banner6

Menteş: Yönetmelik geri çekilsin

Adana Tabip Odası Başkanlığı tarafından 30 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlanan ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği" ilgili açıklama yapıldı.

Menteş: Yönetmelik geri çekilsin

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Tabip Odası Başkanlığı tarafından 30 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlanan ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği" ilgili açıklama yapıldı.

Adana Tabip Odası Hizmet Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) , Genel Sağlık-İş Sendikası ile Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Adana Şube Başkan ve üyeleri katıldı.  Tabip Odası adına hazırlanan basın metnini Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş yaptı. Pandemi sürecinde ölümü göze alarak sağlık hizmeti veren hekimlere ödül yerine ceza verir gibi yönetmelik hazırlandığını savunan Menteş, Aile Hekimliğindeki mevcut sorunlarını çözmek yerine, ASM çalışanlarına daha da yük bindirdiğini belirtti.

Ceza sözleşmesinde Aile Hekimliği sistemindeki sorunlarda hiç bir çözümün bulunmadığını da işaret eden Başkan Menteş, “Sağlıkta şiddete karşı bir çözüm yok. Kovid’in meslek hastalığı sayılmasına karşı veya pandemide sağlık emekçilerinin korunmasına dair bir önlem yok. Bu yönetmelikle iş güvenliği dâhi aile hekimlerine yükleniyor. Bu yönetmelikle ASM emekçileri, kanuni temeli bilinmeyen komisyonların keyfine bırakılıyor, iş güvencesiz bırakılıyor.” dedi.

Yönetmelik çıktığı günden itibaren yönetmeliğe karşı çıktıklarını dile getiren Menteş, “Sağlıkla ilgili yapılacak değişikliklerin, sahada çalışan emekçiler ve onların odaları dernekleri ve sendikaları ile birlikte yapılması gerektiğini söyledik. Sağlık Bakanlığı’na bu yönetmeliği geri çekmesi için tekrar çağrı yapıyoruz. Yönetmelik geri çekilene kadar eylem ve açıklamalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42