banner6

Lösemi hastası 200 çocuğun bisiklet hayali gerçek oldu

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği yönetimi tarafından hazırlanan “Bisiklet Sevgisi ile Lösemiyi Yeniyoruz” kampanyası devam ediyor. 3 yılda lösemi hastası çocuklara yaklaşık 200 bisiklet dağıtıldı.

Lösemi hastası 200 çocuğun bisiklet hayali gerçek oldu

Bayram BULUT

Özel HABER

ADANA (İLKHABER)- Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği yönetimi tarafından hazırlanan “Bisiklet Sevgisi ile Lösemiyi Yeniyoruz” kampanyası devam ediyor. 3 yılda lösemi hastası çocuklara yaklaşık 200 bisiklet dağıtıldı.

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği yönetimi tarafından hazırlanan “Bisiklet Sevgisi ile Lösemiyi Yeniyoruz” kampanyası devam ediyor. Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi lösemi hastalarının tedavisinde de moral ve motivasyon çok önemli bir etken. Bu etkeni ön planda tutan Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği yönetimi, “Bisiklet Sevgisi ile Lösemiyi Yeniyoruz” sloganı ile 3 yıl önce yola çıktı. Bu kapsamda lösemi hastası çocuklara düzenledikleri kampanya çerçevesinde bisikletler alınarak hediye edildi. 3 yıldan beri sürdürülen bu kampanya kapsamında yaklaşık 200 bisiklet lösemi hastası çocuklara hediye edildi.

Daha önce Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel’in, lösemi hastası çocukların durumlarına dikkat çekmek amaçlı “Her Pedal Bir Umut Olsun” diyerek bisikleti ile Adana’dan İstanbul’a kadar pedal çevirmişti. Ardından ise Türkiye’deki illeri kalp rotası ile bisikleti ile dolaşarak farkındalık yaratmıştı.Bunu gören lösemi hastası çocuklar ve aileleri bisikletli kahraman diye Başkan Yücel’e hitap etmişlerdi. Ve o günden sonra birçok lösemi hastası çocuğun hayalini bisiklet süslemeye başlamıştı.

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkan Kemal Yücel, kampanyalarının 3yıldır devam ettiğini belirtti. Dernek gönüllüsü hayır severlerin yardımlarıyla alınan bisikletlerin sayısının 200’ü bulduğunu anlatan Yücel, bu kampanyayı devam ettirdiklerini kaydetti. Yücel, lösemi hastası çocuklara hayallerini kurdukları bisikletleri alarak onları mutlu etmenin sevincini yaşadıklarını söyledi. Lösemi hastalarının tedavisinde moral ve motivasyonun çok önemli olduğunu anlatan Başkan Yücel, “Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi lösemi hastalarının tedavisinde de moral ve motivasyon çok önemli bir etkendir.” dedi.

Kampanyalarının ülke genelindeki lösemi hastası çocukları kapsadığına dikkat çekerek, “Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği olarak lösemi hastası çocukların her zaman yanında olduk. Lösemi hastası çocuklarımızın hayata tutunması için başta kök hücre bağışı kampanyaları olmak üzere çeşitli sosyal sorumluluk çalışmaları düzenledik. Ülkemizin farklı şehirlerinde yaşam mücadelesi veren lösemi hastası çocuklar ve aileleri "Bisiklet ile gezen kahraman" yakıştırması ile hitap etmeye başladı. Bisiklet aynı zamanda çocukluğumuzun hayalidir. Hastanelerde tedavi olan lösemi hastası çocuklarımız da hayallerinde bisikletin yeri vardır.” şeklinde konuştu.

“Amacımız hem lösemi hastası çocuklarımızın bisiklet hayallerini gerçekleştirmek hem de yaşama dair umutlarını artırmaktadır.”diyen Yücel, çocukların hastalık psikolojisi ile hayata dair umutlarını yitirmesi tedavilerini de olumsuz etkilediğini işaret etti. Yücel, “Lösemi hastası çocuklarımız taburcu olup bisikletleri ile pedal çevirecek olmanın sevinci ile yarına dair düşlerini kuruyor. Bisikletleri ile buluşan çocukların yüzlerinde ki tebessüm bizlerin de yaşama sevincini arttırıyor. Bireysel olarak katkıda bulunan, bisiklet alarak destek olan tüm değerli dostların katkılarıyla sevdiklerimize çocuklarımızın tebessümlerini hediye ediyoruz. Dünyanın en güzel hissi birinin yüzündeki gülümsemenin sebebi olduğunu bilmektir.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 22:04

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42