banner6

Mardin’in 30 yaşındaki genç Valisi bugün İçişleri Bakan Yardımcısı

Yıllarını ülkeye hizmet için adayan Mardin eski Vali Yardımcısı Mehmet Ersoy’un İçişleri Bakan Yardımcısı olarak atanması Mardin’de büyük bir sevinçle karşılandı. Mardin’de hizmet edenlerin Devletin yüksek kadrolarında görev alması ise Mardin için ayrı bir gurur kaynağı oluyor.

Mardin’in 30 yaşındaki genç Valisi bugün İçişleri Bakan Yardımcısı

Mardin’in 30 yaşındaki genç Valisi bugün İçişleri Bakan Yardımcısı

ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)-  Yıllarını ülkeye hizmet için adayan Mardin eski Vali Yardımcısı Mehmet Ersoy’un İçişleri Bakan Yardımcısı olarak atanması Mardin’de büyük bir sevinçle karşılandı. Mardin’de  hizmet edenlerin Devletin yüksek kadrolarında görev alması ise Mardin için ayrı bir gurur kaynağı oluyor.

Mehmet Ersoy Mardin’de görev yaptığı dönemlerde gerçekten hizmetleri ile sevilen kişiliği ile bilinen bir idarecidir. Mehmet Ersoy Mardin’de yaptığı hizmetleri anlatmaya kalksak buna  gazete sayfaları yetmeyecektir. Bunu ben değil onu tanıyanlar, kendisi ile çalışanlar anlatıyor.  Bunlardan daha ötesini  de ben  Adnan Avuka olarak bizzat kendim biliyorum...

İçişleri Bakan Yardımcısı  Mehmet Ersoy  ile güzel Mardinimizi ve güzel ülkemizi konuştuk..

 Avuka: Mardin’de Vali Yardımcısı olarak görev yaptığınız günlerden tanıyoruz sizi. Sevecen, ülkesini seven, hizmet için gözünü budaktan esirgemeyen, ülkenin en doğusunda da en batısında da hizmeti aynı heyecanla veren, dürüst, çalışkan ve heyecanlı bir Mehmet Ersoy tanıdık biz. Sizin gözünüzde de bir Mardin oluştu bu arada. Nedir acaba Mehmet Ersoy’un Mardin izlenimi?

“Neyini anlatayım ki.. Hangi yönden ele alınırsa alınsın, her yanı ayrı bir değer Mardin’in..  Mardin şehri ve insanları her yerden, herkesten apayrı. Dünyanın hiçbir ülkesinde  bu kadar çeşitli dil ve din kültürüne  sahip olan memleket yoktur. Bakınız Mardin ve özellikle Midyat ilçesinde Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Ermenice.. beş dili en iyi bir şekilde konuşan insanlar var. Özellikle bu beş dili konuşan  60, 70, 80 ve daha yaşlı bir teyze var,  ama bu teyze okuma yazma bile bilmiyor.  İşte böyle bir dil zenginliği hangi ülkede var?

Tarihten bu yana bir çok kültüre beşiklik etmiş Mardin, bir hoşgörü diyarıdır. Müslüman Hıristiyan, Süryani, birbirlerine dostça kardeşçe yaklaşır, kültürlerine saygı duyar, cenazelerine gider, taziyelerinde bulunur. Asırlardır aynı mahallelerde , aynı sokaklarda hatta aynı avlularda, ama dostça, kardeşçe yaşarlar, ve birbirlerine saygıda kusur etmezler. Bu kadim şehrin, kadim dostluğu dünyaya örnek olmuştur. Bu da Mardin’i Mardin yapan bir özelliktir işte.

Avuka: Türkiye terörden çok çekti. Eğer terör olayları olmasaydı şimdi Türkiye bir bu kadar daha büyümüştü. Terörü önlemek için akıtılan para bugün ülkeye hizmet olacaktı. Bu konularda neler söyleyeceksiniz?

