banner6

Mersin'de turizm sezonu öncesi korsan taşımacılık uyarısı

Mersin'de turizm sezonu öncesi korsan taşımacılık uyarısı

MERSİN (İHA) - MTSO 17 No’lu Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı  Selçuk Kılıç, yaklaşan yaz sezonu öncesinde geçmiş yıllarda yaşanan korsan  taşımaları hatırlatarak, “Her yıl şehir dışında faaliyet gösteren servisler yaz  aylarıyla birlikte şehirlerarası taşımaya yöneliyor. Mersin’e yapılan korsan  taşımalar nedeniyle iş hacmimiz bu dönemde yaklaşık yüzde 60 azalıyor. Bu yıl da  benzer bir sıkıntı yaşamamamız adına denetimlerin artırılmasını talep ediyoruz”  dedi.  

  Kılıç, sektörde yaşanan sıkıntılara ilişkin yaptığı açıklamada, belediye bünyesinde  yer alan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) temsil edilme isteklerini  yineledi. Komite olarak şehir içi ve şehir dışı yolcu taşımacılığı yapan sektör  temsilcilerini temsil ettiklerini kaydeden Kılıç, “Yaşadığımız sorunları bire bir  UKOME’de paylaşmak istiyoruz. Mevcut durumda UKOME’de emniyetten,  belediyeden, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nden, Şoförler Odasından temsilciler yer  alıyor ama taşıma işi yapan kişilerin hakkını savunmak adına hiçbir temsilci yok. Bu  nedenle komite olarak biz sektörümüzü temsil etmeye talibiz. Bizi ilgilendiren  konularda karar alınırken görüşmelerin içinde yer almak istiyoruz” ifadelerini  kullandı.

  Yine en ciddi sorunlardan bir tanesinin kent trafiği olduğuna dikkat çeken Kılıç,  yaşanan sıkışıklıkta dolmuşların da rolü bulunduğunu bildiklerini belirterek, sorunun  çözümü için şunları söyledi: “Maalesef kent merkezinde sağlıklı bir durak yerimiz  yok. Her kooperatiften 10-15 araç hareket edip kent merkezine gidiyor ve merkezde  düzgün bir durak olmaması nedeniyle bekleyemeden turnike yaparak duramadan  geri dönüyor. Bu durum da tıkanmalara, yığılmalara neden oluyor. Oysa her durağa  en az 5 araçlık depolama yeri yapılsa araçların hepsi aynı anda çıkmaya çalışmaz,  duraktan teker teker çıkar ve böylece birbirleri arasındaki yarışma ortadan kalkar,  trafik rahatlar, can güvenliği de sağlanmış olur.”

  “Tüm şehirde kent karta geçilmeli”

  Kent trafiğinin çözümü için bir diğer uygulamanın 'Kent Kart'a geçiş olduğuna  değinen Kılıç, bu uygulamanın kent geneline yayılması gerektiğini belirtip, her  kooperatif için bir havuz sistemi kurulup paranın kent kartlar aracılığıyla ortak  havuzda toplanarak toplu taşıma araçlarına eşit dağıtılması gerektiğini söyledi.

  "Şoför seçimleri de önemli"

  Böylesi bir uygulama ile taşıma kalitesinin de büyük ölçüde artacağını vurgulayan  Kılıç, kent kart kullanımı ile hat üzerindeki ortalama yolcu kapasitesi, günlük ve  saatlik taşınan yolcu sayıları, biniş-iniş duraklarındaki yoğunluklar gibi birçok  istatistiki bilgi elde edilecek, ulaşım çözümleri konusunda önemli veriler  sağlanacağını da anlattı. Taşımaların kalitesini artırma noktasında şoförlerin önemli  rol oynadığına da değinen Kılıç, “Şehir içi yolcu taşımacılığı yapan şoförler belirli  eğitimlerden geçirilerek belgelendirilip ardından göreve başlatılmalı. Bu eğitimler  sırasında müşteriye nasıl davranmaları gerektiğinden, korna kirliliğini engellemenin  ipuçlarına kadar çok farklı konularda bilgilendirme yapılabilir. Yine yolcu güvenliğinin  sağlanması adına işe alınmadan önce şoför adayının sabıka kaydı getirilmesi  zorunluluğu da bulunmalı. Düzen ve kalite için şoförlerin görünümü, hijyene dikkat  etmeleri de büyük önem taşıyor. Bu nedenle şoförlerin kıyafetlerinin de tek tip  olması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

  “Uygunluk belgeleri gözden geçirilmeli”

  Servislerden UKOME tarafından son 2 yıldır alınan uygunluk belgesi konusuna da  değinen Kılıç, bu uygulamanın da yeniden gözden geçirilmesini beklediklerini anlattı.  Bir aracın TÜV’den geçebilmesinin trafiğe çıkmak için uygun olduğu anlamı  taşıyacağını dile getiren Kılıç, “Bu uygulamanın sıfır araçlar için dahi geçerli  olmasını anlamakta zorlanıyoruz. Araç yeni değilse bile TÜV’den geçebilmek kolay  değil, muayeneden geçtiyseniz bir eksiğiniz yok demektir. TÜV muayenesinin  geçmişte olduğu gibi yeterli görülmesi gerektiğine inanıyoruz. Maliyetlerimizin arttığı  bir dönemde böyle bir belge alabilmek adına yaptığımız harcamanın kaldırılması  gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

  Aynı zamanda hiçbir okulun önünde park alanı bulunmamasının da servisler adına  bir diğer önemli sorun olduğunu anlatan Kılıç, bu durumda sokak aralarına park  ettikleri araçlara öğrencileri güvenli şekilde bindirmekte zorlandıklarını söyledi. Kılıç,  en azından okul bahçelerinde, okul giriş ve çıkış saatlerinde servislere yer  verilebileceğini belirtti.

  “Korsan taşımaların önüne geçilmeli”

  Yaz aylarının en ciddi sorununu ise korsan taşımalar olarak gösteren Kılıç, şöyle  devam etti; "Özellikle Kahramanmaraş, Hatay, Adana’da kış aylarında servis olarak

  çalışan araçlar yazın uzun yol için gerekli olan D2 belgesi kiralayarak şehirlerarası  taşıma yapıyorlar. Bu kişileri bulundukları ilde evinden alıp Mersin’deki yazlıklara  kadar taşıyorlar. Bu da özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan  arkadaşlarımızın iş hacmini büyük ölçüde azaltıyor."

  Bu araçların otogar girişlerinin de bulunmaması nedeniyle vergi takiplerinin  olmadığını, haksız rekabete de yol açtıklarını belirten Kılıç, özellikle yaz aylarında  denetimlerin artırılmasını beklediklerini söyledi.

  Duraklarda sıkıntı yaşandığını da anlatan Kılıç, özellikle sivil araçların park etmesi  nedeniyle dolmuşların duraklara yanaşmakta zorlandığına dikkat çekti. Bu konuda  da denetimler olması gerektiğini kaydeden Kılıç, aynı zamanda daha konforlu, dijital  durakların sayısının artırılmasını istediklerini ifade etti.

                                        

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 13:51

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42