Meslek ustaları ödüllendirildi

Meslek ustaları  ödüllendirildi

 Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Mardin Müze Müdürlüğü, yaşayan insan hazineleri, meslek ustaları için onur gecesi düzenledi.

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, güzel sanatlar sergi salonunda düzenlenen,“ Mardin’in yaşayan insan hazineleri onur ödül gecesi” inde son meslek ustalarına birer fotoğrafları ve müze müdürlüğü tarafından hazırlanan ustaların fotoğraflarını taşıyan masa takvimi hediye edildi.

Müzelerin somut olan değerlerin bünyesinde barındıran kentlerin hafıza merkezleri olduğunu ifade eden Müze Müdürü Nihat Erdoğan, somut olmayan değerlere, teknolojik gelişmelere  yenik düşmeden geçmişten gelen meslekleri günümüzde icra eden ustalara sahip çıkmaya ve gündemde tutmaya çalıştıklarını belirterek, şunları ifade etti:

“Mardin’in yaşayan insan hazinelerinden bahsedeceğiz, Mardin’i bilge, güzel ve eşsiz kılan ustalardan, taşa şekil veren, demiri döven, bakırı işleyen, ahşabı oyan, nasırlı eller. Mardin’i Mardin yapan, zanaatına ömrünü adamış ve her türlü gösterişten uzak yaşamış, ahilik geleneğiyle yetişmiş Mardinli ustaların hikayelerini aktardık yeni yıl takvimine. Bu takvimlerden ustalarımıza hediye etmek ve onlarla bir araya gelmek istedik.”

ÇIRAKLIK EL VEREN USTALAR 

Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Mardin Müzesi’ni çağdaş müzecilik anlayışı ile faaliyet ve hizmetlerini sürdürdüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Mardin Müzesi çağdaş müzecilik anlayışı ile kültür varlıklarımızın korunmasının yanı sıra kentin somut olmayan kültürel mirasının ve taşıyıcılarının da korunması, yaşatılması ve tanıtılması çalışmalarını da yürütmektedir. Bu kapsamda Mardin’in kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerinin yaşaması, bu değerli altın ellerinin yeni çıraklara el vermesi, yaşamaya ve üretmeye devam etmesi için projelerle yoğun çaba sarf etmekte, farkındalık çalışmaları yürütmektedir.“

                                                                                    GAZETECİ VE FOTOĞRAF SANATÇISI AVUKAYA ÖDÜL    Gazeteci

        Meslekte 50 yılını dolduran ancak performansı ile gençlere taş çıkartan eski  atletizm spor dallarında büyük ödüller ve birincilikleri var olan halen atletizm uluslararası hakem olan maratoncu  Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka’ya yaşayan insan hazineleri, meslek ustaları ödülü verildi.

       Yaşayan İnsan Hazineleri Meslek Ustaları onur gecesine Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Dicle Kalkınma Ajansı genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Kültür ve Turizm İl Müdürü Alaattin Aydın  Müze Müdürü Nihat Erdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.

        Ödüllerin ardından Mardin,jn çok sevilen ve Mardin kültürüne büyük hizmetler sunan uluslar arası Mardine ait kültür ve etkinliklerini temsil eden  Reyhani Müzik Grubu  şefi  Mehmet Fidan  eşliğinde sahneye 18. Yüzyıla ait bölgesel kıyafetlerle çıktı. Bölgede konuşulan dillerle okunan  Tütrkçe,Kürtçe,Arapça,Süryanice türkülerle davetlilere ve ustalara unutulmaz bir  gece yaşatıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 16:00

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2