Lezzet coşkusu devam ediyor

Adana'nın “en” yerel ve “en” geleneksel lezzetlerinin buluştuğu 2. Adana Lezzet Festivali coşkuyla devam ediyor.

Lezzet coşkusu devam ediyor

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana'nın “en” yerel ve “en” geleneksel lezzetlerinin buluştuğu 2. Adana Lezzet Festivali coşkuyla devam ediyor. Bu yıl "Gelenekselin Gücü Adına!" temasıyla düzenlenen festivale yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce katılımcı Adana’nın lezzetlerini tatma fırsatı buldu. Ayrıca 2. Adana Lezzet Festivali'nin onur konuğu olan Çin Halk Cumhuriyeti, kurdukları stantta ülkelerine özgü yemekleri hazırlayarak Adanalıların beğenisine sundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde, kamu ve özel kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının ortaklığında düzenlenen 2. Adana Lezzet Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor. Başta tescilli kebabı olmak üzere, ciğer, şırdan, bici bici, mumbar, şalgam ve diğer yöresel yemekler olmak üzere sayısız lezzetler görücüye çıktı. 

Geçtiğimiz yıl, ‘Lezzet Kenti Adana’ ve ‘Lezzetin Peşinde Koşanlar Adana'da Buluşuyor’ sloganları ile düzenlenen festivali bu yılki teması ise, ‘Gelenekselin Gücü Adına!’ olarak belirlendi.

Önceki gün mangal ateşiyle başlayan festival, ikinci gününde yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce kişi, Adana'nın en "yerel" ve en "geleneksel" lezzetlerini tatma fırsatı buldu. Ayrıca katılımcılar Gastroshow sahnesinde ünlü yerli ve yabancı şefler tarafından yapılan gastroshowları izleyip, söyleşi çadırında çok gurmeler, gazeteciler, kanaat önderleri ve bloggerlar tarafından verilen panellere katıldı.

İLGİ BÜYÜK

Festivalin çok ilgi gördüğünü belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş; “Bu yıl 2. düzenlediğimiz Adana Lezzet Festivali’ne katılım çok iyi. Adana yemek kültüründe var olan potansiyelini hem ülkemiz, hem de Dünya ile paylaşacağına inanıyorum” dedi.

ADANA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP

Adana’nın her yönden büyük potansiyele sahip olduğuna değine Vali Demirtaş; “Adana tarım, ticaret, sanayi ve gastronomi bakımından büyük potansiyele sahip. Ürün çeşitliliği ve verimliliğinin bu kadar büyük olmasını değerlendirerek bu festivalimizi geleneksel haline getireceğiz. Yerel ve geleneksel gücümüzü dünya ile paylaşmak istiyoruz” ifadesi kullandı.

Adana’yı gastronomi üzerinden tüm Dünyaya tanıtmayı düşündüklerini belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş şöyle devam etti;

“Gelenekselin Gücü Adına!" olarak belirlediğimiz festival konseptimize uygun olarak, festival süresince Adana'nın en "yerel" ve en "geleneksel" mutfak kültürünü, ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgimizin tanıtımına, bilinirliğinin artırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz.

300’DEN FAZLA LEZZET VAR

Adana deyince her ne kadar kebap akla gelse de, diğer yerel lezzetleriyle büyük bir potansiyele sahip. Adana’yı sadece kebap ve şalgam ile sınanamamak gerekir. Bugün 300’den fazla yemek çeşidi olan bir mutfağa sahip olduğunu görüyoruz. Tüm bunları festivalimizde görebilirsiniz.

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivale yurt içi ve yurt dışından büyük bir katılım olduğunu görüyoruz. Mutluyuz. Bu bizlere güç veriyor.

ÇİN’DEN KATILIM

Bu yıl Çin’de “Türk Yılı” olarak ilan edildi. Devletimizin 100 günlük eylem planında da Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine önem verilmiştir. Bizler de bu kapsamda kendilerini konuk ülke olarak Adana Lezzet Festivaline davet ettik. Kendileri de festivalimize katılımları ile bizleri onurlandırdılar. Çin’den başka Adana'nın geleneksel lezzetlerini görmek ve tatmak için yurt içinden ve dışından çok katılımcı geldi.

Burada büyük bir potansiyel olduğu görülüyor. Bu potansiyelimiz ile Adana’da turizmin patlama yapacağına inanıyoruz. Adana’yı gastronomi üzerinden tüm Dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz. Ancak sadece yemek üzerinden değil, bununla birlikte, kültürel değerlerimizi, tarım, sanayi gibi zenginliklerimizi tüm Dünya ile paylaşmak istiyoruz”

ADANA KEBAP YAPIMI GÖSTERİMİ

Festivalin ikinci gününde, Atölye çadırında Adanalı şefler tarafından Adana yemekleri uygulamalı olarak konuklara anlatıldı. Adana Ticaret odası ve Kebapçılar Odası işbirliğinde uygulamalı ‘Adana Kebabı’ yapımı gösterildi.

ADANA’NIN YENİ LEZZETLERİ

Tamamen Adana'nın geleneksel mutfağına ve evlerde yaşatılan köklü mutfak kültürüne odaklanacak Adana Lezzet Festivali’ne katılanlar, Adana'nın birbirinden nefis lezzetlerini doya doya yemeye imkan tanırken; bu yıl kentin ödüllü ‘Domates Tatlısı’nın yanında ilk defa görücüye çıkan ‘Tulumisu’, ‘Süt Tatlısı’ ile ‘Biber’ reçelini de tatma imkanı buldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 13:19

nurten


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER