Mardin Vali Konağı, köy kızlarına kapılarını açtı

Dünya’da yüz yıllar boyunca bir çok din ve dilin bir arada yaşamasıyla ününe ün katan, insanlarının hoşgörüsüyle parmak ısırtan tarihi Mardin’in güzelliklerini sergilemek, o güzellikleri herkesin görmesini sağlamak amacıyla yeni bir proje hayata geçirildi.

Mardin Vali Konağı, köy kızlarına kapılarını açtı

 

ÖZEL HABER

 

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) – Dünya’da yüz yıllar boyunca bir  çok din ve dilin bir arada yaşamasıyla ününe ün katan, insanlarının hoşgörüsüyle parmak ısırtan tarihi Mardin’in güzelliklerini sergilemek, o güzellikleri herkesin görmesini sağlamak amacıyla yeni bir proje hayata geçirildi. Proje kapsamında Mardin’e bağlı ilçelerin köylerinde yaşayan genç kızlar önce Mardin Vali Konağı’nda ağırlandı sonra da konuklara Mardin’in tarihi mekanları gezdirildi.

Projenin baş mimarı olan   Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın eşi Avukat Gülseren Yaman, “Vali Konakları Milletin Evidir.” diyerek ilk startı verdi ve ilçelerde ve köylerde yaşayan genç kızlara Vali Konağı’nın kapısını ardına kadar açtı.

Her zaman vatandaşların yanında olan ve müşkül durumda olanlara da mümkün olduğunda yardımcı olan Gülseren Yaman, her hafta 50 genç kızı sabah kahvaltısında konuk ediyor, onlarla konuşuyor, onların derdini dinliyor ve bir anne şefkatiyle kendileriyle ilgileniyor. Yaman, bu proje kapsamında şimdiye dek 350 genç kızı Vali Konağı’nda ağırladıklarını ifade etti.

Gülseren Yaman, kırsal mahallelerden alınan genç kızlarla, Vali Konağı’nda kahvaltı yaptıktan,  sohbetlerin ve genç kızların sorunlarını dinlemesinin ardından şehrin tarihi mekanlarını gezdiriyor ve akşam saatlerinde de genç kızları alındıkları yere bıraktırıyor. Dargeçit, Midyat, Ömerli, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Kızıltepe, Artuklu ve diğer ilçelerden ve kırsal alanlardan getirilen genç kızlara da ilçe kaymakamlarının eşleri eşlik ediyor.

“BİR DANTEL GİBİ!”

Devletin şefkatini kentin en ücra köşelerine kadar götürüp vatandaşları bir dantel gibi duygusal yönden, vatan severlik açısından, birlik ve beraberlik amacıyla birbirine bağlanan çalışmayla bugüne kadar 350 kırsal mahalleden 350 genç kız Vali Konağı’nda ağırlandı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren fakirin ve yoksulun annesi olarak kabul edilen, her gittiği yerde büyük bir sevgi ve zılgıtlarla karşılanan Avukat Gülseren Yaman, gelinen nokta itibariyle çok mutlu olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu çalışmamızı aksatmadan sürdüreceğiz. 696 mahalle tamamlanıncaya kadar bu uygulamalar devam edecek. Kırsal mahallelerden gelen genç kızlarla kahvaltıda sohbet etme fırsatı buluyoruz. Sohbetler ardından genç kızlar kendilerine yeni arkadaşlar buluyor ve yeni, pırıl pırıl dostluklar kuruluyor. Ortak değerlerin etrafında buluşmanın yararını her zaman gördük ve görmeye de devam edeceğiz. 

“GENÇ KIZLARIMIZIN

SORUMLULUĞU VAR”

Biz sadece kendimizden sorumlu değiliz. Evdekilerden, sokaklardakilerden, köylerdekilerden, ilçelerdekilerden ve şehirdekilerden sorumludur. Biz de böyle sorumluluk taşıyoruz. Sizlerin bulunduğunuz mahallede sorumluklarınız var. Yaşlılara karşı, engellilere karşı risk grubuna karşı sorumluluklarınız var. Yeşil bir çevre için sorumluluklarınız var. Mahallenizin yarını için, geleceği için sorumluluklarınız var.

VALİ KONAĞI BENİM

DEĞİL MİLLETİN EVİDİR”

Avukat Gülseren Yaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Külliye Milletin evidir, külliyesidir’ söylemine vurgu yaparak, valiliklerin, belediyelerin, kaymakamlıkların halka hizmet için var olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız külliye milletin külliyesidir, Milletin evidir demişti. Vali konakları da milletin evidir. Biz burada misafiriz. Size hizmet etmek için buralardayız.bugün varız, yarın yokuz.”

