banner6

Mardin´de Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Eğitimleri başladı

Mardin´de Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Eğitimleri başladı

 Adnan Avuka

Mardin  (İLKHABER)- Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Organizasyonu ile gerçekleştirilen Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Eğitiminin üçüncüsü Mardin´de başladı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 2 günlük eğitim Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat konulu eğitim seminerleri başladı. GAİB tarafından geçtiğimiz günlerde Gaziantep ve Diyarbakır´da gerçekleştirilen Dijital Dönüşüm, E-İhracat ve E-Ticaret Eğitim seminerlerin üçüncüsü Mardin´de gerçekleşti. Konunun uzmanları tarafından verilecek 2 günlük eğitim seminerinde katılımcılara “Dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracat” eğitimler verilecek.

Seminere eğitimci olarak; TOBB E-Ticaret Temsilcisi Başkan Yrd. Merter Özdemir, 4ARC CMO´su Yetkin Şekeroğlu, 4ARC CEO´su Murat Çelik, Eres Medya CEO´su Yılmaz Eres, E-Ticaret Merkez Genel Müdürü Mehmet Erdemi, 3GEN Teknoloji CEO´su Engin Özgen katılırken eğitim seminerinin açılışında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Mehmet Ali Tutaşı´da hazır bulundu.

“Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat” eğitim toplantısında konuşan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, “Dijitalleşmenin çağın en önemli unsuru olduğunu vurgulayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, “Gelişen dünya ekonomisinde çağa uydurabilmek için mutlaka bu yöntemi kabul etmemiz ve uygulamamız gerekiyor. Bizde Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği olarak bölgemizde dijitalleşme konusunda tüm üyelerimizi, halkımızı bu işe gönül veren herkesi aydınlatmak için böyle bir eğitim seferberliği başlattık. Bunun ilkini Gaziantep´te arkasında Diyarbakır´da şimdi de Mardin´de yarında Şanlıurfa´da daha sonra Cizre, Adıyaman, Maraş ve Kilis´te bu eğitimlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Projenin bölgeye geri dönüşüne değinen Kileci, “Eğitimlerin en önemli tarafı katılımın doğru olmasını sağlamaktı. Öncellikle biz bunun mücadelesini veriyoruz. İnsanların farkındalığını yaratmak için böyle birtakım etkinlikler yaparak dikkat çekmek istiyoruz. Arkasından bu tür eğitimler devam edecek. Bir sonraki aşamada özellikle kendi birliğimizde e-ticaret uzmanları yetiştireceğiz. Şuan bu Türkiye´de açık olan bir kesim. Firmaların kendi bünyelerinde bu uzmanları çalıştırabilmeleri için bizde böyle bir eğitim vereceğiz. Kendi bünyemizde sertifikalı programlar hazırlayacağız. Ve sonra halkımıza sunacağız.” İfadelerini kullandı.

E ihracatın, ihracata katkısının yadsıtılamayacağını belirten Kileci, “Şuan bütün dünyanın üzerinde hemfikir olduğu bir konudan bahsediyoruz. Eskiden bir yerlerde dükkanlar, mağazalar açardık. Şimdi bunların hiçbirine gerek kalmadı. Elimizde taşıdığımız cep telefonu içerisinde dünyanın bütün markalarını, mağazalarını bulabiliyoruz. Dolayısıyla e ihracat klasik ihracatın dışında kesinlikle olmazsa olmazı ve dünyanın gittiği nokta bu yönde. Bizde bu konuda bütün üyelerimizi aydınlatmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Açıklamasının devamında e-ticaretin güvenliğine değinen Kileci, cep telefonlarına gelen her satış istekli reklamlarına e-ticaret kullanıcıların dikkat etmesi gerektiğini vurgularken e-ticaret üzerinden alışveriş yapacak kişilerin ödeme şartları, teslimat ve ziyaret ettiği sitenin güvenliğine öncellik vermesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından konunun uzmanları tarafından katılımcılara Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat konulu eğitimler verildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER