banner6

Mescid-i Aksa’ya sahip çıkıyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı M.Nureddin Kasap İsrail’in, Mescid-i Aksa’da ibadeti engellemesi ve ibadet eden Müslümanlara uygulanan şiddeti yazılı bir açıklama yaparak kınadı.

Mescid-i Aksa’ya sahip çıkıyoruz

 ADNAN AVUKA

 MARDİN (İLKHABER)-Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı M.Nureddin Kasap  İsrail’in,  Mescid-i Aksa’da ibadeti engellemesi ve ibadet eden Müslümanlara uygulanan şiddeti yazılı bir  açıklama yaparak kınadı.

 

 İsrail’in, Müslümanların 50 yıl sonra ilk kez Mescid-i Aksa’da Cuma Namazı kılmasını engellemesinin ardından, polisin kapılarda dedektörle arama yapması ve aralarında, Mescid-i Aksa Barış Elçisi, Hatibi ve Eski Kudüs Müftüsü İkrime Sabri’nin de bulunduğu Müslümanlara  kses bombası ve plastik mermiyle müdahalede bulunmasının kabul edilmez bir durum olduğunu belirten Kasap, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ortada bir insan hakları ihlalinin olduğu açık. İsrail, uluslararası kamuoyunun buna kayıtsız kaldığı her gün, bu ihlali bir adım öteye taşıyor. İsrail’in, Müslümanlara yönelik günden güne sertleşen bu tutumunu kınıyoruz.  Kudüs’ün işgalinden bu yana Müslümanların kapanmayan yarası olan bu durumun bir an önce son bulması için İslam Âlemi başta olmak üzere bütün dünyanın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksa tüm Müslümanlarındır! Kudüs, ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa’yı bağrında barındırıyor. Peygamber Efendimiz (SAV) burada bütün Peygamberlere namaz kıldırmış ve Allah’ın (C.C.) huzuruna buradan çıkmıştır. Aksa dolayısıyla sadece Filistinlilerin değil, bizatihi tüm Müslümanlarındır ve en az Mekke ve Medine kadar kutsaldır. Yedi Güzel Adam’ın ‘güzel’lerinden biri olan Mehmet Akif İnan’ın yıllar önce Mescid-i-Aksa şiirinde: “Nerde kardeşlerim diyordu bir ses / İlk Kıblesi benim ulu Nebi’nin / Unuttu mu bunu acaba herkes” ifade ettiği gibi kutsalımız olan Aksa’ya sahip çıkmalıyız. Diğer taraftan 48 yıl önce, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) bu konuda sessizliğini koruması kabul edilemez. 57 üye ülkesiyle İslam ülkelerinin en büyük çatı örgütü olan İİT acilen toplanmalı ve İslam dünyasının kutsalı olan Aksa için çözüm yolları aramalıdır. “

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 15:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER