banner6

Menteş: Sesimizi duyun

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Korona virüs salgınının yaygınlaşma eğiliminin arttığı bu dönemde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının nefes alamayacak duruma geldiğini belirtti.

Menteş: Sesimizi duyun

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Korona virüs salgınının yaygınlaşma eğiliminin arttığı bu dönemde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının nefes alamayacak duruma geldiğini belirtti.

 

 Adana Tabip Odası tarafından Yüreğir Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenlendi. Açıklama öncesi bir araya gelen Adana Tabip Odası Yöneticileri, hekim ve sağlık çalışanlarına Adana Eczacı Odası, SES, ADANAHED ile Genel Sağlık İş yöneticilerini hastane önünde bir araya geldi. Burada basın açıklaması metnini okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş,  hekimlerin ve sağlık çalışanlarının görevinin hastaları tedavi etmek, toplumu ise hastalıklardan korumak olduğunu anlattı.

 

Hekimlik mesleği gereği sorumluluk bilincine sahip olduklarını işaret eden Menteş, “Toplumu ve sağlık sistemini esastan etkileyen COVID-19 gibi yoğun ve riskli dönemlerde hastalıkla mücadele etmek, bedeli ne olursa olsun bizlerin kamusal, mesleki ve hepsinden önemlisi etik sorumluluğumuzdur. Hekimlik mesleğine adım attığımız ilk andan itibaren bırakmadığımız mesleki ve toplumsal sorumluluk bilinci, üzerimizden çıkarmadığımız beyaz önlüğümüz gibi varlık sebebimizi oluşturur. “ dedi.

 
Onlarca hekimin hastalandığına yönelik haber aldıklarını belirten Menteş, “Türk Tabipleri Birliği olarak COVID-19 pandemisinin zayıflatılamadığı ve yaygınlaşma eğiliminin arttığı bu dönemde öncelikli ve ısrarlı talebimiz; hekimlerin ve sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu boğucu ortamın görülmesi ve artık nefes alamayacak hale gelip tükendiklerinin farkına varılmasıdır.  Hekimler için alkışların yerini uzun süredir hüzün almıştır. Hemen her gün onlarca meslektaşımızın hastalık haberini alıyoruz, birileri televizyonlardan, twitter mesajlarından başarı hikayeleri anlatırken bizler ölüyoruz.” diye konuştu.

Sesini duyuramayan, umudunu yitiren hekimlerin emeklilik ya da istifa sayısındaki artışın ciddiye alınması ve önemsenmesi gerektiğini kaydeden Menteş, “Aylardır özveriyle çalışan hekimleri emeklilik ya da istifa noktasına getiren,  beceriksiz ve empatiden yoksun, çözüm üretmeyen dayatmalar ve vurdumduymazlıklardır. Pandemiye karşı en ön saflarda mücadeleyi yürüten bizler, güven veren, geleceğe dair kaygıları azaltan, her hekimi ve sağlık çalışanını değerli gören, çalışma ortamının, çalışma koşullarının iyileştirilmesini, kişisel koruyucu donanımların eksiksiz ve zamanında temin edilmesini, maddi ve manevi desteği sözlerde, vaatlerde değil fiilen, hemen ve sürekliliği sağlayarak gösteren bir sağlık yönetimi istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Hekimler ve sağlık çalışanlarının seslerine kulak verilmesini istediklerini dile getiren Menteş, “Öncelikle bilinmelidir ki, her dönemde ama özellikle COVID-19 pandemisi döneminde sağlık hizmeti için sunulan emeğin maddi karşılığı yoktur. Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı anne babasına bulaştırma endişesini her gün taşıyarak günlerce COVID-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli ölçülemez. COVID-19 pandemisi sürecinin toplumsal ayağını yönetemeyen, toplumda günlük hayata yansıyan bir pandemi bilinci oluşturamayan, ‘başarı öyküsü’ yaratma çabasından kaynaklı gerçekler yerine sanal rakam ve beklentiler ile pandemide kontrolü kaybettiği anlaşılan yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermelerini istiyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanlarında manevi olarak yaşanmakta olan çöküş ve tükenmişliğin, düşük temel maaşlar, komik rakamlardaki performans ödemeleri ile iç içe geçerek pandemi sürecinde yaratabileceği moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Hekimler ve sağlık çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işlerini severek ve onurla yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Menteş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan “Bütün çalışanların ekonomi ve pandemi dikkate alınarak maaşlarında artış yapılması talebiyle beraber, ama öncelikle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının performans dahil hiçbir ön koşul ve sınırlamaya tabi kılınmadan, emekliliğe yansıyan, örgütümüzün talepleri doğrultusunda temel maaş alabilmelerinin sağlanmasını; bu gerçekleşinceye kadar mevcut döner sermaye ödemelerinin salgın bitinceye kadar tavandan ödenmesini, Aile Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan hekimlere de yansıtılmasını istiyoruz. Biz hekimler ve sağlık çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işimizi severek ve onurla yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan fedakarlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Bu doğrultuda öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını umuyor, hekimlerde ve sağlık çalışanlarında biriken ve patlama noktasına gelen kaygı ve tepkileri ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunuyoruz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER