banner6

Mersin'de üzüm hasadı devam ediyor

Mersin'de üzüm hasadı devam ediyor

  MERSİN (İHA) - Türkiye’nin önde gelen üzüm üretim merkezlerinden biri olan  Mersin'in Tarsus ilçesindeki üreticilerin üzüm hasadı tüm hızıyla sürüyor.  

  Bereketin ve bolluğun sembolü olan üzüm hasadı, Türkiye’nin üzüm ihtiyacının  yüzde 5’ini karşılayan Tarsus’ta bir süre önce başladı. Mersin Büyükşehir  Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri de ilçedeki üreticilerle  buluşarak hasat heyecanına ortak oldu.

  Tarsus Sayköy Mahallesi’nde başlayan üzüm hasadında 'Yalova İncisi ve Trakya  İlkeren' çeşidi üzümlerin hasadı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler  Dairesi Başkanlığı ekiplerinin de üreticilere eşlik ettiği hasatta, hem üzümler hasat  edildi hem de ekipler tarafından üreticilerin sorunları ve taleplerini dinlendi.

  Rapor hazırladılar

  Hasat sırasında üreticilerin talep ve sorunlarını dinleyen Tarımsal Hizmetler  Dairesi Başkanlığı ekipleri, üzüm hasadıyla ilgili de rapor hazırladı. Raporda,  geçtiğimiz yıl yapılan üzüm hasadıyla ilgili karşılaştırmalara ve ürün verim  değerlendirilmelerine yer verildi.

  Hasat 20 gün geç başladı

  Geçen yıl haziran ayının başlarında yapılan hasadın, bu yıl 20 gün geç  başladığının kaydedildiği raporda, yıl içinde yaşanan dolu yağışlarının bir önceki  yıla göre verimin düşmesine sebep olduğu, üzümde kalite kaybı yaşanmadığı, ancak  rekoltede yüzde 40’a yakın düşüş olduğu bilgisi yer aldı.

  Raporda, ayrıca 2018 yılında ortalama dekar başına 2-3 ton ürün alan üreticilerin  2019 yılı Haziran ayında ortalama 1.5-2 ton ürün alabildikleri bilgisine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42