”ÜLKESİ OLMAYANIN

BİR ŞEYİ DE OLMAZ”

Toplumların yaşamlarında, özgürlük ve demokratik hayatlarına anlam katan en önemli şeyin, “bir ülkeye sahip olmaktır” diyen Gülseren Yaman “Mahallemize, ilçemize, ülkemize sahip çıkalım. Kıymetini bilelim. Değerlerimize sahip çıkalım. Suriye’den ülkemize iltica edenlere bakın. Ülkelerinden, evlerinden oldular, mesleklerinden, işlerinden oldular. Geçen gün bir duruma tanık oldum; içler acısı. Uçak pilotu biri lokantada bulaşıkçı olarak çalışıyor. İnsanın ülkesi olmadı mı, hiç bir şeyi de olmaz. Onun için ülkemize hep birlikte  sahip çıkalım, ortak değerlerimiz etrafında kenetlenelim. Ülke bizimdir, Mardin bizimdir. Mardin iyi olursa ülkemiz de iyi olacak. Alevi’yi, Sünni’yi, Kürt’ü ve Türk’ü  başörtülü- başörtüsüz diyerek yılardır kapıştırmak, kavga ettirmek isteyen dış şer güçlerini daha net gördük. Bunlara meydan vermeyelim. Her gün güneş yeniden doğar ve her doğan günde yaşam yeniden başlar, umutlarınızı kaybetmeyin, bezmek yok, umutsuzluk yok.” dedi.

”SİZER ELÇİSİNİZ”

Vali Konağı’nda ağırladıkları genç kızların, mahallelerinde gönül elçisi olmalarını isteyen Vali eşi Gülseren Yaman, şöyle konuştu:

“Mahallenizde, beldenizde, yardıma muhtaç iki aile belirlerseniz biz, belirlediğiniz aileleri hediyelerimizle ziyaret edeceğiz. Mahallenizin yeşillendirilmesine katkı sağlayacaksınız. Her birinize bir fidan vereceğiz, o fidanı uygun bir yere dikmenizi ve sahiplenmenizi istiyoruz. Mahallenizde, gül fidanı dikin, ağaç dikin. Aşamadığınız sorunları ilçe kaymakam eşlerine bildirin. Hep birlikte el ele verip sorunların üstesinden gelebiliriz. Tek elle alkış olmaz, birlikten kuvvet doğar.”

“HER İLÇEYE GENÇLİK MERKEZİ”

Her ilçeye gençlik ve kadın merkezleri kurulacağını ifade eden Yaman, sözlerini şu şekilde tamamladı:

 “İlçelerimizde gençlik merkezleri ve kadınlarımızın  el sanatları kurs ve eğitimlere katılabilecekleri merkezler açılacak. Gençlerimizin eli silah tutmasın artık. Gitar tutsun, saz tutsun, spor yapsın, gençlerimiz sanatla tanışsın, tarihi dokuyla tanışsın, yaşadıkları yerlerde geçmişten gelen değerleri geleceğe taşısın. Bu güzellikler sizinle ancak mümkün olabilir. Bunun için sizler bizim için çok değerlisiniz, toplum için çok değerlisiniz. Aileniz içinde de bir değersiniz. Bunun farkında olun. Güzel bir rol model olmayı hedefleyin, hedeflerinizi yüksek tutun. Yeter ki isteyin, çalışın ve azimli olun. İstediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz.”

“HERKES KOŞSUSUNUN

EVİNE BİR AĞAÇ DİKSİN”

Vali Konağı’nda, Vali Eşi Gülseren Yaman, ilçe kaymakamlarının eşleri, İşadamı Şakir Nuhoğlu’nun eşi Süreyya Nuhoğlu ve Kadın ve Gençlik Politikaları Daire Başkanı Uzm. Dr. Mehtap Bingül ve İl Jandarma komutanının eşi ile birlikte kahvaltı yapan genç kızlara hediye paketi  verildi. Daha sona gelen köy kızlarıyla ayrı ayrı bir hatıra fotoğrafı çektirildi. Vali Konağı’ndaki alanda da fidan diken kızlar, tarihi mekanları gezmelerinin ardından geldikleri mahallelerine bırakıldı.

“KIZLAR ŞENLİĞİ

DÜZENLENECEK”

Gülseren Yaman, daha sonra şimdiye kadar 350 mahalleden 350 kız ile buluştuklarını, il genelinde 696 mahalle bulunduğunu, her hafta 50 mahalleden 50 genç kız ile birlikte kahvaltı yapacaklarını, mahallelerin tamamlanmasının ardından 696 mahalleden birer kızın katılımı ile genç kızlar şenliği düzenleyeceklerini ifade ederek, ”Kızlarımız yalnız değildir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2018, 14:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2