banner6

Mardin’de UNESCO İstişare toplantısı yapıldı

Mardin’de UNESCO İstişare toplantısı yapıldı

Adnan AVUKA

 

MARDİN (İLKHABER) – Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Mardin'de bu yılki hedefimiz, bir milyonu yatılı 5,5 milyon turist. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile bu heyecanımızı somut hale getirme arzusundayız." dedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin’de bir otelde gerçekleştirildi.

Toplantıya Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şehmus Dinçel,  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,  sivil toplum kuruluş temsilcileri, ilçe kaymakam ve belediye başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 2000 yılında ilin, UNESCO geçici listesine aday olması için başvuru yapıldığını ifade ederek “Masal şehir Mardin’de turizmde önemli gelişmeler yaşanıyor. Mardin, Mezopotamya'nın bir masal şehri.. Eğitimi, kültürü, medeniyetiyle yüzyıllardır bu bölgede önemli bir şehir. Hem de bu bölgede önemli bir destinasyon merkezi. Son 2 yılda önemli bir ivme yakaladığına işaret ederek, iş birliğiyle yürütülen çalışmalarla kentte geçen yıl 750 bini yatılı, 3,5 milyon turist ağırladık. İnşallah huzur devam edecek” dedi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz ise UNESCO'nun işleyişi hakkında bilgi vererek, "Türkiye'de 18 mirasımız var. Pek çok yılı değerlendirmeden geçmişiz. Mardin 2000 yılında geçici listeye girmiş ama o yıllarda UNESCO'ya hiç dosya hazırlayıp sunmamış. 1998 yılından sonra 2011 yılına kadar ara vermişiz. Keşke o dönemde iyi hazırlanıp, dosya sunabilseydik. O yönünü hızlandırıyoruz şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak, yereldeki yönetici paydaşlarımızla çalışmalara devam ediliyor” dedi.

Mardin'in kültürel miras açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Oğuz, "Mardin çok zengin bir birikime sahip.. Somut olmayan miras bakımından son derece renkli, kapsayıcı ve son derece model oluşturucu güçlü bir mirasa sahip.. Bu işlenebilir, pek çok unsurlarıyla değerlendirebilir. Öncelikle bu kültür envanterine somut olmayan mirasların kaydedilmesi lazım. Mardin kendisini il envanteri ile güçlü tutmalı ki ulusal envantere girebilecek miras alanlarını oluştursun” diye konuştu.

Toplantıda AK Parti Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya ve Şehmus Dinçel; Mardin’in tarihi kimliği ve yapıları ile birçok dünya kenti, aynı koruma alanında olması gerektiğine vurgu yaptı.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Mardin Artuklu Üniversitesine büyük bir görev düştüğünü belirterek konu hakkında geniş bilgiler verdi.

Ardından söz alan Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü Prof.Dr. İbrahim Özçoşar ise şöyle konuştu;

“Unesco’nun mirası tarihi ve kültürel yapıyı korunmasına yönelik saygı duyuyor ve destekliyorum. Akedemisyen kimliğimizle koruyan yaşatan tanıtan kazandıran yönlerini destekliyor, tüketen, harcayan, harap eden yan etkilerinin bertaraf edilerek MB’in ön gördüğü gibi çevre ve kültür bilinci inşa eden düşük etkili ekonomik turlar ve tesis tasarımlar üzerinde çalışan, korumak için finansal faydalar sağlayan, yerel halk için maddi getirisi olan, insan haklarını destekleyen kültür turizmini desteklenmesi gerektiğine inanıyorum..

Turizmin; tarihi ve kültürel eserlerin anıtlarını, soyut değerlerin taşıma kapasitesini gözeterek  aşınmasını önleyen, karbon ayak izini gözeterek çevreye ve insana saygılı yönünün güçlendirilmesini önemsiyorum.

Turizmi geliştirirken, bir çevreyi verili güzel ve yüce kavramlarına karşıtlık yaratan kavramlara korumanın, fiziksel çevrenin hangi öğelerinin korunması gerektiğine ilişkin güncel bilimsel düşünceye dayalı korunmanın, belirli bir alanda yaşayanların özel yaşam örüntülerini korumak ve dış müdahaleleri önlenmesinin gerektiğine inanıyorum”

Artuklu İlçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı da yapılan çalışmalara değinerek şöyle konuştu;

“Mardin’in 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle dünya kültür mirası listesine germesi için ilk başvuru 1981 yılında yapılmıştır. Ancak bölgede yaşanan sıkıntılar nedeniyle rafa kaldırılan dosya,1988 yılında yeniden işleme konulmuş olup, dönemin valisi Mustafa Temel Koçaklar ve Belediye başkanı Abdulkadir Tutaşı’ın büyük çabalarıyla, 2000 yılında kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Kültürel Peysaj” olarak Dünya geçici mirası listesine önerilmiştir.

2002 yılında bakanlıkça Dünya Mirası Listesine alınması için yapılan adaylık başvurusu UNESCO’nun yapmış olduğu değerlendirmede dosyanın reddedilme olasılığı göz önüne alınarak geri çekilmiştir. Mardin Dünya Kültür Mirası dosyasında tarihi Taş evleri, camiler odası başkanı, Özgür Azat Güngöd Turizm otelciler derneği başkanı, Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran ve Midyat’taki Deyruumur Manastırıy’la Müslüman, Süryani, Keldani, Şehudirmeni, Nasturi ve ezidi gibi farklı dinlerle çeşitli kültürlerin beşiği olarak tanımlanmaktadır”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER