banner6

Mersin'de limonata festivali düzenlenecek

Mersin'de limonata festivali düzenlenecek

  MERSİN (İHA) - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önümüzdeki yılın nisan ayında yapılması planlanan Mersin Limonata Festivali'ne destek vereceklerini belirterek, "Biz istiyoruz  ki, Mersin bir festival kenti haline gelsin" dedi.  

  Mersin Limonata Festivali Komitesi üyeleri, 2020 yılının Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanan festivale destek istemek için Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

  Mersin’i bir festival şehri haline getirmek istediklerini söyleyen Seçer, festivalin  düzenlenmesine destek vereceklerini belirtti. Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın  konuşacağı festivalleri hayata geçirmek istediklerini ifade eden Seçer, önemli bir  narenciye üretim merkezi olan ve limonun yüzde 70'inin üretildiği Mersin'de böyle bir  festivalin yapılmasına sıcak baktıklarını kaydetti. Seçer, ayrıca Kültür ve Sosyal  İşler Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan bir personeli de festival komitesine destek  vermesi için görevlendirdi.

  “Biz istiyoruz ki Mersin bir festival kenti haline gelsin”

  Seçer, kentte etkin festivallerin yapılması gerektiğini dile getirerek, "Biz istiyoruz  ki, Mersin bir festival kenti haline gelsin. Ama bu demek değildir ki, her aklımıza  gelen temada, iyi düşünülmeden, hesap edilmeden, el yordamıyla bir şeyler  yapalım. Ben istiyorum ki festival yapalım, az sayıda yapalım ama etkin festivaller  yapalım. Bunların tanıtımını doğru yapalım, altını iyi dolduralım. Temel amaç burada,  bir kentin tanıtımına katkı sunmak” diye konuştu.

  “Avrupa’nın konuştuğu çok daha büyük festivaller haline getirmeniz mümkün”

  Festivalde önemli olanın, kentin tanıtımı kadar insanları çekmek ve o etkinliğe  getirmek olduğundan söz eden Seçer, “Bunun için de kullanacağınız temalar önemli.  Cazip olmalı. Burada sağlayacağınız etkinlikler son derece önemli. İnsanlar buraya  gelmeli. Sonuç olarak da etkin, Türkiye’nin konuştuğu belki de Avrupa’nın konuştuğu  çok daha büyük festivaller, artık rüştünü ispatlamış, dünyanın konuştuğu festivaller  haline getirmeniz mümkün. Bu seçtiğiniz tema Mersin’e uygun bir tema. Burası  önemli bir narenciye üretim merkezi. İyi bir seçim diye düşünüyorum tema olarak.  Bunun içini doldurmak komitenin, sizlerin görevi. Önemli olan bizim bu işin neresinde  olacağımız” ifadelerini kullandı.

  “Festival tadında bir festivalin içerisinde olmak isteriz”

  Sıkıntıların olduğu ya da iyi çalışılmamış, konusuna hakim ve yetkin olmayan  insanların hazırladıkları festivallerin kaynak israfından başka bir şey olmadığını  vurgulayan Seçer, her kaynağı çok değerli bildiklerini ve belediye olarak çok  rasyonel kullanmak istediklerinin altını çizdi. Seçer, “Hakikaten festival tadında bir  festivalin içerisinde olmak isteriz. Uygun olan her türlü bu tip etki getirecek  festivallere ya da etkinliklere biz destek oluruz. Bu noktada da biz bir temsilci  verebiliriz. Bunu yapacaksak zaten Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde  yapabiliriz. Arkadaşlarımız ile bir çalışma olabilir. Biz de elimizi taşın altına koyalım  ama bazı beklentilerimiz olacak belediye olarak. Bu işin içinde olma, halkın bunu  bilmesi, görmesi, takdir etmesi de bizim için önemlidir. Çünkü sonuç almamız  önemlidir. Bunlar hesaplanır. Herkes üzerine düşeni yapar. Biz uygun gördük,  üzerimize düşen budur ve bunu yapacağız dediğimiz zaman bunu hakkıyla ve  edebiyle yaparız. Onda kimsenin bir endişesi olmasın” şeklinde konuştu.

  “Müzik, eğlence olsun, biz her türlü imkânı sağlarız”

  Başkan Seçer, Mersin Limonata Festivali’nin sürdürülebilir olmasının da önemine  dikkat çekerek, şöyle devam etti; "Bizden yana buradan rahat çıkın ama yeter ki  ayakları yere basan, daha sonra da sürdürülebilir olsun. Çünkü bu işler bir yıllık  olmuyor. Emekleme süreci vardır. Belki bu yıl aksaklıklar olur, gelecek yıllarda biraz  daha derken kadro da zenginleşir. Kentin inanacağı bir festival olması lazım.  Böylece çok daha fazla destek alırsınız. Cıvıl cıvıl bir festival olsun. Müzik eğlence  olsun, biz her türlü imkânı sağlarız. Mersin çağdaş bir kent, modern bir kent. Deniz  kenti, doğa kenti, kültür kenti, medeniyet kenti, her şey var burada. Buna uygun bir  şey olmalı. Gelecek olan insan müzik dinleyecek, eğlenecek, bağırarak şarkı  söyleyecek. Özgürce sokakta gecenin bir yarısına kadar dolaşacak. Kalacak yeri  olacak, para harcayacak. Nisan ayı uzun gibi görünse de bu tip hazırlıklar için  aslında kısa sayılmaz ama 9 ay süratle geçer. İyi çalışılırsa ben olabileceğini  düşünüyorum."

  “Bir Mersin limonatası neden yok dedik”

  Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve Mersin Limonata Festivali Komite  Başkanı Prof. Dr. Kemal Bilir ise Mersin’in birçok cari ürününün katma değer ile  Türkiye’ye kazandırılmadığından söz ederek, “Esasen kalkınma tarımdan başlar. Yani tarım endüstrisi çok önemli. Burada da Fatih Beyin ‘Bir Mersin limonatası  neden yok?’ sorusunu ısrarla sormasının beraberinde de bir Mersin limonatası  ürünü de gerçekleştirildi. Aksaray’da üretiliyor şu an için ama Bursa’da bu kadar  güçlü bir limonata bankası varken, limonun yüzde 70’ini üreten Mersin’de bu ürüne  dayalı katma değerli ürünlerin olmaması gerçekten bir sorun. Bu anlamda da belki  yapılabilecek ve alınacak çok ciddi yollar var. Beraberinde de bunu bir festivale  dönüştürebilir miyiz tartışmaları da yaptık. En sonunda da bunu bir limonata festivali  olarak tanımladık” dedi.

  Ziyaretin ardından festival komitesi tarafından Başkan Seçer’e ‘Mersin Limonata  Festivali’ yazılı tişört, şapka ve plaket hediye edildi.

  Ziyarette, Mersin Baro Başkanı ve aynı zamanda Mersin Limonata Festivali  Komite Başkan Yardımcısı Bilgin Yeşilboğaz,  festivalin koordinatörü, gazeteci   Fatih Alkar ve komite üyeleri de yer aldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER