banner6

Mansur Ekmekçi’nin adı sonsuza dek yaşatılacak

Adana'nın gururu, Türkiye'nin Edebiyat hizmetkarı Araştırmacı Yazar ve Halk Şairi Mansur Ekmekçi'nin adı sonsuza dek yaşatılacak.

Mansur Ekmekçi’nin adı sonsuza dek yaşatılacak

ADANA(İLKHABER)-Adana'nın gururu, Türkiye'nin Edebiyat hizmetkarı Araştırmacı Yazar ve Halk Şairi Mansur Ekmekçi'nin adı sonsuza dek yaşatılacak.

Proje Koordinatörlüğünü  Kültür ve Turizm Bakanlı Halk Şairi Safiye Samyeli’nin yaptığı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın  destek verdiği  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Adana’da yürütülen ‘’ Bırakın Kızlar Okusun.’’ Adlı Uluslararası Sosyal Sorumluluk Projesi, Adana’da bir çok örnek ve anlamlı ilklerin yaşanmasına neden oldu. Adana Kültür, Sanat ve Edebiyatına 40 yıldan beri gönüllü hizmet eden, Araştırmacı Yazar ve Halk Şairi Mansur Ekmekçi’nin adı, Kiremithane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kütüphanesine verildi. Düzenlenen kitap bağış kampanyalarıyla Okullarda kütüphanelerin gerçekleştirilmesine vesile oldu.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kiremithane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kütüphanesine adı verilen Halk Şairi Mansur Ekmekçi, ‘’Bırakın Kızlar Okusun’’ Uluslararası  Sosyal Sorumluluk Projesini Türkiye’de ilk kez başlatan Proje Koordinatörü Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Şairi Safiye Samyeli ve Yönetim Kuruluna, desteklerinden ötürü Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sertaç Durak’a, Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun’a, Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü  Murat Çelik’e, Yüreğir Milli Eğitim Şube Müdürü  Salih Erden'e, Okul Müdürü  Hasan Fındıkçı’ya, kampanyaya  katılan  Adana halkına ayrı ayrı teşekkür ederim’’ dedi.

MANSUR EKMEKÇİ BİYOGRAFİSİ

2009 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından   “Halk Şairi” kimliğiyle kayıt altına alınan Mansur Ekmekçi, 1960 Yılında Muş ta doğdu.  İlkokulu Midyat’ta, Ortaokulu ve liseyi Adana da bitirdi. Eserleri ve şiirleri Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi, Türkiye İlim ve Kültür Adamları Ansiklopedisi ile 54 Ulusal Antolojide, 48 Edebiyat dergisinde, 150 muhtelif gazetelerde yayımlandı. 40 yıldır verdiği hizmetlerinden dolayı; 300 kadar plakete, onur belgesine, muhtelif derece ve ödüle layık görüldü, bir  çok televizyon ve radyo programlarına konuk edildi. Derneklerde yöneticilik, gazetede muhabirlik yaptı. Edebiyat, Dil Bilgisi ve Şiir konularında ücretsiz kurslar- konferanslar verdi. Şiir dinletileri ve okullarda söyleşiler yaptı. Adana Çukurova Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi tarafından, 2 kez  “Âşık Mansur Ekmekçi Bitirme Tezi“ İstanbul Arel Üniversitesi Doç. Dr. Mehmet Canbay tarafından “Yükselme Tezi“ 12 Üniversite tarafından eserleri ve yaşamı ele  alındı. Pek çok okul tarafından hakkında ödevler, araştırmalar yapıldı.

Bursa Belediyesi 21 Gündem tarafından “2006 Türk Şiirine Hizmet Ödülü”, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı 2007 “Ahmet Tufan Şentürk Onur Ödülü“, Gazeteler tarafından 2 kez “Yılın Şairi Ödülü“ gibi pek çok ödüle de layık görüldü. MESAM, MSG, MÜZ-SAN, ÇED, ÇOKDER gibi birçok kuruluş ve dernek üyesi olan Mansur Ekmekçi, kendi şiirlerini besteliyor.  80 Şiiri  sanatçılar tarafından bestelenip kaset ve CD’lerde okundu. Edebiyat tarihinde ilk kez, bireysel ve gönüllü olarak Türkiye genelinde 200’den fazla; roman, öykü, masal, deneme, şiir kitapları ve birçok ulusal antolojileri bedelsiz hazırladı. Türkiye genelinde 100’e yakın şair yetiştirdi. 2008’de Kamu Kurumundan emekli olan Ekmekçi, Evli ve dört çocuk babası, üç dil biliyor.                

                                                          

YAYINLANAN ESERLERİ:

Hercai (1999) Fetih Matbaası/ 106 Sayfa/ Şiir/ Adana

İnsanoğlu (2000) Nedret Kitabevi/ Fetih Matbaası/145 S./ Şiir

Ne olursan ol, Önce İnsan Ol (2002) İpek Yayın Dağıtım/ İstanbul/ 154 Sayfa/ Şiir

İnsan Dergâhı (2003) Karahan Kitabevi/ Adana/ 106 Sayfa/ Şiir

Yaşayan Çukurovalı Âşıklar ve Geleneğe Tabi Halk Şairleri Antolojisi (2006) Adana Valiliği Yayını/ Bulvar Matbaacılık/ A-4 Ebat/ 580 Sayfa/ Antolojik Araştırma

Güfte’den Beste’ye (2010) Ekrem Ofset/ Adana/ 124 S./ Şiir

Muş Halk Kültürü (2015)17x25 Ebat/ Muş Valiliği- Muş Kültür Md. Yayını/ 474 Sayfa/Akd Arşt.

Mansur Ekmekçi Hayatı ve Sanatı (2015) Ekrem Ofset/ Adana/ 240 Sayfa/ Şiir-Biyografi

Adanalı Yazarlar, Şairler, Ozanlar Antolojisi (2015) Adana Büyük Şehir Belediyesi Yayını/ 830 Sayfa/ Akademik Araştırma

Cepteki Duygular (2019) Zinde Yayınları/ İstanbul/ Şarkı Sözleri (Şiir) 9,5x13,5 Ebat/144/ Say.    

                                          

Muş Kültür ve Ticaret Ansiklopedisi (2019) Ekrem Matbaası/350 Sayfa/ Ansiklopedisi

Çıldıran Türküler (2019)  Zinde Yayınları/ İstanbul/ 304 Sayfa/ Araştırma- İnceleme

Hikâyeli Şiirler (2019) Kitapotağı Yayınları/ İskenderun/ 125 Sayfa/ Öykü-Şiir

Ezop’tan Çocuk ve Yetişkin Masalları (2019) Kitap Otağı Yayınları/ İskenderun/ 64 Sayfa/ Masal

Şiir Yazma Sanatı (2020) Ekrem Matbaası/ Adana/ 160 Sayfa/ Eğitim

Mansur Ekmekçi’nin baskıya hazır kitapları bulunuyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER