banner6

Levent Börek’in ünü dünyaya yayıldı

Levent Börek’in ünü dünyaya yayıldı

Özel haber

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana'da 52 yıl önce babasının açtığı pastanede börekçilikle tanışan ve alışılagelmişin dışında hazırladığı su böreği ile ününü dünyaya taşıyan Levent Börek’in sahibi Levent Tamtürk ve ortağı Savaş Çetin gazetemizi ziyaret etti. 

 Hoşsohbetlerin gerçekleştiği ziyarette Levent Tamtürk, başarıya giden yolu bizlere anlattı. Kendisinin Adana doğumlu olduğunu dile getiren Tamtürk, “Börekçilik baba mesleği 1968’de Yamaçlı Mahallesi 1000 Sokakta açtı ilk pastanesini. Orada su böreği de yapıyordu. Ben sadece o kalemi alıp geliştirdim.” dedi.

TEK BİR ÜRÜNE ODAKLANDI

 Meşhur böreğinin nasıl yaptığı konusunda bilgiler veren Tamtürk, “Tek bir ürüne odaklandım ve geliştirdim. Eskiden mesela ev usulü yapıyorlardı, kalın yapıyorlardı su böreğini. Tuzsuz peynir kullanıyorlardı. Biz onu değiştirdik. İlk defa Adana’da kaşarlı börek yapan ben oldum.  Daha sonra peynir arayışlarına girdim. Hamur arayışlarına girdim. Yüzükler değişti, şimdiki hamurun şekilleri değişti, peyniri 3 çeşide çıkarttım. Geliştirerek son haline getirdim.” şeklinde konuştu.  

NASIL BÜYÜDÜ

Levent Börek’in sahibi Levent Tamtürk, büyüme sürecinin nasıl olduğu sorumuza ise şu şekilde yanıt verdi;

“Şimdi ilk yola çıkmamız şöyle oldu. İlk bir gurme geldi bizim orada börek yedi. Beğendikten sonra arkadaşlarını çağırdı. Gelip bir çekim yapıp yayınladılar. Dünya genelinde 7 milyon tıklanma almış. Sonra müşteri portföyüm artmaya başladı. Artı şehir dışından talepler gelmeye başladı. Bön önceleri şehir dışını düşünmüyordum. Adana’da işimi büyütürüm diye düşünüyordum. Ama tezgahta sattığım böreğin üzerine çıkınca şehir dışından gelen talepler, ilk İstanbul’a şube açtık. Bayram Paşa’da Şubemiz. Bayram Paşa’da kaldırmadı o dükkan. Talep fazla olunca hemen arkasında 400 metre karelik bir dükkan tuttuk. Orayı açtık.” 

100 ŞUBEYE İMZA ATTILAR

Yurt dışın ve ülke içerisinde 100 şubenin imzasını attıklarını anlatan Tamtürk, “Şuanda 30 ildeyiz.    100. Şubemizin anlaşmasını imzaladık. 64 tanesi aktif. Diğerleri hep şantiye halinde. Yurt dışı olarak Kıbrıs’ta var, Lefkoşa’da. Girne şantiye halinde. Orada da açılacak. Macaristan ile görüşüyoruz. Almanya ile görüşmelerimiz var. Dünya’nın her yerine bu böreği götürmek istiyoruz Allah’ın izniyle. Hedefimiz dünyaya açılmak.” ifadelerini kullandı. 

ADANA’DA ŞUBE SAYISI 5’E ÇIKARTILMAK İSTENİYOR

Levent Tamtürk Adana’da 3 şubelerinin olduğunu, bu sayıyı 5’e çıkartmak istediklerini dile getirerek; “Böreğin püf noktaları var. Benim hepsini çok iyi takip etmem lazım. Adana’da şube sayımız 3 tane, bu sayıyı 5’e çıkartmayı düşünüyorum. 400 kişiyi şubelerimizde istihdam ediyoruz.” dedi.

Hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından ziyaret sona erdi. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42