  Aileler çocuklarına sahip çıksanlar. Güney ve Güneydoğu illerindeki tüm terör olayları son bulacak. Bugüne kadar hangi ülke terörden fayda görmüştür. Bu gençleri kandıranlar çeşitli ülkelerde krallar gibi yaşarken bunları açık ve net olarak ölüme gönderiyorlar, bu meseleler  bir Kürt meselesi değildir, bu meseleler  Ortadoğu meselesidir.100 yıldır Avrupa süper güçleri çizdikleri ve yapmak istediklerı projeyi şimdi hayata geçirmek istemektedirler.

Bu terör olayları en çok mağdur olan Kürtçülük adıyla olay yaratanlar Kürtlere en büyüm ihaneti yaptıkları artık herkesçe bilinmektedir.

Avuka: Bir de Suriye konusuna değinmek ister misiniz?

Bugün Suriye Devlet Başkanı Beşer Esat kendi ülke insanlarına sahip çıksaydı ve adil bir hak ve yaşamlarını insanca   verilseydi bugün Suriye bu duruma düşmezdi. Düşünün 80 yıldır Suriye’de yaşayan insanlara kimlik bile verilmiyordu.Oysa Bugün Suriye’den Türkiye’ye iltica eden  Suriyeli insanlarına T.C.kimlik bile vermeye başladı Biz Türkiye olarak  Suriye halkı savaştan kaçarken hiçbir ülke  bunları kabul etmezken Türkiye’nin şevkatiyle onlara kucak açarak milyon insanı bağrımıza bastık, bütün dünya ülkeleri Türkiye’nin yaptığı bu insanı yaklaşıma şaştı kaldı.

Avuka: Ekonomik olarak yapılan yatırımlar var bir de, yabancılar bile iş yapmak için başvuruda bulunuyor?

Türkiye her konumda başarı adımlar atıyor.Bugün Mardin  hava limanı, Yanında serbest bölge, yanında Organize sanayi bölgesi, bu  organize sanayi bölgesi yetmediği için ihalesi bile yapılan ikinci bir organize sanayi bölgesi yapılıyor, Sanayiciler,İş adamları burada yer bulabilmek için yarış edercesine yapıyor ,üstelik yabancı uyruklu sanayiciler bile baş vurdukları görüntü.demek ki Türkiye ve Mardin iyi adımlar atılıyor,

 SAĞLIKTA BAŞARILI ADIMLAR ATILIYOR

Mardin Sağlık alanında korkunç başarı adımlar atılıyor. Hastanelerimizde her türlü branş doktorlarımız hizmet veriyor. Günlük olarak 5000 ile 6000  kişiye bakılıyor, bunlardan da Suriye uyruklu vatandaşlarımız dahildir.

VATANDAŞ SORUNLARINI MARDİN’DEN ÇÖZÜYOR

Bir  memurun veya işçinin sorunlarını çözebilmesi için daha evvel Diyarbakır’a kadar giderdi ama bugün İş-kur Müdürlüğü kurulduğundan bugüne kadar artık bu Mardin-Diyarbakır  yolculuğu tarihe karıştı.

Telekom ve PTT hizmetleri keza öyle artık ister şehirler arasında ister uluslararasındaki telefon görüşmeleri anında ve saniyesinde yapılıyor. Eskiden Mardin’de  bir, iki banka var iken bugün bütün banka şubeleri hizmet veriyor

Gençlerimiz yüksek okulu okumak için büyükşehirlere akın ederken bugün Türkiye’nin hemen bütün illerinde Mardin dahil olmak üzere üniversitelerimiz var. Üniversitelerimizde, fakültelerimizde, yüksek okullarımızda  eğitim, öğretim  verilmektedir

Mardin Dünya üzerindeki açık bir müze olduğunu bizler de sizler de biliyorsunuz. Dinler, diller mozaiği olan Mardin, turizm alanında en iyi olmaya aday kentimizdir. Büyük bir gelişim yaşanmaktadır. Düşünün 3 günlük Ramazan bayramında tarihi Deyrulzafaran manastırını 7 bin insan gelip ziyaret etti.Bu az bir rakam değildir.Mardin turizmle yaşayacaktır.yakın bir  zamanda Mardin kalesi turizme açıldı mı? O zaman turist akınını göreceksiniz.

