banner6

Mersin'de 'Yönetici Akademisi Eğitimi' gerçekleştirildi

Mersin'de 'Yönetici  Akademisi Eğitimi'  gerçekleştirildi

  MERSİN (İHA) - Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Yönetici  Akademisi' programına katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa  Safran, "Mersin şu anda bir ilki gerçekleştiriyor" dedi.  

  Programın açılışında konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su, yöneticilerden yönettikleri  kadroyu iyi tanımalarını, öğretmenlerinin güçlü yanlarını en üst seviyede  kullanmalarını, zayıf yanlarını ise en az hasarla atlatmalarını istedi.

  Programa video konferans sistemiyle katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr.  Mustafa Safran, seminer sonunda olumlu bir çıktı ve bir sonuç raporu elde edilmesi  temennisinde bulunarak, arzu edilen başarı elde edildiği takdirde bunu, Türkiye'de bir  pilot olarak kabul edip bütün ülkede uygulamak istediklerini söyledi. Safran, "Bu tür  etkinlikleri daha önce hep bakanlık düzenliyordu. Şimdi görüyorum ki, artık bakanlığın  fonksiyonlarını yüklenebilecek olan iller de ortaya çıktı. Zaman zaman her yerde  söylediğim gibi, gerek illerde gerek bazı ilçelerde bu milli eğitimdeki gayretler ve  çabalar gerçekten bakanlığımızın önüne geçiyor. Biz bundan çok mutlu oluyoruz. Bu  anlamda Mersin şu anda Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor. Bizim merkezden  başlattığımız eğiticilerin eğitimi, yönetimi noktasındayken, onların bu faaliyete  geçmeleri, bizden önce davranmaları ve bizim onları takip etmemiz noktasına geldi.  Bu anlamda da gerçekten çok memnun olduk" diye konuştu.

  İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise programda yaptığı konuşmada, İl Milli Eğitim  Müdürlüğü olarak Mersin Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve  Çağ Üniversitesi işbirliğiyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 eğitim vizyonu  çerçevesinde, birbirinden değerli akademisyenlerin bilgi paylaşımlarından oluşan   'Yönetici Akademisi Okul Liderliğinde Değişim Yönetimi Eğitimleri'ni  gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Proje paydaşları olan 4 üniversitenin,  24 akademisyenle katkı sunduğu 'Yönetici  Akademisi' içerisinde liderlik, yönetim becerileri, motivasyon, iletişim, insan ilişkileri,  çocuk ve ergen psikolojisi, yönetim tarihi ve felsefesi, stres ve tükenmişlikle başa  çıkma, öğrenciyi öğrenmeye teşvik, olumlu öğrenme iklimi ve  mesleki gelişim gibi  birçok alanda yöneticilerin sorularına yanıt  şansı bulacaklarını belirten Koca,  "Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün alanlarında uzman olan ekibi tarafından eğitim  teknolojileri, değerler eğitimi, resmi yazışma ve protokol kuralları, ulusal ve  uluslararası projeler, bütçe yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği konularında sizler için  gerekli bilgiler tazelenerek, güncellenmiş olacaktır" ifadelerini kullandı.

  Her şeyin hızla değiştiği, yenilendiği 21. yüzyılda artık yöneticilik anlayışını da  değiştirmek gerektiğini kaydeden Koca, "Yüzyıl önceki uçaklara, trenlere ya da  hayatın herhangi bir alanına bakın, ne kadar farklı bugünden. Değişmeyen ne kaldı?  İnsanlar mı? En çok biz değiştik sanırım. Yeni nesil aktif, heyecanlı, meraklı. O  zaman eğitimin de değişmesi, yöneticinin de bu değişime ayak uyduracak kadar  gelişime açık olması kaçınılmazdır“ şeklinde konuştu.

  Toplantının sonunda Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner  Mehmet Özdemir tarafından, '2023 Eğitim Vizyonu Bağlamında Okul Yöneticilerinin  Rolü' konusunda bilgiler verildi. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER