Mersin'de 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü' etkinlikleri

 Mersin'de 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü' etkinlikleri

  MERSİN (İHA) - Mersin'de, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü  dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet  gösteren İl Çocuk Hakları Komitesi tarafından etkinlik düzenlendi.  

  Atatürk Caddesi'ndeki Mersin Büyükşehir Belediye Binası önünde düzenlenen  etkinlikte, çocuk işçiliği ile mücadeleye dikkat çekildi. Çocuklar ve ailelerinin katıldığı  etkinlikte Büyükşehir Belediyesi Bando Takımının seslendirdiği marşlar, katılımcılara  keyifli anlar yaşatırken, halk oyunları ve folklor gösterileri de etkinliğe renk kattı.

  Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Mersin İl Çocuk Hakları Komitesi Başkanı  Mustafa Sarı, her yıl çocuk işçiliğine dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler  düzenlediklerini belirterek, "Amacımız, çocukların yerinin sokak değil arkadaşlarının,  ailelerinin yanında doyasıya eğlenmek olduğunu göstermektir" dedi.

  Vatandaşların çocuk işçiliğine karşı duyarlı olması gerektiğini kaydeden Sarı,  "Sokakta çalışan çocuklardan alışveriş yapılmaması gerekiyor. Yapılan alışverişler  çocuklara yardım değil zarar getiriyor" ifadelerini kullandı.

  Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü'nün bir kutlama olarak algılanmaması gerektiğine  vurgu yapan Sarı, "Vatandaşlarımızın dikkatini çocuk işçiliğine ve çocuk ihmal ve  istismarlarının önlenmesine yönelik kamuoyu duyarlılığı oluşturmak amaçlanmaktadır.  Çocuk işçiliği en kötü biçimde 18 yaş altında çocukların dünyada kötü koşullarda  çalıştırılmasıdır. Uluslararası Çalışma örgütü verilerine göre dünyada 160 milyon  civarında çocuk işçi vardır. Haliyle çocuk işçiliği önemli bir çocuk hakları ve insan  hakları sorunudur" diye konuştu.

  Mersin'de çocuk işçiliği ile mücadele çalışmalarının 2006 yılından bu yana aralıksız  devam ettiğini söyleyen Sarı, "Bu nedenle ilimiz çocuk işçiliği ile mücadelede diğer  illere göre bir adım öndedir. Bir çok çocuk odaklı sosyal projeler başarı ile  uygulanmıştır. Mersin'de çocuk işçiliği ile mücadelede, sokakta çalışan çocukların  sokağın riskinden korunarak örgün eğitime kazandırılması için çocuk koruma mobil  ekipleri çalışma yürütülmektedir. Mobil ekip sokak çalışmasıyla 1 Ocak - 30 Mayıs  tarihleri arasında 60 çocuk sokaktan alınmıştır" şeklinde konuştu.

                                        

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 13:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2