Kurtuluş coşkusu

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım birer mesaj göndererek Adana’nın kurtuluş günü heyecanına ortak olduklarını belirttiler.

Kurtuluş coşkusu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım birer mesaj göndererek Adana’nın kurtuluş günü heyecanına ortak olduklarını belirttiler.

Tören ilk olarak Atatürk Parkı içerisinde bulunan Atatürk büstüne çelenk sunulması ile başladı. Burada Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve beraberindeki heyet tarafından çelenk sunulup, saygı duruşunda bulunuldu sonra da hep birlikte İstiklal Marşı söylendi. Ardından ise hava muhalefeti nedeniyle Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak olan törenler Adnan Menderes Kapalı Spor Salonu’nda yapılması kararlaştırıldı. Spor Salonu’nda ki törende öğrenciler ve gaziler hazır bulundu. Tören devlet büyüklerinin kutlama mesajları okunarak başladı. Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım birer mesaj göndererek Adana’nın kurtuluş gününü kutlayıp, bu büyük heyecana ortak olduklarını belirttiler.

ŞİİRLER OKUNDU

Öğrencilerin şiirler okumasıyla devam eden törende zaman zaman duygulu anlar yaşandı. Daha sonra ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü bir konuşma yaparak, Adana'nın sadece milli mücadelenin ilham kaynağı olmakla kalmayarak cumhuriyetin temellendiği şehir olduğunu belirtti. Milli mücadelenin meşalesinin Samsun’da yakıldığını anlatan Başkan Sözlü, “Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz. 5 Ocak destanımız kent olması nedeniyle nasıl bir öneme sahip ise Adana’da milli mücadele için kurtuluş savaşı için aynı önemde anlamlıdır. Bu meşaleyi yakan Atatürk sekiz ay önce Adana’ydı. Atatürk ilhamını Adana’dan almış, milletin cesaret noktasında Adanalılardan beslenmiş ve Mayıs 1919’da bağımsızlık mücadelesini ateşlemiştir. Onu ilk destekleyen Torosların yiğitleri olmuştur. Atatürk, ‘Kırk asırlık bir yurt köşesi, düşman elinde esir kalamaz’ sözlerini söyledi ve Hatay sorunu Adana’da çözüldü. Öte yandan Adana, Arif Nihat Asya’ya Bayrak şiirini yazdırmıştır.” dedi.

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ

   
Adanalıların bağımsızlık mücadelesi ruhunu hala diri tuttuğunu aktaran Başkan Sözlü, “Adana nasıl ki Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk'ün yanında yer alıp, bağımsızlıktan yana tavır ortaya koyarak, bunu tüm dünyaya duyurduysa bugün de ülkemizin bekası, milletimizin geleceği söz konusu olduğunda hemşerilerimiz aynı ruhla dimdik bağımsızlıktan, demokrasiden, cumhuriyetten yana tavır koymaya hazırdır. Tarih tekerrür etmekte, milli mücadele esnasında milletimizi topyekun yok etmek için bulunanlar bugün de aynı misyonla karşımızdadırlar. 15 Temmuz hain kalkışmasında da bu topraklardaki bağımsızlığımızı emperyalizmin maşası, taşeronu olarak Türkiye'de planlayan FETÖ'ye karşı da Adana dimdik durmuştur. 15 Temmuz'da da dimdik ayakta durmuş ve Adana bu dönemi en az zayiatla atlatmış ve milli duruş konusunda bütün kamu görevlileriyle, sivil toplumu ve halkıyla bağımsızlığına halel getirmemek noktasında destansı bir duruş göstermiştir.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kentin gelecek yüz yılını inşa ettiğini, kent insanının refahı için çalışmalarına aralıksız devam ettiğini ifade eden Başkan Sözlü, 5 Ocak Adana'nın kurtuluşunun 96'ncı yılında 1071 Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni ile kendileri için daha anlamlı ve özel olacağını söyleyerek, “Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, hürmetle anıyor, aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz. Hemşerilerimin de 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, nice kurtuluş bayramlarında birlikte olmayı canı gönülden diliyorum” ifadelerini kullandı.

VALİ DEMİRTAŞ’A BAYRAK TESLİM EDİLDİ

Konuşmanın ardından Pozantı Kaymakamlığından alınan Türk Bayrağı bisikletli sporcular tarafından Adana Valisi Mahmut Demirtaş'a teslim etti. Bayrağı öpüp başına koyan Vali Demirtaş, bisikletli sporculara teşekkür ederek, kurtuluş günlerini kutladı. Ardından ise, çeşitli yarışmalarda derecelere giren öğrenciler için ödül töreni gerçekleştirildi. Törende dereceye giren öğrencilere ödülleri Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve askeri personel tarafından verildi.

DAVUL SHOW

Son olarak ise halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Birbirinden güzel oyunlar oynayan halk oyunları ekibi büyük beğeni topladı. Ancak oyunun sonunda ise, halk oyunları ekibi için davul çalan davulcular adeta mini bir show yaptı. 2 davulcu seri ve akrobatik hareketlerle davullarını çaldı. Protokolün önünde gerçekleştirilen davul show herkes tarafından büyük alkış topladı. Tören davul showun ardından sona erdi.

COŞKU DİNMEDİ

Öte yandan, törenin yapıldığı Adnan Menderes Kapalı Spor Salonu içerisine dev Türk Bayrakları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dev bir posteri asıldı. Gaziler ve öğrenciler tören boyunca coşkularını ellerindeki Türk Bayraklarını sallayarak gösterdi. Öğrenciler törenin dağılımı esnasında yağmurdan korunmak için büyük çaba sarf etti. Servis araçlarına gidene kadar ıslanmamak için çeşitli şekilde kendilerini yağmurdan korumak isteyen öğrenciler ilginç görüntüler oluşturdu.

TÖRENE KATILANLAR

 Törene Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyütşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ak Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Tamer Dağlı, Fatmagül Demet Sarı, CHP Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya ve çok sayıda askeri erkan ve gazi ve öğrenciler katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 15:38

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2