Mecliste borçlanma gerginliği

Seyhan Belediye Meclisi’nde borçlanma nedeniyle arbede çıktı.

Mecliste borçlanma gerginliği

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Seyhan Belediye Meclisi’nde borçlanma nedeniyle arbede çıktı.

Seyhan Belediyesi’nin bir önceki oturumunda meclis çoğunluğu sağlanamadığı için oturum gerçekleştirilememişti. Dün yapılan oturuma MHP ve AK Partili meclis üyelerinin katılmasıyla çoğunluk sağlandı. Meclis Başkanlığını Yusuf Akıncı’nın yaptığı oturumda Mecliste Seyhan Belediyesinin, devlet veya özel bankalardan 30 milyon lira borçlandırılma yetkisi ile ilgili tek madde gündemde yer aldı.

YETKİ VERİLMESİNE KARŞI ÇIKTILAR

Gündem maddesi ile ilgili söz alan Ak Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi Yalçın Limoncu, borçlanma yetkisi verilmesine  karşı çıktıklarını belirtti. Limoncu, belediyenin hükümetten para aldığını belirten Limoncu, “Zeydan Bey paraların kesildiğini söylüyor ama ben araştırdım doğru değil. Bu borçlanma Seyhan halkının üzerine getirilen bir kambur olur. Bırakın yeni seçilecek başkan ve meclis üyeleri bu konuda karar versinler’ dedi ve oylamada hayır oyu kullanacaklarını ifade etti. CHP’ üyeleri buna tepki göstermesi ile oturum devam etti.

ERSÖZ: İLÇELERİN BÜTÇELERİNDEN BÜYÜK

Daha sonra söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Abdullah Ersöz ise, borçlanma için istenilen paranın Aladağ, Tufanbeyli, Karaisalı gibi ilçelerin bütçelerinden büyük olduğunu ve alınacak olan paranın büyük bir ihtimalle hizmet yerine reklamlarda kullanılacağına inandığını öne sürdü. Bu piyasa faizleriyle borçlanma yetkisi vermenin intihar olduğunu belirten Ersöz, saat aralarına sıkıştırılan komisyon kararları ile borçlanma yetkisinin alınmasının yangından mal kaçırmak anlamına geleceğini savundu.

ŞAHİN: HARAMA GİRMEYECEĞİZ

 Ak Parti’li Meclis Üyesi Esef Şahin ise, belediyenin doğru yönetilmediğini iddia etti.  Şahin’in 30 milyon lira borçlanma yetkisini istemediklerini ve Seyhan’ın parasının çar-çur edildiğini kendilerinin harama girmeyeceklerini dile getirdi. Yusuf Akıncı oturduğu yerden ayağa kalkarak, Esef Şahin’den özür dilemesi gerektiğini söyledi. Akıncı daha sonra kürsüden inerek Esef Şahin olduğu yere doğru ilerledi. CHP’li meclis üyeleri Yusuf Akıncı’yı yatıştırmak için meclis salonu dışına çıkardı. Meclis kâtibi Yasemin Çelik toplantıya ara verdi. Meclis üyeleri arasında tartışmalar yine devam etti.

KOMİSYON RAPORU OKUTULDU

Oturum daha sonra kaldığı yerden devam etti. Salona girerek başkanlık divanına geçen Yusuf Akıncı, söylediği sözlerden başta partiler olmak üzere meclis üyelerinden özür dileyen bir konuşma yaptı. Ve gündem maddelerine geçildi. Daha önce görüşülerek geri gönderilen 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/d maddesi, gereğince borçlanma talebini 9. Madde olarak yeniden gündeme aldırdı. Akıncı, Seyhan Belediye Başkanlığı’na 30 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi ile ilgili komisyondan oybirliği ile geçen raporu okuttu.

AKINCI İKNA İÇİN UĞRAŞTI

Gündem ile alakalı AK Parti ve MHP Grubunun konuşmaları devam etti. Bu sırada söz isteyen HDP’lilerin bu isteklerini unuttu. Bir süre sonra 2 HDP’li meclis üyesi salonu terk etti. Bunun farkına varan Akıncı, HDP’lilerin peşinden giderek onları ikna etmek için uğraştı. Daha sonra HDP’lilerle birlikte salona gelen Akıncı,  oturuma kaldığı yerden devam etti. Bu sırada söz alan CHP adına Gurup Başkan Vekili Elif Uzun, belediyenin ASKİ’den 5 milyon, Büyükşehir Belediyesi’nden ise 20 milyon lira alacağının olduğunu kaydetti. ‘Neden bu noktaya geldiğimize kafa yormak yerine önümüze bakmamız gerekiyor.” diyen Uzun, kendisinin bunu yaptığını dile getirdi.

19 KABUL OYUYLA MADDE GEÇTİ

 Daha sonra yapılan oylamada 19 kabul oyuna karşılık 17 ret oyu kullanıldı. Ak Parti ile MHP ret oyu verirken CHP ile HDP ise evet oyu kullandı.  2 saat 15 dakika süren meclis toplantısında gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 14:16

nurten


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER