Kurt’tan, sürücülere Sıcak hava uyarısı

Ceyhan Ulaştırma Esnaf Odası Başkanı Ünal Kurt, şehir içi ve şehirlerarası yollarda araç kullanan sürücüler ve şoför esnafına önemli uyarılarda bulundu.

Kurt’tan, sürücülere  Sıcak hava uyarısı

ADANA (İLKHABER) - Ceyhan Ulaştırma Esnaf Odası Başkanı Ünal Kurt, şehir içi ve şehirlerarası yollarda araç kullanan sürücüler ve şoför esnafına önemli uyarılarda bulundu.

Tatil mevsimi nedeniyle, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını, Sıcaklığın maksimum dereceyi aştığını bu nedenle direksiyon başındaki insanların sinir ve stresinin de yükseldiğine dikkat çeken Başkan Ünal Kurt, böyle durumlarda sürücülerde azalan dikkat ve refleks zayıflığının, trafik kazalarını arttırdığını söyledi. 

Özel araç sahibi sürücülerin de uzun mesafeli tatile çıkarken, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde hareket etmelerini isteyen Kurt, “Aşırı sıcak havalarda, özellikle 11.00 -15.00 saatleri arasında, ayrıca uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalı. Aracı kullanacaklar, özellikle açık renkli, hafif pamuklu giysiler giymeli,  duruma göre aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı. Donanımlı araçlarda, klimalar mutlak açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalıdır. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola vererek, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz.” dedi. 

Sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli davranmalarını, erimiş asfaltın kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikeli olduğunu, bu nedenle aşırı hız ve ani fren yapılmamasını isteyen Başkan Ünal Kurt, “Yolculuk öncesi, araç bakımı mutlak yapılmalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak gevşeme kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok acil değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 16:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2