banner6

Mevsimlik ürün satıcılarında belge heyecanı

Adana’da Lezzet Noktaları Projesi kapsamında kentin çeşitli yerinde satışlarını sürdüren Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi mevsimlik ürün satıcıları şimdiden kendilerine Adana Büyükşehir Belediyesi’nden verilecek belgeleri heyecanla bekliyor.

Mevsimlik ürün satıcılarında belge heyecanı

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)- Adana’da Lezzet Noktaları Projesi kapsamında kentin çeşitli yerinde satışlarını sürdüren Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi mevsimlik ürün satıcıları şimdiden kendilerine Adana Büyükşehir Belediyesi’nden verilecek belgeleri heyecanla bekliyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi, seyyar satıcıların kayıt altında, belli bir disiplin içinde ve hijyen kurallara dikkat ederek mesleklerini sürdürmeleri için Lezzet Noktaları Projesi’ni uygulamaya koydu. Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile yapılan çalışmalar neticesinde 2018 yılının Kasım ayında derneğe üye 35 esnafa psikologlar ve gıda mühendisleri, iletişim ve hijyen kurallarla ilgili seminer verdi. İlerleyen süre içerisinde Lezzet Noktaları Projesi kapsamında eğitim alan Sokak Satıcıları Derneği üyesi 45 seyyar satıcıya özel olarak dizayn edilen satış arabaları ve Adanaspor ile Adana Demirspor renklerinde formalar eğitimlerini tamamlayan satıcılara dağıtıldı.

Daha sonra projenin yürürlüğe girmesi için Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne konu gönderildi. Mecliste gündeme alınan Lezzet Noktaları Projesi görüşülmek üzere komisyonlara sevk edildi. Komisyonlarda görüşülen madde seçim dönemi öncesine denk gelmesi nedeniyle apar topar karar bağlandı. Eğitimlerini alan ve tablaları verilen mevsimlik ürün satıcıları meclis kararında yer almadı. Simitçilere verilecek yerler olarak geçen karar yürürlüğü konuldu. Ancak aradan kısa bir süre geçmesinin ardından olanlar oldu. Yeni gelen yönetim kararda “simitçiler” yazdığı için belediyece verilecek yerleri simitçilere vermeye karar verdi.

Yapılan yanlış kısa sürede fark edildi. Bunun üzerine kararda düzeltmeye gidildi. Mevsimlik ürün satıcıları kararın düzeltilmesi ile büyük mutluluk yaşadı. Son olarak Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde bir toplantı yapan satıcılar bu kararın düzeltilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını konuştu. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Saylan, kararın düzeltilmesinde emeği geçen başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve BELDETAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Karaca’ya teşekkürlerini sundu.

Bu projenin Türkiye’ye örnek olduğunu dile getiren Saylan, “Zeydan başkanın gelmesiyle hız kazanan proje Adana’ya güzel vizyon kazandıracak. Yakında BELDETAŞ çalışmalarını bitirip belgelerimizi verecek. Adaletinden taviz vermeyen başkanımızın ellerinden belgelerimizi alacağız. Tasarımcılar tabla ve kıyafetlerimiz için BELDETAŞ’ın onayıyla Türkiye’deki belediyelere örnek olacak şekilde bir görünüm oluşacak” ifadelerini kullandı

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42