Bakınız Mardin ve Mardin insanlarının yaşama startlarının daha iyi olabilmesi için çok ciddi anlamda çalışmalar yapılıyor.Tek amaç Mardin’in kalkınmasıdır. Dicle Kalkınma Ajansının yaptığı çalışmalar sadece Mardin değil, Batman, Siirt ve Şırnak illerin kalkınmasına büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle cazibe  projelerin hayata geçmesi ile  Bugün GAP projesi kısa bir zamanda  Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sular aktığı zaman çiftçi bir ürün yerine birkaç ürün ekecek ve mahsulleri bollaşacaktır.

Kısacası ben herkese çağrı yapıyorum. Maceraperestlik bırakılsın, herkes kendi işine baksın ve devletin kendi vatandaşlarına verdiği bu değer ve her yatırım konumlarında değerlendirsin.

Avuka: Çok genç bir yaşta çok önemli bir göreve gelmiştiniz. 30 yaşlarında Vali Yardımcılığı yapmak herkesin üstesinden gelebileceği bir görev değildir elbette. Ama siz bu yaşta bu işi yapabileceğiniz konusunda karşınızdakinde güven oluşturmuşsunuz ki bu göreve gelmişsiniz. Size neler kazandırdı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

30 YAŞINDA DELİKANLI BİR GENÇ İKEN MARDİN ‘DE VALİ VEKALETİNİ ÜSTLENDİM.

1994-1997 yıllarında Mardin Vali Yardımcılığı iken devletin her türlü toplantı ve özellikle yatırımlar ve memleket idaresi konusunda  sık sık toplantılara katılarak iyi bir  deneyim sahibi olduğuma inanıyorum.   Bugün ne başarı elde etmişsem Mardin’de yaptığım çalışmalar ve o dönemlerde bölge Valisi  Ünal Erkan Diyarbakır’da valilik yaparken Milletvekili adayı olması, Valimiz Ahmet Kayhan’ın Diyarbakır’a giderek görev yapması benim Mardin vali vekili olarak atanmam çok iyi tecrübeler elde etmemi sağladı. Düşünün 30 yaşlarında bir delikanlı valilik yapacak.

Avuka: Unutamadığınız bir anınız oldu mu?

1994-1977 yıllarında Mardin Vali Vekilliği yapıyordum. O dönemlerde Mardinspor şahlanıyordu ve çok güzel sonuçlar elde ediyordu.Kongresi yapıldı ben Emniyetin  tesislerinde bu kongreyi yaptım. Herkes hayret etti.

Mardin ile valiliği ve Suriye hükümetin yetkilileri ile sık sık her iki ülke arasında sınır konuları ve ticari alanlarında görüşmelerde bulunmak  üzere; onlar Mardin’e biz de Mardin’den Suriye Kamışlı ve Haseki ilçe ve illerinde bulunmak üzere toplantılar yapıyorduk. Kamışlı ve Haseki toprak, çamur içinde ben onların  kaymakam ve valilerine “Burada insanlar nasıl yaşıyor baksanıza her taraf çamur ve çöplük içinde  bu Suriye’nin hali ne olacak” diye sorduğumda Haseki  valisi Mustafa Miro” Gelin sizlere temizlik ihalesini verelim”  dediler, toplantıda kapkahalar atıldı.

1994-1997 yıllarında Valimiz  Ahmet Kayhan ile Fikret Güven gerçekten onlardan çok  güzel başarı tecrübeler elde ettim. Özellikle Ahmet Kayhan valimiz sık sık Diyarbakır’da olması ve bana vekaleti vermesi benim burada tecrübe kazanmama neden olmuştur. Başarılı bir adım atmışsam bu tecrübelerim sayesinde olmuştur. Ahmet Kayhan valimizin bana verdiği imkanları Fikret Güven valimiz de  verdi, her iki valimize minnettarım. Özellikle Fikret Güven valimiz beni yanına çağırarak” Sen benim yardımcım ve burada  olmadığım zamanlarda vekilim olacaksın” Diyerek bana büyük bir moral ve destek oldu.

