarak değişebilen hava şartları ve yolların yapılarını iyi değerlendirerek daha da dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

 

 

Sözütek, tatile çıkacak sürücülere özetle şu uyarılarda bulundu:

 

Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyilmeli. Yola kesinlikle aç çıkılmamalı. Direksiyon başında iken cep telefonu ile konuşulmamalı.

 

Araçların yazlık bakımlarını mutlaka yaptırmalı, trafik yoğunluğunun az olduğu yollar tercih edilmeli. Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı.

 

Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dâhil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri (çocuk koltuğu) mutlaka kullanılmalı. Emniyet kemerinin hayat kurtardığı, unutulmamalı. Araç camları zaman zaman kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli.

Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi, v.b. durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, derhal aracı güvenli şekilde sağa çekip, durup bir süre dinlenilmeli.

Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başında iken yanındakilerle dikkati dağıtmayacak şekilde konuşulmalı.

Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı, molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı.

Molalarda oruçluluk durumuna göre, akşam da olabilir, bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve ve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli, otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kuralı ihlallerinde bulunmamalı, kuralların her yerde aynı olduğu unutulmamalıdır

Bu vesileyle, yolda olanlara, yola çıkacaklara kazasız, belasız hayırlı yolculuklar ve mutlu tatiller diliyoruz”

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 13:57

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2