banner6

Meclise yetki karmaşası sona erdi

Meclise yetki karmaşası sona erdi

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı 3’üncü oturumunda vekil sorunu çözüldü. Vekil kriziyle başlayan Haziran ayı 2'nci oturumunun ardından önceki gün yapılan üçüncü oturum öncesi gruplar bir araya gelerek anlaşmaya vardı.

Alınana karar değinen AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, “İkinci oturumda yaptığımız itiraz, bir oldu-bittiye getirilmeydi. Üçüncü oturum öncesinde gerekli istişareyi yaparak ortak karara vardık. Şuanda bir sorun yok” dedi.

'Vekil' kriziyle başlayan meclisin ikinci oturumunda, Meclis Başkan Vekili Mustafa Bayar'ın oturumu yönetmesi gerekirken, Belediye Başkan Vekili İsmet Yüksel'in, meclisi yönetmek istemesine AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı tepki göstermişti.

Vekil sorununun çözülmesinin ardından Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı 3’üncü oturumu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsmet Yüksel tarafından yapıldı.

Meclis oturumu öncesi Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsmet Yüksel, Tunceli’de teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan askerler ile Adana'dan Çanakkale'ye gezi amacıyla giden yolcu otobüsü ile içerisinde dört kişinin bulunduğu bir otomobilin, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Edincik Kavşağı'nda yaptığı kazada vefat edenlere Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığında bulundu. Ardından meclis tüm şehitler için Fatiha okudu.

Ardından son günlerde sık sık gündeme gelen sinekle mücadele konusuna değinen Yüksel, “Adana’da önümüzde ciddi olarak duran sinekle mücadele olayı var. Meclis üyesi arkadaşlarımızla gerekli değerlendirmeleri yaptık. Merkezde bir hafta öncesine göre itirazlar düştü. Geçtiğimiz hafta 1200 civarı şikayet var iken, bugün bu sayı 500’e kadar düştü. Görevlilerimiz yaklaşık bir hafta içerisinde bu sorunu çözeceklerini belirttiler.

Adana merkezde 60 araç sinekle mücadele için çalışıyor. Özellikle nehir kenarları ve su kanallarının olduğu yerlerde daha çok sivrisinek ile karşılaşılmaktadır. İl genelinde 330 personelimiz ile sinekle mücadelede konusunda çalışılmaktadır. En kısa zamanda üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Gündem öncesi Kozan’dan meclis üyesi Abdullah Avcı söz alarak ilçesindeki sorunlara dikkat çekti. Kozan ilçesinin büyük sorunları olduğunu belirten Avcı, “Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren kavşaklardaki reklam tabelalarının kaldırılması konusunda talepte bulunmamıza rağmen bir gelişme olmadı.

İlçemizin kuzeyinde yer alan Göller Yaylası önem arz etmektedir. Adana için Tekir’e alternatif görülebilecek ve iyi bir potansiyele sahip olan Göller Yaylası, yaz dönemlerinde 50 ile 100 kişilik bir nüfusa erişmektedir. Gerekli ilgiyi görmeyen yaylaya 2007 yılında elektrik, 2017 yılında ise ancak şebeke suyu bağlanmıştır” dedi.

Özellikle yayla sezonunun açılmasıyla birlikte Adana için çok önemli olduğunu belirttiği Göller Yaylası’na dikkat çeken Avcı şöyle konuştu;

“Yaylada en büyük sorun olarak plansız yapılaşma ve imar sorun çıkmaktadır. Alt yapısının olmamasının yanında, çöpleri ise ancak haftada bir toplanmaktadır. Çarpık yapılaşma hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Bundan dolayı imar sorununun acilen çözülerek, mülkiyet ve toplumsal sorunlarının giderilmesi gerekir. Adana’nın sahip olduğu bu önemli yerin bir cazibe merkezi olarak gelişmesi hepimiz için bir kazançtır.

Şu aşamada hemen yapılması gereken en önemli sorun ise yoldur. Daha önceki dönem yapılan genişletme çalışmaları önemliydi. Ancak yolun ancak 3’te 1’i yapılmış ve diğer kısmın inşaatı halen beklemektedir. Yol nedeniyle yaylaya gidenler büyük sıkıntı yaşamaktadır. Araçlar sık sık arıza yapmakta, yol civarında ikamet edenler toza-toprağa maruz kalmaktadır.

Yayla döneminin başladığı ve hem ilimiz, hem de ilçemiz için çok önemli olan bu önemli yaylamızda çalışmaların biran önce yapılması gerekir”

Başkan Vekili İsmet Yüksel, Meclis Üyesi Abdullah Avcı’nın değindiği sorunların önemli olduğunu belirterek, “Konu ile ilgili yol Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü belirtilen bölgede yer alan belediye başkanlarıyla görüşmekte ve yol envanterini çıkarmaktadır. İlgili sorunların çözüleceğine inanıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 16:14

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42