Avuka: Dünyada da terör olayları yaşanıyor duyuyoruz. Terör bir Türkiye meselesi midir?

 Terör olayları bir Türkiye meselesi değildir, Terör bir Ortadoğu ülkeler meselesi haline gelmiştir. Bakınız bugün Irak ve Suriye konumuna. Biz Türkiye olarak sınır ötesinde ve sınırlarımız içinde her türlü tedbiri almamış olsaydık  Allah korusun  bugün bir Suriye veya ırak gibi olabilirdik. Hiç kimse endişelenmesin ülkenin güven ve huzuru için gerekli her türlü tedbirlerimizi almış durumdayız. Hem yurt içinde hem de yurt dışında.  Ama Terörü bitirmek kolay değildir, bölge halkımızın bizlerle  olduğu müddetçe Allahın izni ile ülkeye hiçbir tehdit  altında olmayacaktır, bugün dün de gördük ve bugün de göreceğiz. Ülkemizde çok güzel şeyler vardır yukarda söylediğim gibi her insanımıza ekmeği vardır, mutluluğu vardır bu ülke ne benim ve ne de senindir bu ülke Milyonların Türk insanlarınındır. Ülkemizin zenginliğini kıskanan ülkeler vardır bu güzelim ülkemizi çekemiyorlar. Bu ülkemizin değeri ve kıymetini bilmek gerekir. Bölgemize terör örgütleri tarafından yanlış bir hareketlendirmeler yaptıkları takdirde karşılarında  güvenlik birimlerimizin son cihaz ve silahlarla  en ağır şekilde  karşılarında bizleri  bulacaklardır.  Hükümetimiz kesinlikle teröre taviz vermeyecektir.  Türk halkı  hiç bir ülkenin ne içte ve ne de sınır ötesinde  insanlarına  zarar vermek istemeyiz, hiç kimsenin toprağında gözümüz yok.  Teröre de asla taviz vermeyeceğiz. Terör yok olacaktır. Gelinler, genç kardeşlerimiz mutlu bir yuvaya hazırlansınlar, terör bitecek ve herkes mutlu olacaktır.

Hiç kimse zannetmesin ki teröristler kış için hazırlığını yapıyor. Buna asla ve asla izin verilmeyecektir her şeyi biliniyor ve haberimiz var.  Vatandaşlarımızın mal ve namuslarına el uzatanların elleri kırılacaktır, bunu herkes bilsin. Terörün kökünü kazıyacağız.

                         MEHMET ERSOY KİMDİR?

Mehmet Ersoy, 26 Nisan 1964’te Sinop Boyabat’ta doğdu. Baba adı Remzi, anne adı Ayşe’dir. Mülki İdare Amiri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1987’de Kastamonu Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. İngiltere’de bir yıl süreyle dil ve kamu yönetimi eğitimi aldı. Sırasıyla İzmir Kemalpaşa Kaymakam Vekilliği, Balıkesir İvrindi, Konya Çeltik, Tunceli Nazimiye Kaymakamlığı, Mardin Vali Yardımcılığı görevinde bulundu. Denizli Buldan, Adana Kozan, İstanbul Çatalca ve Sarıyer Kaymakamlığı yaptı. 2008’de Yalova Valisi oldu. 2010 yılında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına getirildi.  24. Dönemde İçişleri Komisyonu, Parlamentolar arası Birlik (PAB) Türk Grubu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu üyesidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Ersoy, 2017 valiler kararnamesi ile İçişleri Bakan Yardımcılığı görevine getirildi.

İyi derecede İngilizce bilen Ersoy, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 18:12

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER