banner6

MAREV’den Sancar’a plaket

Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV), 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Mardin Savur ilçesinden Mardin ve Mardin halkın gurur kaynağı olan Prof. Dr. Aziz Sancar’a özel bir plaket verdi.

MAREV’den Sancar’a plaket

MAREV’den Sancar’a plaket

 

 

 

Adnan AVUKA

HABER MERKEZİ- Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV), 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Mardin Savur ilçesinden Mardin ve Mardin halkın gurur kaynağı olan Prof. Dr. Aziz Sancar’a özel bir plaket verdi.

 Mardin Savur ilçesinden olan ülkenin gurur kaynağı olan  Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar; Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Dr. Zeynel Abidin Erdem, Masum Türker gibi isimlerin yanı sıra akrabalarının ve İstanbul’daki hemşehrilerinin katıldığı törende bir kez daha kız çocukların eğitiminin öneminin altını çizdi. 

 

1990 yılında kurulan ve yüksek öğrenim gören Mardinli öğrencilere verdiği burslar ve Mardin’de yaptırdığı okullarla sosyal dayanışma faaliyetleri yürüten MAREV; Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan  ilk Türk olan, Mardin doğumlu Prof. Dr. Aziz Sancar’a özel bir plaket verilerek”Azi zHocamız her güzel ödüllere layıktır”denildi.

 

 Törende bir konuşma yapan MAREV Genel Başkanı Av. Haluk Eldem; “Aziz Hocamızın eğitime verdiği önemi biliyorum. Çeşitli konuşmalarında dile getirdiği ilke ve düşüncelerinin, 26 yıl önce kurulan vakfımızın kuruluş senedinde mevcut olduğunu görmekten mutluluk duyuyor ve Aziz Hoca’ya plaketimizle birlikte vakfımızın kuruluş senedini sunmaktan onur duyuyorum.” şeklinde konuştu. Av. Haluk Eldem gecede, MAREV çatısı altında Aziz Sancar Eğitim Fonu adıyla yeni bir çalışma başlatılacağını da müjdeledi.

 

Prof. Dr. Aziz Sancar ise sözlerine, hemşehrileri ile birlikte olmaktan duyduğu heyecanı ifade ederek başladı. Nobel ödülüne layık görüldüğü günlerin hemen ertesinde medyada “Kızlar hep beni terk etti” başlığıyla çıkan haberi hatırlatan Sancar; “Hakikaten Mardin’in kızları güzel. Hatta beni 15-16 yaşındayken bırakan Mardinli güzel kız da şimdi burada…” diyerek tüm konukları kahkahalara boğdu.

 

Mardin’in, Türkiye’nin en ileri görüşlü şehirlerden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Aziz Sancar, konuşmasında bir kez daha kızların eğitiminin öneminin altını çizdi. Sadece ilk-ortaokul düzeyinde değil lisans ve yüksek lisans alanlarında da kızlara destek verilmesi gerektiğini kaydeden Sancar; özellikle bilim ve teknoloji alanında kızların çok daha fazla yer alması gerektiğini vurguladı.

 

Mardin işi gümüş plaketin takdim edildiği tören sonrasında Prof. Dr. Aziz Sancar, bir yandan akrabaları ve hemşehrileri ile hasret giderirken, diğer yandan kendisi için hazırlanan Mardin yemeklerinden tattı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 16:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER