Kurban Bayramında geleneksel Kaburga Dolması

Kurban Bayramında   geleneksel Kaburga Dolması

 ADNAN AVUKA

 

MARDİN (İLKHABER)-Damak tadına önem veren Mardinliler, Kurban Bayramı’nda sofralarından kaburga dolmasını eksik etmedi. Bayram geleneğini bozmayan ailelerden biri olan Alkatmış ailesi de bayramda sofrasını Kaburga Dolmasıyla süsledi. Hem Ramazan, hem de Kurban Bayramı’nda geleneksel yemekleri olan Kaburga Dolmasını yaptıklarını ve konuklarına ikram ettiklerini belirten Nezihe Alkatmış, “ Mardinli Aileler hem kurban hem Ramazan Bayramlarında geleneksel yemeğimiz olan Kaburga Dolmasını yaparız.  Dini bayramlarımızı milli yemeğimizle karşılıyoruz. Mardin halkının çoğu bayramlarımızda bu geleneği sürdürür” dedi.

MARDİN HALKI MEZARLIKLARA AKIN ETTİ

Arife ve Bayram günleri Mardin’de mezarlıklar dolup taştı. Mardinliler, arife ve bayram gününde  sabahın ilk saatlerinden itibaren ölen yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara akın etti.  Ölen yakınlarına dua okuyan ve onlar için mezarları başında lokum ve çeşitli şekerlemeler dağıtan Mardinliler; daha sonra da aile büyüklerini ziyaret edip ellerini öptü.

MARDİN VALİLĞİNDEN BAYRAMLAŞMA

Mardin valiliği tarafından hazırlanan bayramlaşmada ise ilk sıra il jandarma,, Özel hHarekat, Çevik Kuvvet, Musa Cihaner çocuk yuvası, Kız öğrenci yurdu, Mardin Devlet hastanesi ve son olarak da Halkın bayramlaşması Artuklu Üniversitesi rektörlük binasında yapıldı.

Mardin Valisi Mustafa Yaman Kurban bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada ise şöyle dedi.

“İnançlarımızın ve geleneklerimizin bütün güzellikleriyle  sergilendiği  kurban bayramı; Yoksulların, kimsesizlerin hatırlandığı, eş, dost ve yakınların bir araya  geldiği, yüce Milletimizin derinliklerinde  var  olan bütün  ahlakı  meziyetlerinin de  paylaşıldığı kutsal bir gündür.

Bu vesileyle  tüm Mardinli  hemşerilerimin, kurban bayramını  en içten duygularla kutlar, aziz şehitlerimizi, ve kahraman  gazilerimizi  rahmet ve şükranla anar, herkese sevdikleri ile birlikte, sağlıklı ve mutlu  bir bayram geçirmelerini diler selam ve saygılarımı sunarım” dedi.

                            DİNLERİ BULUŞTURAN  BAYRAM”KURBAN BAYRAMI

 Mardin Valiliğin hazırladığı  halkla bayramlaşmada Mardin Artuklu Üniversutesi rektörlük hizmet binasında yapılan bayramlaşmada  Vali Mustafa Yaman  Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkıran, , üst düzey  yöneticileri, Mardin ,Diyarbakır Süryani metropoliti Saliba özmen, Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, STK, Kanaat önderleri ,iş adamları, siyasi partilerin il başkanları. İktidar partisi il Başkanı Faruk Kılıç ve vatandaşlar katıldılar.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2