Meclis, Karalar’a teminat mektubu yetkisi vermedi

Meclis, Karalar’a teminat mektubu yetkisi vermedi

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Zeydan Karalar’a teminat mektubu kullanma yetkisi vermedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar, katipler Cemal Demirdağ ve Sevil Can Başkanlığında toplandı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı. 

İlk olarak gündem dışı söz alan Kozan Belediye Meclis Üyesi Abdullah Avcı, ilçesinin sorunlarını gündeme getirirdi. Avcı, “Kozan’ın çok ciddi anlamda yol ihtiyaçları var özellikle geçmiş dönemde sıkıştırılmış yollar var. Bir takım yama ve bir takım dokunuşlarla bu yolların sorunlarının giderileceğini bilgilerinize sunmak istiyorum. Bunun dışında geçen hafta ve dün saldırı olayları oldu. Mesire alanımıza münferit olduğunu düşündüğümüz bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Belediyeye ait bir tesistir. İşletmeciliğini belediye yapmaktadır. Sevindiğimiz tek konu güpe gündüz olmasına rağmen can kaybının olmamasıdır. Yapılan bu saldırıyı elbette ki şiddetle kınıyoruz. Bunun yanı sıra Kozan’ın gazetelerinden Sancak Gazetesi’nin camları kırılmıştır. “dedi.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’da 12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili bir konuşma yaptı. 12 Eylül tarihinin kendisi için hem sevindirici, hem de üzücü bir gün olduğunu anlatan Çay, sevindirici olmasının nedeninin torununun doğum günü olduğunu dile getirerek, “12 Eylül’de delikanlılık döneminde o günleri yaşamış, sağcısıyla solcusuyla bu ülkede bir sürü canın feda edildiği ve cunta yönünü bir kez daha kınadığımı MHP adına belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.  

AK Parti Meclis üyesi Vedat Gündoğan, basın mensuplarının mecliste oturma alanının olmadığını vurgulayarak sözlerine başladı. Basın mensuplarına yer verilmesi gerektiğini dile getiren Gündoğan, daha sonra 12 Eylül 1980 darbesine değindi. 39 yıl önce 1980 darbesinin gerçekleştiğini anlatan Gündoğan, çok sayıda darbelerin yaşandığını anlattı.  12 Eylül’ü müdahaleleri darbeleri ülkemiz bir daha yaşanmaması temenni ettiklerini belirten Gündoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıyı anımsattı. Bu toplantının çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Gündoğan, “Biz belediye meclis üyeleri ve belediye başkanları olarak ortak kararlar alır ve kentin geleceğine hediye eder diyorum. Meclisin kararlarının yüzde 98(i imar. Bu meclis üyelerini çok yoruyor. Ben belediye başkanlarından daha uzun süreli planlarla kentin yatırımcının önünü açacak kararların çıkacağını düşünüyorum.” diye konuştu.  

CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise, 12 Eylül 1980 darbesinin acıyla hatırlanacak dönemlerden bir tanesi olduğunu kaydetti. 12 Eylülde gerçekleşen askeri darbenin mağduriyetini doğrudan yaşamış biri olduğunu vurgulayan Seyhan, “Elbette ülkemiz o dönemde çok kötü olaylar yaşadı.  Demokrasiyi kesintiye uğratacak demokratik hakları ortadan kaldıracak şeylerin yaşanmamasını istiyoruz. İmar konularında 5 Binlik planlar ilçelerimizden genel bir plan dahilinde gelirse meclisimizi fazla meşgul etmiyor. İlçelerimizden artık böyle 5 Binlik genel planı gelmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, Bugün 12 Eylül. Türk siyasi tarihine kara leke olarak düşen bir tarih. Türkiye’yi 10 -15 yıl geriye götürülen bir darbe yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlarıyla yaptığı toplantı olumlu bir rüzgar estirmiş durum. Ama inanıyorum ki artık bir ayrıcalığın olmayacağı katindeyiz. İhtiyaçlarına göre destek verileceğini gösteriyor bu. Çok memnuniyet verici bir olay. Adana lehine birlikte karar vereceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. 10 maddeden 8’i oybirliği ile kabul edilirken Yüreğir Belediyesi Meclisince onaylanan  1/1000 ölçekli imar planına ait değişiklik önerisi komisyonda olduğu gibi mecliste de Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

Gündemin son maddesinde ise, belediyeye ait şirketlerin yürütmekte olduğu iş ve işlemler için ihtiyaç halinde teminat mektubu kullanabilmesi için Zeydan Karalar’ın yetkili kılınması konusu görüşüldü. CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, geçen dönem Belediye Başkanına bu konuda 80 milyon lira teminat mektubu verildiğini hatırlatarak, aynı yetkiyi şimdiki Belediye Başkanına istediklerini söyledi.

Zeydan Karalar’a 80 milyon lira tutarında teminat mektubu verme yetkisi önce komisyonlarda det edildi. Meclis gündemine alınan madde tekrar mecliste Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 8 Ekim 2019 Salı günü toplanma kararı aldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2