banner6

Menderes’te işgaller devam ediyor

Adana’nın yıllardır devam eden sorunu olan göl kenarında ki alanların işgali konusu devam ediyor.

Menderes’te işgaller devam ediyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana’nın yıllardır devam eden sorunu olan göl kenarında ki alanların işgali konusu devam ediyor.

Kentin gözde mekanlarından olan Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yıllardan beri göl kanarları işgal edilmiş durumda. Göl kenarına giderek muhteşem göl manzarasını izlemek isteyen vatandaşlar, satıcıların işgal ettikleri alanlar nedeniyle gönül rahatlığıyla bu alanı kullanamıyor. Daha önce çocuk parkı şeklinde dizayn edilen ve içine çocuk oyun aletleri yerleştirilen Çoban Dede Türbesi’nin hemen altında olan kısım tamamen satıcıların himayesine geçmiş durumda. Piknik yapmaya gelen ailelerin çocuklarının oyunlar oynayarak eğlendikleri alanda bulunan çocuk oyun aletleri bile kaldırılıp satıcılara bu alan verilmiş.

İŞGALLER

Göl kenarının neredeyse tamamında işgal söz konusu. Vatandaşlar bu konudan muzdarip olsa da şikayetlerini yıllarca dile getirmelerine rağmen bir sonuç alamamış durumdalar. Adana için bu önemli konuyu Adana Tabip Odası Doktorları’ndan olan Ali İhsan Ökten her fırsatta dile getiriyor. Aynı zamanda fotoğraf tutkunu olan Ali İhsan Ökten her fırsatta bu alanların fotoğraflarını çekip sosyal medya hesabından bunları paylaşarak konuya dikkat çekiyor.

KÖTÜ KULLANIM

Adnan Menderes Adası hakkında değerlendirmelerde bulunan Doktor Ali İhsan Ökten, bugüne kadar yurtiçi veya yurtdışı gittiği yerlerde en güzel rengi olan göl rengi ve nehir renginin Adana’da olduğuna belirtti. Ancak kötü kullanım nedeniyle bu güzelliğe gölge düşürüldüğünü işaret eden Ökten, “Menderes Adasına yürüyüşe gittim. Gölün rengi sabah sabah büyüleyici idi. Bugüne kadar yurtiçi veya yurtdışı gittiğim yerlerde en güzel rengi olan göl rengi ve nehir rengi Adana’mızda olduğuna iddia ederim. Ancak göl ve nehri en kötü kullanan yine bizler olduğunu söyleyebilirim. Çünkü etrafında doğru dürüst oturabileceğiz bir mekan yoktur.” dedi.

TEKRAR DÜZENLEME GEREKLİ

Menderes Adası’nın tekrar bir düzenlemeden geçirilmesi gerektiğini  savunan Ökten, “Bugün yine göl etrafında yürüyüş yaparken bunu düşündüm. Menderes Adası su ve elektriği ile altyapısı oluşturularak yeniden düzenlenmelidir. Etrafı Mersin’deki marina gibi kafe ve restoran iç kısımları piknik alanı, çocuklar için eğlence alanı, etrafı yürüme ve bisiklet parkuru vs. Birçok şey yapılabilir. Ama bugün ki hali her geçen gün daha da bir mezbelelik galine gelmektedir. Bunlara kim izin vermektedir anlamak mümkün değil. Gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse Çukurova Belediyesinin konu ile en kısa zamanda ilgilenmelidir.” şeklinde konuştu.

ADANA’YA YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER

Yakışmayan görüntülerin meydana geldiğini dile getiren Ökten, “Adnan Menderes Bulvarı son düzenlemelerle biraz toparlanmış görülse de Menderes Adası bir facia haline dönüşmüş. Böyle güzel bir rengi olan göl ve nehir dünyanın başka bir ülkesinde yoktur. Ancak etrafı kilometrelerce alan olan bu güzergah üzerinde oturup ailenizle güzelce bir vakit geçirip piknik yapacağınız veya yemek yiyeceğini bir yer yoktur. Ada oradaki ne olduğu belirsiz yerler tarafından tahrip edilmiş. Biçimsiz kazmalar, duvar örmeler, derme çatma yapılmış bici bici, salep, çaycılar vs. Kısaca Adana Büyükşehir ve Çukurova ilçesine yakışmayan görüntüler. Belediyelerimiz tarafından bir an önce bu pejmurdeliğe son verilmelidir.” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bura ile ilgili önerilerinin de olduğunu vurgulayan Ali İhsan Ökten, “Eleştirdiğimizi göre önerimizi de söyleyelim. Ada çok güzel bir park haline getirilebilir. İçinde çocuk parkı, piknik alanları yapılabilir. Mersin Marinası gibi iyi bir proje ile içinde alışveriş merkezi, çocuk parkı ve göl etrafında kafe, restoranların yapıldığı çok güzel mekanların olduğu Göl Marina yapılabilir.” İfadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER