banner6

Kuzeyde yağmur güneyde sıcaklar hakim

Kuzeyde yağmur  güneyde sıcaklar hakim

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) – Temmuz ayı ile birlikte etkisini artıran sıcaklar özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde artmaya devam ediyor. Özellikle güney illerinde etkili olacak olan sıcaklıklar 40 derecelerin üzerinde hissediliyor.

Türkiye’nin en sıcak illerinden Adana’da da bunaltıcı sıcaklar etkisini devam ettiriyor. Özellikle nemin yüksek olması ile birlikte sıcaklıkların etkisi daha da artıyor.

Güney illerde sıcaklıklar devam ederken, Karadeniz Bölgesi’nde ise yağışlı hava etkili oluyor. Meteorolojiden yapılan tahminlere göre, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yanı sıra Kastamonu ve Karabük çevrelerinde sağanak yağış bekleniyor.

Son değerlendirmelere göre; ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Karabük, Kastamonu, Tokat, Artvin ve Erzincan çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin 2-3 derece üzerinde seyretmesi beklenirken, Ege ve Güney kıyılarında sıcaklıklar 40 derecelere yaklaşıyor.

Meteoroloji'den yayımlanan son hava durumu raporunda sıcaklıklarda yaşanacak olan artışa dikkat çekilirken, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hafta sonunda hava sıcaklıkları 40 dereceye kadar çıkacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en yüksek sıcaklık değeri ise 40 derece ile Şanlıurfa'da görülecek.

RÜZGAR:

Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevki ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Kars ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb. gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Adana’da hava tahminleri ise şöyle olacak;

7 Temmuz Pazar

Adana Hava Durumu: havanın Çoğunlukla güneşli olması beklenirken, Yağış Oranı 1 yüzde olarak tahmin ediliyor. Adana için tahmin edilen gündüz sıcaklık 36°, gece ise 24° olacak.

8 Temmuz Pazartesi

Adana Hava Durumu: havanın Parçalı bulutlu olması beklenirken, Yağış Oranı 1 yüzde olarak tahmin ediliyor. Adana için tahmin edilen gündüz sıcaklık 35°, gece ise 24° olacak.

9 Temmuz Salı

Adana Hava Durumu: havanın Parçalı bulutlu olması beklenirken, Yağış Oranı 1 yüzde olarak tahmin ediliyor. Adana için tahmin edilen gündüz sıcaklık 35°, gece ise 24° olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42