banner6

Mescid-i Aksa’nın kapatılmasına tepki sürüyor

-İsrail´in Müslümanların girişine kapattığı Mescid-i Aksa ve öldürülen 3 Müslüman için Adana’da bulunan birçok sivil toplum kuruluşu İsrail’i protesto edip, ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Mescid-i Aksa’nın kapatılmasına tepki sürüyor

 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-İsrail´in Müslümanların girişine kapattığı Mescid-i Aksa ve öldürülen 3 Müslüman için Adana’da bulunan birçok sivil toplum kuruluşu İsrail’i protesto edip, ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Cuma namazını Adana Kemeraltı Camii’nde kılan yüzlerce Anadolu Gençlik Derneği, Türkiye Gençlik Vakfı, Memur Sen ve daha birçok sivil toplum kuruluşu mensubu namaz sonrası 5 Ocak Meydanı’nda bir araya gelerek İsrail’i protesto etti.  İlk olarak  Kur’an-ı Kerim okunarak başlanan protesto etkinliği ardından basın açıklamasıyla devam etti. Türkiye Gençlik Vakfı Adana İl Temsilcisi Ahmet Özen, alınların secdeyle, gönüllerin Rab'la buluştuğu ilk adres olan Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün yarım asırdır İsrail'in işgali altında bulunduğunu belirtti. İsrail'in gözünü Mescid-i Aksa'ya diktiğini dile getiren Özen, "Acımasızca öldürülen çocukların, masum sivillerin kanı İsrail için yeterli olmayıp alınların secdeye varmasına engel olmaktadırlar. Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Kardeşlerimize sahip çıkmak, onlara zulum edenlere karşı durmak görevimizdir. 1948'den beri yapılan işgal hareketi ve saldırılar sadece bir ülkeye değil İslam'a yapılmıştır. Kudüs, Mekke'dir İstanbul'dur.” dedi.

  KATİLLER SÜRÜSÜ BEKLİYOR

Anadolu Gençlik Derneği Başkan Yardımcısı Enes Beyaz ise, İslam ülkelerine terör ihraç eden Siyonist İsrail’in küstahlığına devam ettiğini söyledi. Geçtiğimiz Cuma günü Mescid-i Aksa'da üç Müslüman'ı şehid eden İsrail, Müslümanları Mescid-i Aksa'ya sokmamak için elinden geleni yaptığını dile getiren Beyaz, “İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın her kapısında sözde İsrail polisi denilen katiller sürüsü bekliyor. Mescidin kliniği tarumar edilmiş, içerideki tüm dolapların kapıları kırılmış, tüm kuyuların kilitleri parçalanmış ve içerisi savaş alanına çevrilmiş durumdadır. Siyonist İsrail istediği zaman ezanı susturmakta, istediği zaman Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girmesini yasaklamaktadır. Siyonist İsrail'in İç Güvenlik Bakanı olarak nitelendirdiği insan kasaplarından Gilad Erdan, tüm Müslümanların gözüne bakarak "Mescid-i Aksa bizim elimizde. Açılıp kapanması konusunda ilk ve son söz İsrail'e aittir. Diğer devletlerin konuyla ilgili ne düşündüklerini umursamıyoruz!" demesi bir meydan okumadır. Yazıktır ki bu meydan okumaya karşı İslam ülkelerinin yöneticileri bir tepki gösterememektedirler.” şeklinde konuştu.

         

 “İsrail'in varlığına alışmak, İsrail ile normalleşmeyi kabul etmek, İsrail'in zulmünü görmezden gelmek her Müslüman için bir utanç vesilesidir.” diyen Beyaz, “Belirli çevrelerin elinde olan ekranların ve manşetlerin konuyu yok sayması, Müslümanların birbirlerinden habersiz kalması değildir. Biz Filistin'de olup biteni yakinen takip ediyoruz ve terörist İsrail'in yaptıkları karşısında duyarsız kalacak değiliz. Kardeşliğimizin gereği olarak da tüm Müslümanları bu konuyla ilgili onurlu bir tutum ve davranış sergilemeye davet etmekten de geri kalmayacağız. İslam ülkelerinin terörist İsrail ile ilişkilerini normal hale getirmesini, sürdürmesini ve geliştirmesini onaylamıyoruz. Merhum Erbakan Hocamızın İsrail'in diplomasiden değil ancak güçten anladığına dair söylemine inancımız tamdır. Müslümanlar birlikte hareket ettiğinde küstah İsrail'in ne kadar çaresiz kalacağını da biliyoruz.  Siyonist İsrail'in Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin politikasının Müslümanların parçalanmışlığına endeksli olduğunun farkındayız. Siyonist İsrail'in topraklarımızdaki varlığının vebali tüm İslam ülkelerinindir. Bu küstahlıklar karşısında tüm hükümetler öncelikle Siyonist İsrail'le olan ilişkilerini kesmelidirler.” ifadelerini kullandı.

 YAPTIKLARININ HESABINI VERECEK

İsrail’in er yada geç yaptıklarının hesabını vereceğini savunan Beyaz, “Bu meselenin Efendimiz(sas)'in Yahudi ve Hıristiyanlarla ticaret yapması ile izah edilecek bir tarafı yoktur. Çünkü karşımızda bir işgalci, bir zalim, bir terör örgütü vardır. Siyonist İsrail, er ya da geç yaptıklarının hesabını verecektir. Bizi üzen, bütün bu küstahlıklar karşısında İslam ülkelerinde yöneticilerin ve birçok Müslüman topluluğun tepkisiz kalışıdır. Bizler, 15 Temmuz ihanet hareketinin üst aklının Siyonizm olduğundan zerrece şüphe duymuyoruz ve hükümetimize buradan çağrıda bulunuyoruz. İsrail Büyükelçisini geldiği gibi geri gönderelim. İsrail ile 28 Haziran 2016'da imzalanan anlaşmayı yırtıp atalım. İsrail ile yeni bir ticari anlaşma imzalamayalım, ticaret hacmini küçültelim ve kısa sürede sıfırlayalım. Mescid-i Aksa'nın tasarruf hakkının Müslümanlarda olduğunu tüm dünyaya gösterelim. Başta Filistinli Müslümanlar olmak üzere hepimizin yüreğine su serpin. Unutulmamalıdır ki; Filistin topraklarında işgalci İsrail olduğu müddetçe İslam coğrafyasında da yeryüzünün geri kalan kısımlarda da barış tesis edilemez.” diye konuştu..

 GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

 

Basın açıklamasının ardından ise İsrail polisi tarafından öldürülen 3 kişi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ölenler için duaların edildiği programda İsrail’e lanet okundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 17:07

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER